După două victorii concludente în timpul sezonului regular, 3-0 în deplasare şi 5-1 în Giuleşti, Rapidul pornea ca favorită certă în cel de-al treilea duel cu SC Bacău din actuala ediţie de campionat, mai ales că partida se disputa pe teren propriu. Totuşi, oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, după 27 de minute de joc, printr-un penalty transformat de Vraciu.

Bacăul a dat lovitura în prelungiri

Liderul play-off-ului seriei I a restabilit egalitatea în minutul 72, dar cinci minute mai târziu a rămas în zece jucători de câmp prin eliminarea lui Ondřej Kušnír. Finalul partidei a adus marea surpriză, după ce noul intrat Drugă a marcat golul victoriei pentru SC Bacău, în al treilea minut de prelungiri. Rapid a suferit primul eşec pe teren propriu din acest sezon.

Antrenori noi pentru CSM Râmnicu Vâlcea şi Gaz Metan

Prima etapă a play-off-ului/play-out-ului continuă sâmbătă cu zece partide, nouă programate de la ora 11:00, iar ultima o oră mai târziu. Epilogul etapei va avea loc duminică, de la ora 15:00, cu partida dintre Gaz Metan şi CS Mioveni. Pentru doi tehnicieni, runda inaugurală a celei de-a doua faze a campionatului va reprezenta debutul la noile lor echipe pentru doi tehnicieni.

CITEŞTE CASETELE ULTIMEI ETAPE A SEZONULUI REGULAR

Adrian Dulcea a preluat banca tehnică a CSM-ului vâlcean, în timp ce Cristi Pustai a făcut schimb de echipe cu Leo Grozavu, care i-a luat locul la Botoşani.