Aseară, la Giurgiu, sub privirile selecționerului Christoph Daum, Astra a terminat la egalitate cu FC Copenhaga în prima manșă a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor. Giurgiuvenii au deschis scorul prin Teixeira în minutul 7, dar s-au văzut egalați în minutul 64. La Astra a debutat și Cristi Săpunaru. Returul este programat săptămâna viitoare în Danemarca.

Tot aseara, echipa lui Ovidiu Hoban, Hapoel Beer-Sheva a reușit un rezultat bun pe terenul grecilor de la Olimpiakos Pireu. Israelienii au reușit să plece neînvinși, partida încheindu-se cu scorul de 0-0. Internaționalul român nu s-a aflat în lot pentru meciul de aseară.

În această seară, alde două formații românești vor debuta în cupele europene în acest sezon. Pandurii și Viitorul vor evolua în turul 3 preliminar al Europa League. Gorjenii vor juca la Severin cu Maccabi Tel-Aviv, iar constănțenii se vor duela cu Gent, în Belgia.

Tot azi, echipa lui Raul Rusescu, Osmanlispor, joacă pe teren propriu cu estonienii de la Kalju.