Primele partide din a şaptea etapă a returului Ligii 3 s-au disputat vineri, cu începere de la ora 17:00. Dacă Juventus Bucureşti şi Delta Dobrogea au rămas în continuare neînvinse şi şi-au continuat duelul la distanţă cu câte o victorie, în schimb, surpriza s-a produs în seria a IV-a.
Acolo unde Filiaşul a reuşit să obţină un rezultat de egalitate în duelul cu fostul lider Metalurgistul Cugir. Am spus fostul lider, deoarece ASU Poli a profitat de pasul greşit al echipei pregătite de Călin Moldovan şi a urcat pe primul loc, în urma succesului din deplasare, de la Pandurii II. Etapa continuă azi, de la ora 17:00.
Iată programul etapei a şaptea a returului, precum şi clasamentele la zi:
SERIA I
15 aprilie, ora 17:00
Olimpia Râmnicu Sărat – Inter Dorohoi 4-1 (1-0)
16 aprilie, ora 17:00
Sporting Lieşti – Aerostar Bacău
Petrotub Roman – Atletico Vaslui
CS Panciu – Metalosport Galaţi
FC Zagon – CSM Paşcani 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
Cetatea Târgu Neamţ – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
Ştiinţa Miroslava – Bucovina Rădăuţi 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
1. | Sepsi OSK | 20 | 17 | 1 | 2 | 45 | – | 7 | 52 |
2. | Olimpia Rm. Sărat | 20 | 15 | 3 | 2 | 46 | – | 15 | 48 |
3. | Ştiinţa Miroslava | 20 | 13 | 2 | 5 | 38 | – | 17 | 41 |
4. | Petrotub Roman | 19 | 11 | 6 | 2 | 43 | – | 14 | 39 |
5. | Metalosport Galaţi | 19 | 9 | 5 | 5 | 36 | – | 18 | 32 |
6. | Aerostar Bacău | 19 | 8 | 5 | 6 | 24 | – | 18 | 29 |
7. | Sporting Lieşti | 19 | 8 | 3 | 8 | 31 | – | 31 | 27 |
8. | CSM Paşcani | 20 | 7 | 4 | 9 | 31 | – | 42 | 25 |
9. | FC Panciu | 19 | 4 | 8 | 7 | 19 | – | 24 | 20 |
10. | Bucovina Rădăuţi* | 19 | 4 | 4 | 11 | 15 | – | 33 | 16 |
11. | FC Zagon* | 18 | 3 | 4 | 11 | 13 | – | 42 | 13 |
12. | Inter Dorohoi | 20 | 1 | 8 | 11 | 18 | – | 37 | 11 |
13. | Atletico Vaslui | 19 | 3 | 2 | 14 | 16 | – | 51 | 11 |
14. | Cetatea Târgu Neamţ** | 19 | 4 | 1 | 14 | 15 | – | 41 | 3 |
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016
SERIA A II-A
15 aprilie, ora 17:00
Dinamo II Bucureşti – Delta Dobrogea Tulcea 0-5 (0-2)
Juventus Bucureşti – Viitorul Domneşti 2-0 (2-0)
16 aprilie, ora 17:00
Gloria Popeşti Leordeni – Înainte Modelu
CS Tunari – CSM Olteniţa
FC Viitorul II – Voinţa Snagov
Petrolistul Boldeşti – Unirea Slobozia
Metaloglobus stă
1. | Juventus Bucuresti | 19 | 15 | 4 | 0 | 39 | – | 9 | 49 |
2. | Delta Dobrogea | 19 | 14 | 5 | 0 | 41 | – | 11 | 47 |
3. | Metaloglobus | 18 | 12 | 2 | 4 | 30 | – | 17 | 38 |
4. | Unirea Slobozia | 17 | 9 | 3 | 5 | 32 | – | 21 | 30 |
5. | Viitorul Domneşti | 18 | 8 | 3 | 7 | 37 | – | 31 | 27 |
6. | Înainte Modelu | 17 | 8 | 1 | 8 | 36 | – | 36 | 25 |
7. | Gl. Popeşti Leordeni | 18 | 5 | 5 | 8 | 26 | – | 39 | 20 |
8. | Petrolistul | 17 | 5 | 4 | 8 | 24 | – | 25 | 19 |
9. | Dinamo II | 19 | 5 | 3 | 11 | 26 | – | 39 | 18 |
10. | FC Viitorul II | 18 | 4 | 5 | 9 | 25 | – | 35 | 17 |
11. | CSM Olteniţa | 17 | 4 | 3 | 10 | 26 | – | 42 | 15 |
12. | Voinţa Snagov | 17 | 4 | 2 | 11 | 23 | – | 34 | 14 |
13. | CS Tunari | 18 | 1 | 4 | 13 | 18 | – | 44 | 7 |
SERIA A III-A
15 aprilie, ora 17:00
Atletic Bradu – Concordia Chiajna II 1-3 (1-2)
16 aprilie, ora 17:00
Urban Titu – CS Afumaţi
Sporting Roşiori – SCM Piteşti
CS Ştefăneşti – FC Voluntari II
FC Aninoasa – Sporting Turnu Măgurele
CS Podari – AFC Hărman
Inter Olt Slatina – CN Dinicu Golescu Câmpulung 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
1. | CN Dinicu Golescu | 20 | 11 | 6 | 3 | 27 | – | 10 | 39 |
2. | SCM Piteşti | 19 | 12 | 2 | 5 | 35 | – | 18 | 38 |
3. | CS Afumaţi | 19 | 12 | 2 | 5 | 27 | – | 12 | 38 |
4. | FC Voluntari II | 19 | 10 | 4 | 5 | 39 | – | 29 | 34 |
5. | Sporting Turnu | 19 | 10 | 2 | 7 | 25 | – | 23 | 32 |
6. | Inter Olt Slatina* | 20 | 9 | 2 | 9 | 23 | – | 31 | 29 |
7. | Sporting Roşiori | 19 | 8 | 4 | 7 | 25 | – | 15 | 28 |
8. | Atletic Bradu | 20 | 8 | 4 | 8 | 32 | – | 27 | 28 |
9. | CS Ştefăneşti | 19 | 7 | 5 | 7 | 23 | – | 21 | 26 |
10. | Concordia Chiajna II | 20 | 7 | 3 | 10 | 45 | – | 34 | 24 |
11. | CS Podari | 19 | 7 | 1 | 11 | 33 | – | 34 | 22 |
12. | FC Aninoasa | 19 | 4 | 6 | 9 | 17 | – | 26 | 18 |
13. | AFC Hărman | 19 | 3 | 4 | 12 | 17 | – | 48 | 13 |
14. | Urban Titu | 19 | 4 | 1 | 14 | 15 | – | 57 | 13 |
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
SERIA A IV-A
15 aprilie, ora 17:00
ACSO Filiaşi – Metalurgistul Cugir 1-1 (0-1)
Pandurii II Târgu Jiu – ASU Poli Timişoara 0-1 (0-1)
Naţional Sebiş – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 2-0 (2-0)
16 aprilie, ora 17:00
Minerul Motru – CSM Lugoj
FC Hunedoara – Măgura Cisnădie
Performanţa Ighiu – CS U Craiova II
CS Ineu – CNS Cetate Deva
Millenium Giarmata stă
1. | ASU Poli | 20 | 15 | 1 | 4 | 40 | – | 16 | 46 |
2. | Metalurgistul Cugir | 21 | 14 | 3 | 4 | 43 | – | 22 | 45 |
3. | Performanța Ighiu | 20 | 12 | 5 | 3 | 39 | – | 11 | 41 |
4. | Naţional Sebiş | 21 | 11 | 4 | 6 | 27 | – | 19 | 37 |
5. | Becicherecu Mic | 20 | 9 | 4 | 7 | 33 | – | 26 | 31 |
6. | FC Hunedoara | 20 | 9 | 4 | 7 | 34 | – | 30 | 31 |
7. | Cetate Deva | 19 | 7 | 5 | 7 | 25 | – | 25 | 26 |
8. | CSM Lugoj | 20 | 8 | 2 | 10 | 21 | – | 23 | 26 |
9. | Măgura Cisnădie | 19 | 7 | 5 | 7 | 19 | – | 26 | 26 |
10. | Pandurii II | 21 | 7 | 4 | 10 | 24 | – | 25 | 25 |
11. | CS Ineu | 19 | 7 | 2 | 10 | 19 | – | 25 | 23 |
12. | CS U Craiova II | 19 | 5 | 3 | 11 | 19 | – | 28 | 18 |
13. | Minerul Motru | 20 | 4 | 6 | 10 | 10 | – | 36 | 18 |
14. | ACSO Filiaşi | 21 | 4 | 4 | 13 | 15 | – | 33 | 16 |
15. | Millenium Giarmata | 20 | 4 | 2 | 14 | 19 | – | 42 | 14 |
SERIA A V-A
15 aprilie, ora 17:00
CS Oşorhei – Sănătatea Cluj 4-2 (2-0)
16 aprilie, ora 17:00
CS Iernut – CSM Sighetu Marmaţiei
Industria Galda – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
Avântul Reghin – Luceafărul Oradea
AFC Odorheiu Secuiesc – Unirea Dej
ASF Comuna Recea – Unirea Jucu
FC Zalău – Luceafărul Bălan 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur
1. | Luceafărul Oradea | 19 | 14 | 4 | 1 | 46 | – | 13 | 46 |
2. | Avântul Reghin | 19 | 13 | 3 | 3 | 37 | – | 15 | 42 |
3. | CSM Sighet | 19 | 12 | 2 | 5 | 37 | – | 15 | 38 |
4. | Unirea Jucu | 19 | 10 | 7 | 2 | 35 | – | 16 | 37 |
5. | Industria Galda | 19 | 12 | 1 | 6 | 38 | – | 27 | 37 |
6. | AFK Csikszereda | 19 | 9 | 2 | 8 | 22 | – | 21 | 29 |
7. | Sănătatea Cluj | 20 | 8 | 3 | 9 | 31 | – | 35 | 27 |
8. | CS Oşorhei | 20 | 8 | 3 | 9 | 25 | – | 29 | 27 |
9. | Comuna Recea | 19 | 8 | 2 | 9 | 33 | – | 32 | 26 |
10. | CS Iernut | 19 | 6 | 5 | 8 | 25 | – | 30 | 23 |
11. | Unirea Dej | 19 | 6 | 3 | 10 | 23 | – | 31 | 21 |
12. | FC Zalău | 20 | 4 | 4 | 12 | 15 | – | 35 | 16 |
13. | AFC Od. Secuiesc | 19 | 4 | 2 | 13 | 16 | – | 40 | 14 |
14. | Luceafărul Bălan* | 20 | 0 | 1 | 19 | 14 | – | 58 | 1 |
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.
- TURUL CAMPIONATULUI
- PRIMA ETAPĂ A RETURULUI
- A DOUA ETAPĂ A RETURULUI
- A TREIA ETAPĂ A RETURULUI
- A PATRA ETAPĂ A RETURULUI
- A CINCEA ETAPĂ A RETURULUI
- A ŞASEA ETAPĂ A RETURULUI