România a învins sâmbătă seară Lituania, cu 1-0, la Marijampole, în cea de-a șasea partidă din preliminariile CM 2010 Africa de Sud. Singurul gol al partidei a fost marcat de Marica, în minutul 38.

Formațiile de start:

Lituania:  Karcermaskas, Klimavicius ('83 Luksa), Zaliukas, Skerla, Stankievicius, Plibatis ('80 Dedura), Sernas, Kalonas ('63 Mikoliunas), Semberas, Danilievicius, Cesnauskis

România: Coman –  Săpunaru, Rădoi, Chivu, Raț – Mara ('71 Roman), Apostol, Ghioane, Cr. Tănase – Marica ('85 M. Niculae), Dănciulescu. Antrenor: Răzvan Lucescu.

3' – Tănase combină bine cu Ghioane, iar acesta centrează în faţa porţii, dar Marica ajunge prea tîrziu la balon;

9' – Stankevicius trimite un balon în faţa porţii respins cu uşurinţă de Chivu;

15' – Marica pătrunde în partea dreaptă şi încearcă să îi paseze lui Dănciulescu, dar mingea este blocată de apărătorii lituanieni;

21' – Danilevicius pătrunde în careu, dar pasa sa decisivă este blocată în ultimul moment de Mirel Rădoi;

25' – Chivu execută puţin pe lîngă vinclu o lovitură liberă de la marginea careului

27' – Raţ respinge un aut lung bătut în centrul careului nostru

28' – Marica scapă în partea stîngă şi şutează la colţul scurt, dar bara îl salvează pe Karcemarkas

31' – Coman este nevoit să iasă în afara careului pentru a respinge un balon din faţa lui Danilevicius

38' – GOOOOL Marica şutează de la marginea careului lîngă bară, învingîndu-l pe Karcemarskas, 1-0 pentru Romania!

42' – Dănciulescu vede cartonaş galben pentru un henţ;

45' – Sfarsitul primei reprize, România intră la cabine în avantaj, 1-0.

52' – Apostol şutează puternic de la marginea careului, dar Karcemarskas boxează;

53' – Marica este lansat de Tănase în careu, dar şutul său trece peste poartă;

67' – Marica îi pasează lui Dănciulescu în faţa porţii, dar şutul dinamovistului trece peste poartă;

71' – Marica şutează din unghi, dar Karcemarskas respinge;

72' – Intră Roman şi iese Bogdan Mara;

78' – Apostol primeşte cartonaş galben;

85' – Iese Marica, intră Marius Niculae;

86' – Sernas şutează sub bară de la 11 metri, dar Coman respinge peste poartă;

90' – final de meci, România învinge cu 1-0, debut cu dreptul al selecționerului Răzvan Lucescu.

————————————————————————————————————————

Tot astăzi, Serbia a trecut de Austria cu 1-0, pe propriul teren.