Deşi a rămas singura neînvinsă din primele două eşaloane ale fotbalului românesc, U Craiova 1948 SA nu a mai câştigat de la ultima etapă a lunii octombrie.

Liderul eşalonului secund a avut ocazia de a se distanţa în clasament după o etapă în care jocul rezultatelor a fost în mare parte în favoarea lor, cu eşecuri pentru Metaloglobus şi U Cluj şi rundă liberă pentru ASU Poli. Trei puncte în meciul de duminică cu SCM Gloria Buzău i-ar fi trimis pe elevii lui Dumitru Vasilică la cinci puncte distanţă de următoarele două clasate, Dunărea Călăraşi şi ASU Poli, cu menţiunea că totuşi călărăşenii au un meci mai puţin disputat  faţă de celelalte ocupante ale podiumului.

Din păcate pentru gazde, luna noiembrie s-a dovedit încă o dată nefastă pentru ele, iar fluierul de final al lui Vlad Băban a consemnat al treilea egal consecutiv al liderului, toate trei fiind bifate în luna noiembrie.

Fundaşul central Diallo a deschis scorul pentru craioveni în minutul 72, însă Adrian Stoica le-a năruit speranţele cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar, cu un şut violent spectaculos sub transversală.

Rapidiştii au redescoperit gustul victoriei

Tot duminică s-au mai disputat alte două meciuri, la Miercurea Ciuc şi Clinceni. În primul, Csikszereda a adâncit criza celor de la Concordia Chiajna printr-o victorie la limită, reuşită prin golul lui Schieb. Pentru ilfoveni a fost al patrulea eşec la rând, rezultatul de duminică coborându-i pe locul 19 în clasamentul Ligii 2.

La Clinceni, după o primă repriză albă au apărut şi golurile, primii la cuvânt înscriindu-se cei de la Fotbal Club Rapid. Astfel, în minutul 57, golgheterul Hlistei a transformat un penalty obţinut tot de el, dar Farul a egalat cu 14 minute înainte de final prin Măzărache.

Ultimul gol al meciului a fost reuşit de Sefer (83), care a şutat de la 20 metri, mingea a lovit spatele unui adversar şi s-a dus cu boltă în poarta constănţenilor, plonjonul lui Dur-Bozoancă fiind inutil. Victoria de duminică a întrerupt o serie neagră de trei eşecuri consecutive pentru Fotbal Club Rapid, începută la derby-ul cu U Craiova 1948 SA, scor 0-5.

Pentru moment, etapa se va opri după meciul de luni seara dintre FC Petrolul Ploieşti şi Aerostar Bacău, însă vor mai rămâne de disputat două reprogramări, ambele pe 2 decembrie.