Cimentul Bicaz a câștigat duminică, 4 iunie 2017, finala fazei județene Neamț a Cupei României. Partida a avut loc la Piatra Neamț, pe Stadionul Ceahlăul, în compania celor de la Voința Ion Creangă, nimeni alta decât deținătoarea din 2016 a trofeului. Scorul final al duelului a fost 2-1 (2-1).
Pentru Cimentul Bicaz, accederea într-o întrecere națională este o premieră din 2005 încoace. Atunci, echipa din orașul de le poalele Ceahlăului a jucat ultima dată în Liga 3. Lipsa banilor a făcut ca ani la rând această grupare să nu mai ajungă să conteze în Liga 4, în timp ce în Cupa României a fost mereu departe de finala la județ.

Cimentul Bica și Voința Ion Creangă au profitat de faptul că au jucat pe un gazon excelent la Piatra Neamț și au oferit celor aproximativ 250 de oameni prezenți în tribune un spectacol agreabil. Fără durități și cu atenție doar la a juca mingea, cele două formații și-au creat numeroase șanse de gol, în special în prima repriză, atunci când rezervele fizice au și contat. Prima ocazie de gol a însemnat chiar deschiderea scorului. Nedelcu (5) a scăpat singur cu Dornescu și l-a executat pe portarul advers din interiorul careului.

Același fost atacant al Ceahlăului a mai avut o ocazie (15), dar Dornescu a parat, după care celălalt portar, Spiridon (20), a trimis în bară și și-a salvat echipa la o degajare greșită a unui coleg. Cursele în viteză ale lui Tofan în banda stângă au anunțat golul egalizator al lui Samson (31), care a șutat imparabil din interiorul careului Bicazului, după pasa decisivă a aceluiași Tofan.

Ambele formații au trecut pe lângă gol în câteva rânduri până la finele primei reprize, numai că Cimentul a taxat lejeritatea în marcaj a fundașilor de la Ion Creangă la câteva secunde după ce s-au arătat minutele de prelungire ale primei reprize. Bălăjel a adus bucuria în tabăra sa și astfel scorul pauzei a fost 2-1 pentru Bicaz, spre satisfacția unui numeros grup de suporteri cimentiști care de altfel au cântat tot meciul.
Imediat după pauză, Pîntea a pătruns în careul celor de la Voința, iar Tudor i-a pus pierdică.

Arbitrul a dictat fără ezitare penalty, numai că Bălăjel nu a realizat ” dubla”, ci a nimerit transversala de la punctul cu var. A urmat apoi un meci scăzut ca intensitate până spre final. Căldura a afectat potențialul fizic al celor două grupări, dar după minutul 80 Voința putea să egaleze. Spiridon a salvat însă la șutul din careu al lui Cojocariu, scăpat singur cu portarul rivalilor.

”Câștigarea fazei județene a Cupei României a fost obiectivul nostru de la început, având în vedere faptul că în formula aceasta jucîm abia de la începutul anului 2017. Ne-am făcut calcule și am fi vrut să părindem un loc în play-off-ul campionatului, dar nu s-a mai putut. Astfel, ne-am dorit foarte mult să câștigăm această întrecere. Mă bucur mult că am reușit, pentru că astfel am răsplătit și efortul lui Cristi Luca (n.n. – antrenorul și conducătorul echipa din Bicaz), care ne-a adunat la Bicaz în iarnă și care ne este mereu alături. Avem o echipă frumoasă la Bicaz și privim cu încredere ceea ce urmează. Indiferent cu cine vom juca în turul I al Cupei României, noi vom juca fotbal și vom face totul pentru a trece mai departe. Sper că toți oamenii din Bicaz se bucură de reușita noastră și ne vor fi alături de aici înainte”, a declarat Alexandru Bordeanu, căpitanul celor de la Cimentul Bicaz.

Cimentul Bicaz- Voința Ion Creangă 2-1

Cimentul Bicaz: Spiridon – Crețu (Apreutesei, 35), Zaiț, Avram, Bordeanu, Pașcu, Bălăjel, Patrichi, Pîntea, Olariu (Bârsanu 60), Nedelcu.

Voința Ion Creangă: Dorenescu – Vlaicu, Tudor, Samson, Rusu (Nistor 66), Harbuzaru, Tulbure, Fomin (Bălăiță, 84), Ghidarcea (Cojocariu I, 46), Tofan, Bitiușcă.

Arbitri: Arusoaie Ovidiu, Cosma Florin, Cercel Cosmin. Observator: Topciu Ioan.

Marcatori: Nedelcu (5), Bălăjel (45+1) / Samson (31)