Primul weekend al lunii decembrie a consemnat startul celei de-a doua părţi a sezonului 2017-2018 din Liga 2 Casa Pariurilor, runda inaugurală a returului aducând câteva rezultate nescontate. Ziua de sâmbătă a început cu eşecuri drastice pentru fostele prim-divizionare Pandurii Târgu Jiu şi ASA 2013 Târgu Mureş, ambele primind câte cinci goluri de la echipe nou-promovate.

Cu doi eliminaţi, argeşenii le-au administrat gorjenilor cel mai sever eşec al sezonului

Cu doar patru rezerve pe bancă şi cu doi titulari suspendaţi pentru cumul de galbene, ASA 2013 a suferit al doilea eşec consecutiv şi tot fără gol marcat, scor 0-5 pe terenul Miroslavei, la o săptămână după un 0-3 la Timişoara, cu ASU Poli. Ieşenii au confirmat creşterea de formă din ultimele etape şi au dat recital în repriza a doua, când au marcat de patru ori, într-un meci terminat cu doi oameni în plus după eliminările lui Dan Panait şi Gaston Mendy.

Cealaltă fostă prim-divizionară, Pandurii Târgu Jiu a avut parte de un duş rece în startul meciului cu Fotbal Club Argeş, tabela arătând deja 0-2 după doar şase minute. Argeşenii au dus scorul la 3-0, după 32 de minute de joc, dar au terminat prima repriză în doar nouă jucători, după ce au văzut cartonaşul roşu Cătălin Stan (pentru o lovitură cu cotul) şi Raul Costin (pentru un fault ca ultim apărător).

Din păcate pentru gazde, avantajul numeric nu a schimbat datele problemei, pentru că la jumătatea reprizei secunde scorul deja luase proporţii, după ce argeşenii au mai marcat de alte două ori. Golul lui Dănăricu a mai contat doar pentru statistică, iar Pandurii a confirmat încă o dată că terenul de la Motru nu îi prieşte, în condiţiile în care nu a bifat măcar o singură victorie acolo.

Ripensia, prima victorie după 11 etape

Ziua de sâmbătă a mai adus patru victorii pentru gazde, rând pe rând ASU Poli, Olimpia, CS Afumaţi şi Dunărea impunându-se pe teren propriu. Tot o victorie au obţinut şi cei de la Ripensia, în deplasare, la Suceava, rezultatul fiind unul de neuitat pentru timişorenii, care nu mai reuşiseră să câştige de 11 etape!

Startul partidei de la Suceava a fost întârziat cu 55 de minute, ca urmare a impractibilităţii suprafeţei de joc, care a fost acoperită de un strat de 20 de cm de zăpadă. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, prin căpitanul Adrian Popa, pentru ca golgeterul Forestei, Marius Matei, să restabilească egalitatea cu opt minute înainte de finalul primei reprize, din penalty. Scorul final a fost stabilit în ultimul minut regulamentar al primei părţi a meciului de către Laurenţiu Tudor, iar Foresta a coborât din nou pe ultimul loc al clasamentului.

După 13 meciuri, invincibiltatea Chindiei a fost întreruptă la Şiria

Ultimele partide ale rundei s-au disputat duminică, atunci când două dintre echipele de pe podium au evoluat în deplasare. Speranţele Chindiei de a rămâne în coasta primelor două clasate au fost spulberate de AFC UTA Arad, care a reuşit să îi provoace primul eşec după 13 meciuri consecutive fără înfrângere.

Într-un meci disputat pe zăpadă (foto principal), gazdele au condus cu 1-0 după autogolul lui Ispas, fiind egalate după o oră de joc prin reuşita lui Honciu. Ultimul cuvânt l-au avut arădenii, prin Daniel Florea, care a închis tabela la 2-1.

În celălalt meci al zilei de ieri, liderul AFC Hermannstadt s-a impus la scor de neprezentare în faţa celor de la CS Baloteşti. Dubla golgeterului Rusu şi golul rezervei Petrescu i-au asigurat grupării sibiene clasarea în fotoliul de lider de etapă pentru a 14-a oară în actuala ediţie de campionat.

Iată rezultatele etapei, marcatorii, clasamentul golgeterilor şi cel general:

02.12.2017, ora 11:00

Sportul Snagov – Luceafărul Oradea 0-3 (0-2)
Andrei Tînc (32), Vlad Rusu (37), Claudiu Codoban (79)

Foresta Suceava – Ripensia Timişoara 1-2 (1-2)
Marius Matei (38 – pen.) / Adrian Popa (20), Laurenţiu Tudor (45)

Ştiinţa Miroslava – ASA 2013 Târgu Mureş 5-0 (1-0)
Valentin Buhăcianu (29), Robert Căruţă (58), Eduard Sandu (68), Alexandru Izmană (81), Robert Asăvoaei (88)

ASU Politehnica Timişoara – Dacia Unirea Brăila 2-1 (2-0)
Alexandru Bădăuţă (15), Ionuţ Plămadă (22) / Robert Roşoagă (65)

Pandurii Târgu Jiu – Fotbal Club Argeş 1-5 (0-3)
Bogdan Dănăricu (88) / Andrei Nilă (1, 32), Robert Grecu (6, 66), Ionuţ Năstăsie (53)

Olimpia Satu Mare – Metaloglobus Bucureşti 2-0 (1-0)
Dumitru Muntean (21), Sergiu Jurj (90)

02.12.2017, ora 12:00

Dunărea Călăraşi – Academica Clinceni 4-0 (2-0)
Valentin Alexandru (23 – pen., 33, 59), Bogdan Manole (49)

CS Afumaţi – CS Mioveni 2-1 (1-0)
Mugurel Dedu (25 – pen.), Ştefan Vasile (59) / Andrei Neagoe (71)

03.12.2017, ora 11:30

AFC UTA Arad – Chindia Târgovişte 2-1 (1-0)
Denis Ispas (15 – aut.), Daniel Florea (65) / Georgian Honciu (60)

03.12.2017, ora 12:00

CS Baloteşti – AFC Hermannstadt 0-3 (0-1)
Bogdan Rusu (43, 65), Petrişor Petrescu (84)

CLASAMENTUL GOLGETERILOR

14 goluri (2 – pen.):  Bogdan Rusu (AFC Hermannstadt)
13 goluri (6 – pen.):
Valentin Alexandru (Dunărea)
11 goluri:
Mediop Ndiaye (Ripensia)
10 goluri (1 – pen.):  Cosmin Năstăsie (CS Mioveni)
9 goluri: Cosmin Sîrbu (ASA 2013), Vlad Rusu (Luceafărul)
9 goluri (3 – pen.):  Cristian Cherchez, Georgian Honciu (ambii Chindia)
8 goluri: Olivier Lusamba (Olimpia), Eugen Nica (Baloteşti)
8 goluri (1 – pen.): Ionuţ Năstăsie (Fotbal Club Argeş), Alexandru Pop (Dacia Unirea/Dunărea)
8 goluri (2 – pen.):  Marian Constantinescu (Academica), Sorin Frunză (Dacia Unirea), Marius Matei (Foresta/Luceafărul)
8 goluri (5 – pen.):  Costel Roşu (Dacia Unirea)
7 goluri: Gabriel Dodoi (Pandurii), Andrei Dumiter (Ripensia), Liviu Mihai (Chindia)
7 goluri (1 – pen.):
Bogdan Barbu (Academica), Valentin Ghenovici (Metaloglobus)
6 goluri: Bogdan Dănăricu (Pandurii), Daniel Florea (AFC UTA), Paul Iacob (ASA 2013), Alexandru Marin (Miroslava), Ionuţ Rădescu (Mioveni)
6 goluri (4 – pen.): Mugurel Dedu (CS Afumaţi), Ciprian Rus (Pandurii)
5 goluri: Alexandru Bădăuţă (ASU Poli), Marius Curtuiuş (AFC UTA), Adrian Popa (Ripensia), Deian Sorescu (ASU Poli)
5 goluri (1 – pen.):  Claudiu Codoban (Luceafărul)
4 goluri: Robert Candrea (ASA 2013), Răzvan Dâlbea (AFC Hermannstadt), Marian Drăghiceanu, Silviu Pană (ambii Dunărea), Andrei Hergheligiu (AFC Hermannstadt/Luceafărul), Mihai Neicuţescu (Chindia), Andrei Nilă (Fotbal Club Argeş)
4 goluri (1 – pen.):  Cristian Bustea (Sportul Snagov), Vasile Pop (Olimpia), Adrian Ungureanu (Ripensia)
4 goluri (2 – pen.):  Cătălin Hlistei (AFC UTA)
3 goluri: Andrei Antohi (Luceafărul), Alexandru Stoica (ASA 2013), Claudiu Borţoneanu (Sportul Snagov), Olimpiu Bucur, Robert Roşoagă (ambii Dacia Unirea), Eduard Florescu (CS Mioveni), Adrian Hurdubei (Baloteşti), Mihai Ion (Academica), Sergiu Jurj (Olimpia), Baudouin Kanda, Bogdan Manole,  Valentin Munteanu, Missi Mezu (toţi Dunărea), Raul Krausz, Ionuţ Plămadă, Carol Taub (toţi ASU Poli), Claudiu Matiş (Ripensia), Mădălin Martin (Metaloglobus), Cosmin Neagu, Petrişor Petrescu, Ionuţ Stoica (toţi Hermannstadt), Crinel Stoica (Chindia), Alexandru Taciuc (Miroslava)
3 goluri (1 – pen.): Roberto Ayza (CS Mioveni), Robert Băjan (ASA 2013), Andrei Cerlincă (Foresta)
3 goluri (2 – pen.): Ovidiu Tăcuţanu (Miroslava)