Odată cu încheierea partidelor de sâmbătă, 12 martie, avem clasamentul final al sezonului regular din Liga 2! Se știu cele 6 echipe care vor merge în play-off și vor lupta pentru promovare, dar și cum vor arăta cele două grupe de play-out.
Concordia Chiajna a reușit să se impună la Buzău și a trimis formația locală în play-out. AFK Csikszereda este ținută în șah pe teren propriu de FC Brașov și ratează astfel șansa de a prinde un loc în play-off. Echipa cu cele mai puține șanse înainte de ultima etapă a sezonului regular, Unirea Slobozia, reușește să prindă ultima poziție ce duce în play-off după victoria cu Ripensia Timișoara de pe teren propriu, dar și ajutată de jocul rezultatelor din celelalte partide.
Clasamentul înainte de ultimul joc al etapei cu numărul 19 din sezonul regular
1 | ACS Petrolul 52 | 19 | 16 | 1 | 2 | 41-7 | 49 |
2 | AFC Hermannstadt | 19 | 12 | 5 | 2 | 41-15 | 41 |
3 | Unversitatea Cluj | 18 | 13 | 0 | 5 | 31-14 | 39 |
4 | CSA Steaua | 19 | 11 | 4 | 4 | 31-13 | 37 |
5 | Concordia Chiajna | 19 | 10 | 6 | 3 | 18-10 | 36 |
6 | Unirea Slobozia | 19 | 9 | 6 | 4 | 33-13 | 33 |
7 | AFK Csikszereda | 19 | 10 | 3 | 6 | 32-23 | 33 |
8 | Fotbal Club Buzău | 19 | 9 | 5 | 5 | 43-14 | 32 |
9 | FC Unirea Dej | 19 | 8 | 4 | 7 | 17-16 | 28 |
10 | Metaloglobus București | 19 | 8 | 4 | 7 | 22-23 | 28 |
11 | ACSM Politehnica Iași | 19 | 7 | 4 | 8 | 25-21 | 25 |
12 | FC Ripensia Timișoara | 19 | 6 | 7 | 6 | 18-19 | 25 |
13 | Viitorul Pandurii | 19 | 6 | 6 | 7 | 16-20 | 24 |
14 | CSC 1599 Șelimbăr | 19 | 6 | 5 | 8 | 18-26 | 23 |
15 | Politehnica Timișoara | 19 | 6 | 3 | 10 | 19-27 | 21 |
16 | Fotbal Club Brașov | 19 | 3 | 5 | 11 | 16-32 | 14 |
17 | Unirea Constanța | 19 | 3 | 2 | 14 | 18-54 | 11 |
18 | Dunărea Călărași | 18 | 1 | 4 | 13 | 12-47 | 7 |
19 | Dacia Unirea Brăila | 19 | 0 | 2 | 17 | 7-53 | 2 |
20 | AFC Astra* | 19 | 5 | 4 | 10 | 21-32 | -1 |
*Echipă depunctată în urma deciziilor comisiilor jurisdicționale
Echipele calificate în play-off:
- ACS Petrolul 52
- AFC Hermannstadt
- Universitatea Cluj
- CSA Steaua
- Concordia Chiajna
- Unirea Slobozia
Grupa A play-out:
- AFK Csikszereda
- Metaloglobus București
- ACSM Politehnica Iași
- CSC 1599 Șelimbăr
- Politehnica Timișoara
- Dunărea Călărași
- Dacia Unirea Brăila
Grupa B play-out:
- FC Buzău
- FC Unirea Dej
- FC Ripensia Timișoara
- Viitorul Pandurii
- FC Brașov
- Unirea Constanța
- AFC Astra
Luni, 14 martie, de la ora 11:00, la sediul FRF va avea loc tragerea la sorți a programului play-off-ului și play-out-ului.
Evenimentul va fi transmis în direct pe YouTube FRF TV.