Aseară, 11 august a.c., echipa naţională a Turciei a învins cu 2-0 (0-0) reprezentativa similară a României, într-un joc amical, primul din sezonul 2010-2011, disputat pe stadionul "Şukru Saracoglu" din Istanbul.

Pe fondul unei dispute echilibrate, gazdele au deschis scorul, în minutul 82, prin Emre Belozoglu, dintr-o lovitură de pedeapsă eronat acordată, Arda Turan majorând diferenţa patru minute mai târziu.

Selecţionerul Răzvan Lucescu a utilizat următoarea formulă de echipă: Lobonţ – Dănănae, Tamaş, Chivu (61 Galamaz), Raţ – Cociş, Florescu, Rădoi, Deac (77 Nicoliţă; 88 Cristian Tănase) – Bilaşco (51 Marica), Daniel Niculae (87 Bogdan Stancu).

Preliminariile EURO 2012 vor debuta, pe 3 septembrie a.c., de la ora 21.00, pe stadionul "Ceahlăul" din Piatra Neamţ, contra Albaniei, patru zile mai târziu, de la ora 20.30, fiind programată, la Minsk, de la ora 20.30, cea de-a doua partidă, cu Belarus.