Etapa a 5-a a Ligii Elitelor Under 19 a adus schimbarea liderului în seria Est! La Ovidiu, FC Viitorul a întâlnit-o pe Dinamo București. Pregătită din acest sezon competițional de fostul internațional Florin Bratu, echipa de juniori U19 a clubului din Ștefan cel Mare a câștigat, scor 3-1 (3-0), derby-ul cu formația similară a Academiei Hagi, ajungând la 13 puncte în clasament și instalându-se în fotoliu de lider.

Rezultate Liga Elitelor U19 - etapa 5

Seria Est

ASC Juventus București - FC Chindia Târgoviște 0-3
FC Viitorul - SC Dinamo București 1-3
FC Steaua - LPS Roman 2-0
FC Voluntari - Academia Farul Constanța 4-3
CS Mioveni - CSM Politehnica Iași 2-1
Concordia Chiajna - CS Dinamo București 3-1
CSU Craiova - SC FC Brașov
3-3

Seria Vest

Centrul de Excelență Târgu Mureș - Centrul de Excelență Timișoara 2-5
CSFC Olimpia Satu Mare - CS Pandurii Tg. Jiu 0-2
CSS Drobeta Turnu Severin - ACS Poli Timișoara 0-1
LPS Banatul Timișoara - LPS Bihor 1-6
FC
 Viitorul Mihai Georgescu - LPS Satu Mare 0-7
CS Gaz Metan Mediaș - ACS UTA Bătrâna Doamnă 0-1

ACSFC Ardealul Cluj a stat.

FC Viitorul și-a luat însă revanșa la Under 17, acolo unde constănțenii s-au impus cu 1-0, trimițându-i pe cei de la FC Dinamo 1948 pe locul 2, aceștia fiind depășiți astfel în clasament de FC Voluntari, care s-a impus pe teren propriu, 5-1, în fața celor de la Academia de Fotbal Farul Constanța.

Rezultate Liga Elitelor U17 - etapa 5 

Seria Est

ASC Juventus București - FC Chindia Târgoviște 4-1
FC Viitorul - SC Dinamo București 1-0
CS Petrosport Ploiești - Centrul de Excelență Buzău 1-4
FC Voluntari - Academia Farul Constanța 5-1
Asociația Regal Sport Club "Ferdinand I" - CSM Politehnica Iași 5-1
Concordia Chiajna - CS Sport Team București 2-1
CSU Craiova - SC FC Brașov
7-0

Seria Vest

Centrul de Excelență Târgu Mureș - Centrul de Excelență Timișoara 0-8
Centrul de Excelență Deva - CS Pandurii Tg. Jiu 1-1
FC ASA Tg. Mureș - ACS Poli Timișoara 0-2
ACSFC Ardealul Cluj - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-1
LPS Banatul Timișoara - LPS Bihor 1-2
AFC Unirea 1924 Alba Iulia - LPS Satu Mare 1-1
AS FC Interstar Sibiu - ACS UTA Bătrâna Doamnă
2-3

SHARE: