Sezonul 2015-2016 al Ligii 2 se reia vineri, 26 februarie, cu partida de la Mediaş, dintre Gaz Metan Mediaş şi Olimpia Satu Mare

Al doilea eşalon al fotbalului românesc a ajuns la etapa cu numărul 19, care se va disputa pe parcursul a trei zile, de pe 26 până pe 28 februarie. Debutul rundei va avea loc vineri, de la ora 18:00, atunci când Gaz Metan Mediaş va primi vizita celor de la Olimpia Satu Mare, într-un meci între două echipe care luptă pentru calificarea în play-off.

Exceptând derby-ul de la Clinceni, dintre ocupantele locurilor trei şi doi din seria I, Academica şi Rapid, care se va disputa duminică de la ora 12:00, restul meciurilor se sunt programate pentru ziua de sâmbătă.

Zece partide vor începe de la ora 11:00, o jumătate de oră mai târziu fiind programat meciul dintre UTA Bătrâna Doamnă şi FC Braşov.

O singură echipă va retrograda direct

Ca urmare a excluderii din competiţie a echipelor FC Bihor şi FC Caransebeş, în urma deciziilor Comisiei de Disciplină, din seria a doua nu se va mai retrograda direct. În schimb, la finalul sezonului regular, ocupanta locului 13 din seria I va părăsi competiţia, urmând a evolua din ediţia următoare de campionat în Liga 3.

Conform regulamentului de disputare al competiţiei, la finalul sezonului regular, primele şase echipe din fiecare serie se vor califica în play-off, iar următoarele şase vor participa în play-out. Câştigătoarele celor două play-off-uri vor promova în Liga I, în timp ce ocupantele locurilor secunde vor disputa un baraj tur-retur.

Câştigătoarea acestei duble manşe se va duela cu ocupanta locului 12 din Liga I, în format tur-retur, pentru a se stabili ultima echipă care va participa în ediţia viitoare a primului eşalon.

La finalul play-out-ului, ocupantele ultimelor trei locuri din fiecare serie vor retrograda direct, în timp ce echipele clasate pe locul 9 vor disputa un baraj în două manşe pentru a se stabili echipa care va rămâne în Liga 2 şi în sezonul viitor.

Iată programul rundei cu numărul 19:

SERIA I

27 februarie, ora 11:00

SC Bacău - Oţelul Galaţi
Rapid CFR Suceava - ACS Berceni
Bucovina Pojorâta - CS Baloteşti
Dacia Unirea Brăila - Farul Constanţa
Dunărea Călăraşi - Ceahlăul Piatra Neamţ

28 februarie, ora 12:00
FC Academica Clinceni - Rapid Bucureşti

Gloria Buzău stă

SERIA A II-A

26 februarie, ora 18:00
Gaz Metan Mediaş - Olimpia Satu Mare

27 februarie, ora 11:00
Universitatea Cluj - CS Mioveni
Unirea Tărlungeni - CSM Râmnicu Vâlcea
Chindia Târgovişte - FCM Baia Mare
FC Bihor Oradea - FC Caransebeş
Metalul Reşiţa - Şoimii Pâncota

27 februarie, ora 11:30
UTA Bătrâna Doamnă - FC Braşov

FC Bihor Oradea - FC Caransebeş, nu se dispută
 

CLASAMENT SERIA I

1. Dunărea Călărași 17 10 6 1 39 - 10 36
2. Rapid București 16 11 3 2 25 - 7 36
3. Academica Clinceni 17 10 3 4 33 - 17 33
4. Dacia Unirea Brăila 17 10 3 4 21 - 15 33
5. Farul Constanța 16 8 4 4 27 - 18 28
6. SC Bacău 17 8 1 8 18 - 20 25
7. Gloria Buzău 17 7 2 8 18 - 29 23
8. Rapid CFR Suceava 17 6 3 8 17 - 24 21
9. ACS Berceni 16 5 4 7 20 - 26 19
10. CS Balotești 16 4 3 9 13 - 23 15
11. Bucovina Pojorâta 17 3 5 9 22 - 30 14
12. FC Oțelul 17 3 3 11 10 - 22 12
13. FC Ceahlăul 16 2 2 12 7 - 29 8


CLASAMENT SERIA A II-A

1. CSM Rm. Vâlcea 18 10 5 3 32 - 15 35
2. FCM Baia Mare 18 10 5 3 28 - 12 35
3. UTA Bătrâna Doamnă 18 9 6 3 34 - 20 33
4. Chindia Târgoviște 18 10 2 6 30 - 18 32
5. FC Brașov 18 8 7 3 36 - 19 31
6. CS Mioveni 18 9 4 5 29 - 14 31
7. Gaz Metan Mediaș 18 9 4 5 25 - 17 31
8. ”U” Cluj 18 8 2 8 17 - 12 26
9. Olimpia Satu Mare 18 7 5 6 26 - 23 26
10. Șoimii Pâncota 18 7 5 6 20 - 20 26
11. Unirea Tărlungeni 18 2 8 8 17 - 26 14
12. FC Bihor Oradea* 18 4 1 13 10 - 37 13
13. Metalul Reșița** 18 2 1 15 15 - 55 -8
14. FC Caransebeș*** 18 3 1 14 11 - 42 -78

 

* echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Luduşan Ioan Andrei (dosar 84/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 03.02.2016

** echipă penalizată cu 3 puncte conform deciziei Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF, după ce jucătorii Metalului au refuzat să joace partida cu Olimpia Satu Mare, contând pentru etapa a XIV-a. Echipa a mai fost penalizată cu 12 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică

*** echipă penalizată cu 88 de puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică. Totodată, FC Caransebeş a fost sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorii Cotiga George Mihai (dosar 83/CD/2015), Pîrvu Dumitru Florian (dosar 88/CD/2015), Tomozei Marius Ionuț (dosar 89/CD/2015) şi Precup Gabriel (dosar 90/CD/2015), în conformitate cu deciziile Comisiei de Disciplină şi Etică din 13.01.2016, faţă de creditorii Dinu Ciprian (dosar 91/CD/2015), Pascal Mihai Adrian (dosar 92/CD/2015) şi Stancu Ionuţ (dosar 93/CD/2015), în conformitate cu deciziile Comisiei de Disciplină şi Etică din 03.02.2016 şi faţă de creditorii Barbu Marius Radu (dosar 100/CD/2015) şi Stoianof Ovidiu (dosar 101/CD/2015), în conformitate cu deciziile Comisiei de Disciplină şi Etică din 10.02.2016

NOTĂ

Ca urmare a excluderii echipelor FC Bihor Oradea şi FC Caransebeş, clasamentul seriei a doua a fost modificat în conformitate cu alineatul b al articolului 17 din ROAF. Astfel, toate meciurile din retur ale celor două echipe, atât cele deja disputate, cât şi cele care au rămas nedisputate, se omologhează cu scorul de 3-0 în favoarea echipei adverse.

Foto: Cătălin Niţu

 

 

 

SHARE: