Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a 29-a rundă a sezonului, statistica bifează un total de 238 de jucători folosiţi în 245 partide!

Minutul 75 al meciului dintre Foresta Suceava şi Metalul Reşiţa a consemnat debutul în Liga 2 al lui Cosmin Buziuc (foto, nr. 17), un junior al gazdelor, născut în 1998. Acesta a fost primul jucător sub 21 de ani al sucevenilor care nu a evoluat şi în 2016, el fiind transferat în pauza competiţională de la LPS Suceava, alături de colegii de club Alin Florescu şi Cătălin Coroamă, ultimul achiziţionat definitiv după ce în prima parte a sezonului a evoluat sub formă de împrumut.

Totodată, Buziuc a devenit al nouălea jucător U21 folosit în acest sezon de Foresta, după Niga, Mutu, Dănilă, Strugariu, Masella, Aeroaiei,  Cerlincă şi Turda, toţi opt cu minute jucate şi în 2016, cu menţiunea că ultimul a plecat de la echipă încă din tur.

Record pentru Academica: 9 U21 folosiţi în acelaşi meci

La Brăila, în partida dintre Dacia Unirea şi Academica a fost consemnat al doilea debut al rundei, mijlocaşul Mihai Ion (a nu se confunda cu fostul jucător la Berceniului) a fost introdus pe teren în minutul 69, de către gruparea ilfoveană. Academica a bifat un nou record la capitolul U21, folosind nu mai puţin de nouă jucători pe tot parcursul meciului. Şase au fost titulari - Bg. Stancu, Chindriş, Perju, A. Cruceru, M. Coman şi Cioablă, în timp ce alţi trei au intrat pe parcurs - D. Benzar, mai sus-amintitul Mihai Ion şi Cr. Matei. Ilfovenii au mai avut un al zecelea jucător pe foaia de joc, Bg. Ilie, aflat la primul meci ca rezervă la seniorii Academicii, însă el nu a mai apucat să intre pe teren în meciul de la Brăila.

La capitolul goluri, în etapa a 29-a s-au înregistrt doar trei reuşite ale jucătorilor U21. Este vorba de golgeterul Adrian Petre (UTA Bătrâna Doamnă), Bogdan Danciu (Dunărea) şi Alin Nisipeanu (Chindia), primul ajungând la cota 23, în timp ce restul de abia la al doilea gol al stagiunii.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a 29-a etapă din Liga 2, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

► Dunărea Călăraşi - Olimpia Satu Mare 2-0 (2-0)
Cristian Puşcaş (23), Bogdan Danciu (28)
Dunărea: Ţenea, Preoteasa, Danciu (toţi integralişti)
Olimpia: Anca-Trip, Ciul, Kanalos (toţi integralişti)

► Chindia Târgovişte - FC Braşov 4-0 (2-0)
Dragoş Pătru (26), Cristian Cherchez (36 - pen., 47), Alin Nisipeanu (79)
Chindia: Căbuz, D. Dumitraşcu, Neguţ (toţi integralişti), Nisipeanu (din minutul 75), Parghel (din minutul 82)
FC Braşov: Băjan, P. Iacob (ambii integralişti), R. Moldoveanu (titular, 57 de minute), A. Angelescu (din minutul 57)

► CS Baloteşti - Luceafărul Oradea 2-1 (1-1)
Marius Antoche (35), Claudiu Herea (71 - pen.) / Marius Matei (24)
Baloteşti: Răuţă (integralist), E. Nica (titular, 82 de minute), P. Ioniţă (titular, 58 de minute), Gojnea (din minutul 58), Dobra (din minutul 82)
Luceafărul: I. Ban, Chiş-Toie, Bedea (toţi integralişti), I. Cuc (titular, 45 de minute)

► Dacia Unirea Brăila - Academica Clinceni 1-0 (0-0)
Costel Roşu (59)
Dacia Unirea: G. Niţă, Moglan (ambii integralişti), Roşoagă (titular, 79 de minute), D. Oprea (din minutul 79), Ciucureanu (din minutul 90+3)
Academica: Chindriş, Bg. Stancu, Perju, M. Coman (toţi integralişti), Cruceru (titular, 90+2 minute), Cioablă (titular, 69 de minute), M. Ion (din minutul 69), D. Benzar (din minutul 69), Cr. Matei (din minutul 90+2)

► ASU Poli Timişoara - CS Afumaţi 2-1 (2-0)
Carol Taub (7), Ştefan Blănaru (42 - pen.) / Marian Vlada (74 - pen.)
ASU Poli: Gakos, Motreanu (ambii integralişti), Teuţ (titular, 70 de minute), D. Neamţu (din minutul 70)
Afumaţi: Muţiu, Vl. Tudorache, Al. Gheorghe (toţi integralişti)

► Foresta Suceava - Metalul Reşiţa 2-1 (0-0)
Cornel Căinari (68), Ionuţ Mihălăchioaie (90+3) / Valeriu Lupu (87)
Foresta: A. Mutu, Niga (ambii integralişti), Cerlincă (titular, 75 de minute), C. Buziuc (din minutul 75), Dănilă (din minutul 83)
Metalul: C. Dima, Dr. Matei (ambii integralişti), Borţoneanu (titular, 90 de minute), Rzv. Petre (din minutul 90)

► UTA Bătrâna Doamnă - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2-1 (1-1)
Alin Gligor (6 - pen.), Adrian Petre (67) / Issa Thiaw (12)
UTA BD: Ad. Petre, I. Tănase (ambii integralişti), Copaci (titular, 72 de minute), Stahl (din minutul 59)
Sepsi: Niczuly, Vl. Olteanu (ambii integralişti), Greu (titular, 81 de minute), L. Manole (titular, 56 de minute), Jakab (din minutul 81)

Pe categorii de vârstă, după această etapă, jucătorii născuţi în 1996 au rămas la cota de 69 de fotbalişti, urmaţi de generaţia 1995 - 56 de jucători şi de cea 1997 cu 42 de jucători. Generaţia 1998 a urcat la 36 de jucători, timp ce la ultimele trei clase de vârstă situaţia e neschimbată, cu 22 la 1999, 11 la 2000 şi doar 2 la 2001 a rămas la cota 2

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 238 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele 29 de runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 109 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 44 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian, Brie (toţi Juventus), Anca-Trip (Olimpia), Al. Radu (Metalul), Vl. Ignat (Metalul / FC Braşov),  Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Căbuz (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Muţiu (CS Afumaţi / CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii ACS Berceni), Niczuly, Fejér (ambii Sepsi OSK), A. Constantinescu, Gakos (ambii ASU Poli), Gîrlea (ASU Poli / Dacia Unirea), Began (Luceafărul), Alb. Popa (Dacia Unirea)

Fundași:
Al. Gheorghe, Covalschi, Căliani (toţi CS Afumaţi), D. Dan (UTA BD / Şoimii Pâncota), C. Covaci, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş, Tankó, Vl. Olteanu (toţi Sepsi OSK), Săftescu (Chindia / FC Braşov), Băjan (FC Braşov), R. Alecsandru, Carabela (ambii Juventus), Tirică (CS Mioveni), Bg. Stancu (Academica / CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima, Rzv. Petre (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan, Nicolici, M. Zamfir (toţi Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella (toţi Foresta), Copaci, Cr. Costin, Burlă, Celea (toţi UTA BD), D. Dumitraşcu (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie, A. Iordache (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi ACS  Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Fl. Ştefan, Chindriş (toţi Academica), Fl. Drăgan, Al. Radu, I. Ban, Bactăr (toţi Luceafărul), Ad. Ioniţă (Chindia), Ed. Oprea (Dacia Unirea)

Mijlocași: Vl. Tudorache, Val. Costache, Al. Mitu (toţi CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş, I. Ianc, Taïder (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan, Greu (toţi Sepsi OSK), L. Manole (Sepsi / FC Braşov), P. Iacob, Răchişan, Pamfile, Fl. Răsdan, Tripşa, Cristil (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Cocian, Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs, Tudoran (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tassin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat, Danciu, Modra (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă, Roşoagă, Calu, M. Iordache, Moglan (toţi Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae, R. Nae (toţi Tărlungeni), Dănilă, Cerlincă, Strugariu, C. Buziuc (toţi Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad, D. Covaci, Vîlceanu (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian, N. Mocanu, Târş (toţi CSM Rm. Vâlcea), Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă, A. Şerban (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli, Ad. Muşat (toţi Baloteşti), Cr. Matei (Academica / ACS Berceni), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, R. Lică, B. Iancu, R. Petre, Fl. Matei, M. Anton (toţi ACS Berceni), M. Ion, Pecilă, L. Olea, Cocîrlă, Cruceru (toţi Academica), Ţegle, Bedea, I. Cuc, D. Costea, A. Predescu, Miholca, Chiş-Toie (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea (ambii Juventus), Gojnea (CS Baloteşti / Academica)

Atacanți: Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress (Sepsi OSK), E. Nica (Baloteşti / Juventus), Fl. Cazan, Dr. Florea (ambii Juventus), I. Dinu, I. Iorga, Bg. Oancea, Borţoneanu, F. Paraschiv, Al. Ionescu (toţi Metalul), Mareş (Juventus / Dunărea), Dobra (Baloteşti / Dunărea), Al. Dincă, G. Toma (ambii Dunărea), Muscă (Juventus / Dacia Unirea), Ciucureanu, P. Ioan, Mucuţă (ambii Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit, D. Neamţu (toţi ASU Poli), M. Coman, Cioablă, D. Benzar, Onţel (toţi Academica), Stăvărache (Şoimii / Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul), S. Ivan (CS Mioveni), Angelescu, R. Moldoveanu (ambii FC Braşov)

SHARE: