Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a 35-a rundă a sezonului, statistica bifează un total de 255 de jucători folosiţi în 289 de partide!

Şapte dintre golurile marcate în runda a 36-a au aparţinut unor jucători sub 21 de ani, în prim-plan ieşind Valentin Costache (foto principal) de la CS Afumaţi, autorul unei duble în poarta celor de la Metalul Reşiţa. Lista marcatorilor a fost completată de golgeterul Adrian Petre, ajuns la cota 26 după penalty-ul transformat în meciul cu CS Baloteşti.

Trei marcatori în prelungirile meciurilor

Chiş-Toie şi Greu au bifat a doua lor reuşită din acest sezon, în schimb alţi trei jucători au marcat pentru echipele lor în prelungiri. Dacă pentru Licu şi Mihai Ion nu a fost primul gol din actuala ediţie de campionat, nu acelaşi lucru l-am putut spune despre Sandu Iovu. Atacantul celor de la Sepsi a debutat în această rundă, fiind introdus pe teren în minutul 87 al meciului cu Dacia Unirea, în poarta căreia a marcat după doar trei minute de joc.

Şapte debutanţi, cinci în curtea Forestei

Numărul mare de nume noi apărute în teren în runda a 36-a a avut ca principal factor generator pe cei de la Foresta. Cu lotul decimat din varii motive, sucevenii au venit la Bucureşti cu cinci juniori debutanţi, toţi născuţi în 1999. Trei au fost titulari: Onofraş Oloeriu, Mitrofan şi Ilaş (foto jos), în timp ce Alexandrovici şi Alex Dănilă au intrat în a doua jumătate a reprizei secunde.

Ceilalţi doi debutanţi ai etapei au fost jucători ai primelor două clasate, Juventus şi Sepsi. Dacă despre Iovu am vorbit mai sus că a intrat pe final de meci, în schimb atacantul Juventusului, Ţicămucă, a fost titular, fiind schimbat la pauză.

Iată tabloul complet al prezenţei jucătorilor U21 în a 36-a etapă din Liga 2, cu menţiunea că marcatorii evidenţiaţi sunt fotbalişti care fac parte din această categorie:

► Juventus Bucureşti - Foresta Suceava 5-1 (2-0)
Sorin Bustea (20), George Călinţaru (37), Alin Ilin (73, 82), Remus Chipirliu (86) / Cătălin Vraciu (70)
Juventus: Brie, Carabela (ambii integralişti), Florin Cazan (titular, 76 de minute), Ţicămucă (titular, 45 de minute), Al. Roşca (titular, 45 de minute), Al. Muscă (din minutul 46)
Foresta: Onofraş Oloeriu, Masella, Aeroaiei, V. Dănilă, Coroamă (toţi integralişti), Ilaş (titular, 77 de minute), Mitrofan (titular, 75 de minute), Al.  Dănilă (din minutul 71), Alexandrovici (din minutul 75)

►  Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Dacia Unirea Brăila 3-0 (1-0)
Răzvan Greu (10),
Dragoş Huiban (59), Sandu Iovu (90)
Sepsi: Niczuly, Vl. Olteanu (ambii integralişti), Greu (titular, 87 de minute), Jakab (din minutul 77), Iovu (din minutul 87)
Dacia Unirea: G. Niţă, Moglan (ambii integralişti), D. Oprea (titular, eliminat în minutul 81), Roşoagă (din minutul 46), Ciucureanu (din minutul 60)

Luceafărul Oradea - CS Mioveni 2-1 (1-1)
Paul Chiş-Toie (2),
Ionuţ Hlinca (90+4) / Marius Galan (32)
Luceafărul: Began, Bactăr, I. Ban, Chiş-Toie (toţi integralişti), Bedea (din minutul 78)
Mioveni: Tirică (integralist), Rădescu (titular, 67 de minute), Iamandi (titular, 45 de minute), Ed. Florescu (din minutul 46), Seb. Ivan (din minutul 60)

►  CS Afumaţi - Metalul Reşiţa 5-2 (3-1)
Mugurel Dedu (23), Valentin Costache (31, 42), Marian Vlada (90+1), Adrian Popa (90+3) / Robert Buduroi (14, 47)
Afumaţi: Covalschi, Al. Gheorghe, Vl. Tudorache (toţi integralişti), Şt. Vasile (titular, 61 de minute), Val. Costache (titular, 49 de minute), Al. Mitu (din minutul 49 până în minutul 80)
Metalul: Dr. Matei, Borţoneanu (ambii integralişti), C. Dima (titular, eliminat în minutul 84), F. Paraschiv (titular, 45 de minute), Rzv. Petre (titular, 36 de minute), G. Nedelcu (din minutul 36), Bg. Oancea (din minutul 46), Al. Ionescu (din minutul 86)

► Dunărea Călăraşi - Chindia Târgovişte 3-1 (1-1)
Cătălin Ţîră (40), Baudouin Kanda (54), Rafael Licu (90+4) / Cristian Cherchez (5 - pen.)
Dunărea: Ţenea, Preoteasa (ambii integralişti), Danciu (titular, 89 de minute), Licu (din minutul 89)
Chindia: Neguţ, D. Dumitraşcu (ambii integralişti), Cr. Stoica (titular, 81 de minute), Nisipeanu (din minutul 81)

► FC Academica Clinceni - ASU Poli Timişoara 2-2 (1-1)
Ioan Mera (35 - aut.), Mihai Ion (90+4) / Cătălin Bădăuţă (36), Ştefan Blănaru (90 - pen.)
Academica: Perju, Cioablă (ambii integralişti), Chindriş (titular, eliminat în minutul 89), Onţel (titular, 88 de minute), Cruceru (titular, 70 de minute), Bg. Stancu (din minutul 70), M. Ion (din minutul 88)
ASU Poli:
Gakos, Motreanu (ambii integralişti), Teuţ (titular, 45 de minute), Sorescu (din minutul 46)

► UTA Bătrâna Doamnă - CS Baloteşti 1-2 (0-1)
Adrian Petre (85 - pen.)
/ Claudiu Herea (44 - pen., 58)
UTA BD: Ad. Petre, Burlă (ambii integralişti), Jorza (titular, 52 de minute), Vîlceanu (titular, 45 de minute), Stahl (din minutul 46)
Baloteşti: E. Nica, Gojnea (ambii integralişti), P. Ioniţă (titular, 70 de minute), Val. Niculae (din minutul 70)

Pe categorii de vârstă, după această etapă, cei mai mulţi sunt jucătorii născuţi în 1996 în număr de 71, urmaţi de generaţiile 1995, 1997 şi 1998, rămase la cotele 56, 44 şi respectiv 37 de juniori. La categoria de vârstă 1999 am asistat la un salt însemnat, numărul acestora ajungând la 32. În schimb, la ultimele trei clase de vârstă, au rămas 11 fotbalişti născuţi în 2000, trei în 2001 şi unul la 2002.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 255 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele 36 de runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 117 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 49 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian, Brie (toţi Juventus), Anca-Trip, Dascălu (ambii Olimpia), Al. Radu (Metalul), Vl. Ignat (Metalul / FC Braşov),  Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Căbuz (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Muţiu (CS Afumaţi / CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii ACS Berceni), Niczuly, Fejér (ambii Sepsi OSK), A. Constantinescu, Gakos (ambii ASU Poli), Gîrlea (ASU Poli / Dacia Unirea), Began (Luceafărul), Alb. Popa (Dacia Unirea)

Fundași:
Al. Gheorghe, Covalschi, Căliani (toţi CS Afumaţi), D. Dan (UTA BD / Şoimii Pâncota), C. Covaci, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş, Tankó, Vl. Olteanu (toţi Sepsi OSK), Săftescu (Chindia / FC Braşov), Băjan (FC Braşov), R. Alecsandru, Carabela (ambii Juventus), Tirică (CS Mioveni), Bg. Stancu (Academica / CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima, Rzv. Petre (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan, Nicolici, M. Zamfir (toţi Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella, A. Florescu, Onofraş Oloeriu, Mitrofan (toţi Foresta), Copaci, Cr. Costin, Burlă, Celea (toţi UTA BD), D. Dumitraşcu (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie, A. Iordache (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi ACS  Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Chindriş (toţi Academica), Fl. Ştefan (Academica/Juventus), Fl. Drăgan, Al. Radu, I. Ban, Bactăr (toţi Luceafărul), Ad. Ioniţă (Chindia), Ed. Oprea (Dacia Unirea)

Mijlocași: Vl. Tudorache, Val. Costache, Al. Mitu (toţi CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş, I. Ianc, Taïder (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan, Greu (toţi Sepsi OSK), L. Manole (Sepsi / FC Braşov), P. Iacob, Răchişan, Pamfile, Fl. Răsdan, Tripşa, Cristil, C. Popescu (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Cocian, Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs, Tudoran, Văsălie, Szolosi, Chitaş (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tassin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat, Danciu, Modra (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă, Roşoagă, Calu, M. Iordache, Moglan, Puia (toţi Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae, R. Nae (toţi Tărlungeni), V. Dănilă, Cerlincă, Strugariu, C. Buziuc, C. Coroamă, Ilaş, Al. Dănilă (toţi Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad, D. Covaci, Vîlceanu (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian, N. Mocanu, Târş (toţi CSM Rm. Vâlcea), Sorescu, Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă, A. Şerban (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli, Ad. Muşat (toţi Baloteşti), Cr. Matei (Academica / ACS Berceni), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, R. Lică, B. Iancu, R. Petre, Fl. Matei, M. Anton (toţi ACS Berceni), Pecilă, L. Olea, Cocîrlă, Cruceru (toţi Academica), Ţegle, Bedea, I. Cuc, D. Costea, A. Predescu, Miholca, Chiş-Toie (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea (ambii Juventus), Gojnea (CS Baloteşti / Academica)

Atacanți: Alexandrovici (Foresta), Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress, Iovu (ambii Sepsi OSK), E. Nica, Rontea (ambii Baloteşti / Juventus), Fl. Cazan, Dr. Florea, Ţicămucă (toţi Juventus), I. Dinu, I. Iorga, Bg. Oancea, Borţoneanu, F. Paraschiv, Al. Ionescu (toţi Metalul), Mareş (Juventus / Dunărea), Dobra (Baloteşti / Dunărea), Al. Dincă, G. Toma (ambii Dunărea), Muscă (Juventus / Dacia Unirea), Ciucureanu, P. Ioan, Mucuţă (ambii Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit, D. Neamţu (toţi ASU Poli), M. Ion, M. Coman, Cioablă, D. Benzar, Onţel (toţi Academica), Stăvărache (Şoimii / Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul), S. Ivan (CS Mioveni), Angelescu, R. Moldoveanu (ambii FC Braşov)

SHARE: