Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a 25-a rundă a sezonului, statistica bifează un total de 231 de jucători folosiţi în 220 partide!

Runda cu numărul 25 a eşalonului secund a consemnat încă două nume noi pe lista jucătorilor U21 folosiţi în acest sezon, portarul Fejér şi atacantul Moldoveanu. Integralist în meciul cu UTA Bătrâna Doamnă, jucătorul împrumutat de FC Braşov de la Dinamo a fost al 40-lea atacant care a fost folosit în acest sezon ca jucător sub 21 de ani.

În schimb, portarul Fejér (Sepsi OSK) a prins primele minute în acest sezon după eliminarea titularului Niczuly, pentru cumul de cartonaşe galbene. De remarcat că în meciul de pe stadionul din Colentina, atât Juventus, cât şi Sepsi au avut pe foaia de joc ca jucători sub 21 de ani atât pe titularul dintre buturi, cât şi pe rezerva sa.

În ceea ce priveşte golurile marcate în această etapă, acestea au fost doar două la număr. Primul pe listă a fost Alin Gojnea, revenit la CS Baloteşti, după ce în prima parte a sezonului a evoluat la Academica Clinceni. Mijlocaşul a înscris pentru prima dată în actuala ediţie de campionat, contribuind la victoria ilfovenilor în duelul cu Metalul Reşiţa. Cealaltă reuşită a rundei i-a aparţinut lui Rădescu, jucătorul Mioveniului fiind la al treilea gol marcat pentru gruparea argeşeană.

Iată tabloul complet al prezenței jucătorilor U21 în a 25-a etapă din Liga 2, cu mențiunea că marcatorii evidențiați sunt fotbaliști care fac parte din această categorie:

► Olimpia Satu Mare - CS Afumaţi 0-1 (0-1)
Dorin Burlacu (34)
Olimpia: Anca-Trip, Erdei, Krausz (toţi integralişti), Bura (din minutul 13)
Afumaţi: Muţiu, Al. Gheorghe, Vl. Tudorache (toţi integralişti), Val. Costache (din minutul 29)

► CS Baloteşti - Metalul Reşiţa 3-1 (2-1)
Alin Gojnea (15), Claudiu Herea (45, 85 - pen.) / Robert Buduroi (21)
Baloteşti: Gojnea (integralist), P. Ioniţă (titular, 69 de minute), E. Nica (titular, 60 de minute), Dobra (din minutul 60), Răuţă (din minutul 69)
Metalul: Vl. Ignat (integralist), Borţoneanu (titular, 70 de minute), C. Dima (titular, 45 de minute), Dr. Matei (din minutul 46), Bg. Oancea (din minutul 70)

► Dunărea Călăraşi - Luceafărul Oradea 3-2 (3-0)
Baudouin Kanda (7), Călin Cristea (13), Alexandru Avram (33 - pen.) / Sergiu Arnăutu (59 - pen.), Marius Matei (64)
Dunărea: Ţenea, Danciu, Preoteasa (toţi integralişti), Licu (din minutul 75)
Luceafărul: Began, I. Ban, Chiş-Toie, Bedea (toţi integralişti), Bactăr (titular, 77 de minute), A. Predescu (titular, 18 minute)

► Juventus Bucureşti - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 3-1 (1-1)
Alexandru Zaharia (6), Remus Chipirliu (55), Vasile Buhăescu (81) / Attila Hadnagy (44 - pen.)
Juventus: R. Stoian, Carabela (ambii integralişti), Al. Muscă (titular, 56 de minute), Fl. Cazan (din minutul 56)
Sepsi: Greu, Vl. Olteanu (ambii integralişti), Niczuly (titular, eliminat în minutul 82), L. Manole (titular, 64 de minute), Fejér (din minutul 85)

► Chindia Târgovişte - Foresta Suceava 2-1 (0-1)
Cristian Cherchez (59, 73) / Bogdan Rusu (21)
Chindia: Căbuz, D. Dumitraşcu, Neguţ (toţi integralişti), Cr. Stoica (din minutul 66), Nisipeanu (din minutul 86), Săftescu (din minutul 88)
Foresta: Niga, A. Mutu, Cerlincă (toţi integralişti)

► ASU Politehnica Timişoara - CS Mioveni 1-2 (1-2)
Daniel Birău (30) / Ionuţ Rădescu (27), Roberto Ayza (38)
ASU Poli: Gakos, Motreanu, Ţugui (toţi integralişti)
Mioveni: Tirică, Rădescu (ambii integralişti), Ed. Florescu (titular, 88 de minute), Iamandi (din minutul 88)

► UTA Bătrâna Doamnă - FC Braşov 1-2 (0-1)
Marius Chindriş (89) / Sebastian Chitoşcă (9), Rareş Enceanu (75)
UTA BD: Vîlceanu, Ad. Petre, I. Tănase (toţi integralişti)
FC Braşov: P. Iacob, Băjan, R. Moldoveanu (toţi integralişti)

Pe categorii de vârstă, cei mai mulţi jucători sunt cei născuţi în 1996, cu un total de 67 de fotbalişti, urmaţi de generaţia 1995 - 56 de jucători. Pe locul al treilea sunt cei cei născuţi în 1997 (41), urmaţi de 1998 (34) şi 1999 (21). În ceea ce priveşte generaţiile 2000 şi 2001, acestea sunt neschimbate ca număr, cu 10, respectiv 2 jucători.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 231 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele 25 runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 108 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 46 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian (ambii Juventus), Anca-Trip (Olimpia), Al. Radu (Metalul), Vl. Ignat (Metalul / FC Braşov),  Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Căbuz (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Muţiu (CS Afumaţi / CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii ACS Berceni), Niczuly, Fejer (ambii Sepsi OSK), A. Constantinescu, Gakos (ambii ASU Poli), Gîrlea (ASU Poli / Dacia Unirea), Began (Luceafărul), Alb. Popa (Dacia Unirea)

Fundași:
Al. Gheorghe, Covalschi (ambii CS Afumaţi), D. Dan (UTA BD / Şoimii Pâncota), C. Covaci, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş, Tankó, Vl. Olteanu (toţi Sepsi OSK), Săftescu (Chindia / FC Braşov), Băjan (FC Braşov), R. Alecsandru, Carabela (ambii Juventus), Tirică (CS Mioveni), Bg. Stancu (Academica / CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima, Rzv. Petre (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan, Nicolici, M. Zamfir (toţi Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella (toţi Foresta), Copaci, Cr. Costin, Burlă, Celea (toţi UTA BD), D. Dumitraşcu (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie, A. Iordache (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi ACS  Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Fl. Ştefan (toţi Academica), Fl. Drăgan, Al. Radu, I. Ban, Bactăr (toţi Luceafărul), Ad. Ioniţă (Chindia), Ed. Oprea (Dacia Unirea)

Mijlocași: Vl. Tudorache, Val. Costache, Al. Mitu (toţi CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş, I. Ianc, Taïder (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan, Greu (toţi Sepsi OSK), L. Manole (Sepsi / FC Braşov), P. Iacob, Răchişan, Pamfile, Fl. Răsdan, Tripşa, Cristil (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Cocian, Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs, Tudoran (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tassin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat, Danciu (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă, Roşoagă, Calu, M. Iordache, Moglan (toţi Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae, R. Nae (toţi Tărlungeni), Dănilă, Cerlincă, Strugariu (toţi Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad, D. Covaci, Vîlceanu (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian, N. Mocanu, Târş (toţi CSM Rm. Vâlcea), Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă, A. Şerban (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli, Ad. Muşat (toţi Baloteşti), Cr. Matei (Academica / ACS Berceni), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, R. Lică, B. Iancu, R. Petre, Fl. Matei, M. Anton (toţi ACS Berceni), Pecilă, L. Olea, Cocîrlă, Cruceru (toţi Academica), Ţegle, Bedea, I. Cuc, D. Costea, A. Predescu, Miholca, Chiş-Toie (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea (ambii Juventus), Gojnea (CS Baloteşti / Academica)

Atacanți: Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress (Sepsi OSK), E. Nica (Baloteşti / Juventus), Fl. Cazan, Dr. Florea (ambii Juventus), I. Dinu, I. Iorga, Bg. Oancea, Borţoneanu, F. Paraschiv, Al. Ionescu (toţi Metalul), Mareş (Juventus / Dunărea), Dobra (Baloteşti / Dunărea), Al. Dincă, G. Toma (ambii Dunărea), Muscă (Juventus / Dacia Unirea), P. Ioan, Mucuţă (ambii Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit, D. Neamţu (toţi ASU Poli), M. Coman, Cioablă, D. Benzar, Onţel (toţi Academica), Stăvărache (Şoimii / Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul), S. Ivan (CS Mioveni), Angelescu, R. Moldoveanu (ambii FC Braşov)

SHARE: