Pe frf.ro veți descoperi la finalul fiecărei etape radiografia evoluțiilor jucătorilor Under 21 utilizați de echipele din Liga 2. După a 35-a rundă a sezonului, statistica bifează un total de 248 de jucători folosiţi în 282 de partide!

Etapa cu numărul 35 a intrat în istoria fotbalului românesc după debutul juniorului Alin Văsălie (foto, în centru) de la Olimpia Satu Mare. Intrat în teren în prelungirile meciului pierdut de echipa sa pe terenul Chindiei, scor 0-1, mijlocaşul sătmărenilor a devenit primul jucător născut în 2002 care a evoluat într-un meci de campionat din primele două eşaloane ale fotbalului din România.

Văsălie a împlinit 15 ani, în urmă cu aproape o lună, pe 21 aprilie şi a stabilit un nou record de vârstă, fiind cel mai tânăr jucător care a evoluat în acest sezon atât în Liga 2, cât şi în Liga I. În eşalonul secund, vechiul record i-a aparţinut lui Emanuel Dat (Dunărea), intrat pe teren la 15 ani, 7 luni şi 16 zile. În schimb, în prima ligă a României, recordul sezonului a fost stabilit de Jovan Markovic (CS U Craiova), care a debutat la 16 ani şi 9 zile, într-un meci pierdut de echipa cu CFR Cluj, în play-out.

Debutul lui Văsălie nu a fost singurul pentru Olimpia în meciul cu Chindia, pentru că sătmărenii au mai introdus în finalul meciului încă doi juniori, Chitaş şi Szolosi, ambii născuţi în 1999.

Călin Popescu, cel mai tânăr debutant al Braşovului

Sâmbătă a venit rândul celor de la FC Braşov să stabilească un nou record de vârstă, însă doar la nivelul clubului. Problemele de efectiv ale echipei braşovene l-au obligat pe Cornel Ţălnar să apeleze la doi juniori din pepiniera clubului, Paul Mitrică (născut în 1999) şi Călin Popescu (2001).

Ultimul a şi primit botezul eşalonului secund, fiind introdus pe teren pentru ultimul sfert de oră al meciului pierdut în faţa celor de la Academica Clinceni, scor 0-2. Călin Popescu a devenit cel mai tânăr jucător folosit de FC Braşov într-un meci de campionat, în istoria recentă a clubului, mijlocaşul grupării de sub Tâmpa intrând pe teren la 15 ani, 6 luni şi 5 zile (foto, jos).

Iată tabloul complet al prezenţei jucătorilor U21 în a 35-a etapă din Liga 2, cu menţiunea că marcatorii evidenţiaţi sunt fotbalişti care fac parte din această categorie:

► Chindia Târgovişte - Olimpia Satu Mare 1-0 (1-0)
Cristian Neguţ (25)

Chindia: Neguţ, D. Dumitraşcu (ambii integralişti), Cr. Stoica (titular, 57 de minute), Nisipeanu (din minutul 57)
Olimpia:
Bg. Dascălu, Krausz (ambii integralişti), Erdei (titular, 86 de minute), Chitaş (din minutul 86), Văsălie (din minutul 90+2), Szolosi (din minutul 90+2)

►  FC Braşov - FC Academica Clinceni 0-2 (0-1)
Laurenţiu Venţer (2), Costin Gheorghe (58)
FC Braşov: Cristil, Tripşa (ambii integralişti), Răchişan (titular, 76 de minute), C. Popescu (din minutul 76)
Academica:
Chindriş, Perju, Cioablă (toţi integralişti), D. Benzar (titular, 87 de minute), Onţel (titular, 62 de minute), M. Coman (din minutul 62), Bg. Stancu (din minutul 83), Cr. Matei (din minutul 87)

Metalul Reşiţa - Luceafărul Oradea 1-3 (1-1)
Robert Buduroi (21) / Constantin Roşu (37), Marius Matei (65), Adrian Balea (90+2)
Metalul:
Cr. Dima, Borţoneanu (ambii integralişti), Dr. Matei (titular, 60 de minute), Rzv. Petre (din minutul 9), Bg. Oancea (din minutul 60), F. Paraschiv (din minutul 73)
Luceafărul:
Began, Bactăr, I. Ban, Chiş-Toie (toţi integralişti), Fl. Drăgan (titular, 68 de minute), Bedea (titular, 56 de minute), D. Costea (din minutul 73)

►  Dacia Unirea Brăila - CS Afumaţi 1-5 (0-1)
Cosmin Neagu (46) / Valentin Costache (39), Răzvan Avram (65, 76), Marian Vlada (88, 90+1)
Dacia Unirea:
G. Niţă (integralist), Moglan (titular, 80 de minute), Roşoagă (titular, 45 de minute), Ciucureanu (din minutul 46), P. Ioan (din minutul 80)
Afumaţi:
Muţiu, Al. Gheorghe, Şt. Vasile (toţi integralişti), Val. Costache (titular, 84 de minute), Covalschi (din minutul 84)

► Foresta Suceava - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-4 (1-2)
Bogdan Rusu (42, 70) / Attila Hadnagy (18), Ionuţ Ursu (45), Issa Thiaw (53 - pen.), Vlad Bujor (90+4)
Foresta: A. Mutu, Masella, Cerlincă (toţi integralişti), Dănilă (din minutul 18), Aeroaiei (din minutul 56)
Sepsi:
Niczuly, Dumbravă (ambii integralişti), Greu (titular, 56 de minute), Jakab (din minutul 56)

► ASU Politehnica Timişoara - UTA Bătrâna Doamnă 0-3 (0-1)
Marius Curtuiuş (30), Alin Gligor (33), Gianmarco Piccionu (90+2)
ASU Poli:
Gakos, Motreanu (ambii integralişti), Teuţ (titular, 45 de minute), Sorescu (din minutul 46)
UTA BD:
Ad. Petre, Burlă (ambii integralişti), Jorza (titular, 64 de minute), Vîlceanu (din minutul 60), I. Tănase (din minutul 64)

Pe categorii de vârstă, după această etapă, cei mai mulţi sunt jucătorii născuţi în 1996 în număr de 70, urmaţi de generaţia 1995 cu 56 de jucători şi cea din 1997 cu 44 de jucători. 37 de juniori sunt din generaţia 1998, în timp ce la 1999 numărul a crescut la 26. La categoria U17 figurează 11 fotbalişti născuţi în 2000, trei în 2001 şi, din această rundă, unul la 2002.

Analizînd distribuţia pe posturi se poate observa că, din cei 248 de jucători care au bifat cel puţin o prezenţă în teren, în primele 35 de runde, cei mai numeroşi sunt mijlocaşii, 115 la număr, urmaţi de fundaşi, cu 49 mai puţini.

Portari: Paşca (Şoimii Pâncota), Căucă (FC Braşov), Fila, R. Stoian, Brie (toţi Juventus), Anca-Trip, Dascălu (ambii Olimpia), Al. Radu (Metalul), Vl. Ignat (Metalul / FC Braşov),  Gudea (Tărlungeni), Niga (Foresta), Căbuz (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Muţiu (CS Afumaţi / CSM Rm. Vâlcea), Aioani (Chindia), C. Munteanu, Ed. Preda (ambii ACS Berceni), Niczuly, Fejér (ambii Sepsi OSK), A. Constantinescu, Gakos (ambii ASU Poli), Gîrlea (ASU Poli / Dacia Unirea), Began (Luceafărul), Alb. Popa (Dacia Unirea)

Fundași:
Al. Gheorghe, Covalschi, Căliani (toţi CS Afumaţi), D. Dan (UTA BD / Şoimii Pâncota), C. Covaci, Ţugulescu, Morschil, Jurău, Dulap (toţi Şoimii Pâncota), Fl. Dumbravă, P. Chiş, Tankó, Vl. Olteanu (toţi Sepsi OSK), Săftescu (Chindia / FC Braşov), Băjan (FC Braşov), R. Alecsandru, Carabela (ambii Juventus), Tirică (CS Mioveni), Bg. Stancu (Academica / CS Mioveni), Ciul (Olimpia), Dr. Matei, E. Matei, G. Nedelcu, M. Ciobanu, A. Ilie, C. Dima, Rzv. Petre (toţi Metalul), Ţenea, Codreanu, Mihuţ (toţi Dunărea), Ciortan, Nicolici, M. Zamfir (toţi Tărlungeni), A. Mutu, Turda, Aeroaiei, Masella, A. Florescu (toţi Foresta), Copaci, Cr. Costin, Burlă, Celea (toţi UTA BD), D. Dumitraşcu (Chindia / CSM Rm. Vâlcea), Todorov, Motreanu (ambii ASU Poli), Răuţă, Al. Grigore, Darie, A. Iordache (toţi Baloteşti), Fl. Niţă, Al. Vasile, M. Badea, Chireaţă (toţi ACS  Berceni), Butean, Perju, Fota, R. Crişan, Chindriş (toţi Academica), Fl. Ştefan (Academica/Juventus), Fl. Drăgan, Al. Radu, I. Ban, Bactăr (toţi Luceafărul), Ad. Ioniţă (Chindia), Ed. Oprea (Dacia Unirea)

Mijlocași: Vl. Tudorache, Val. Costache, Al. Mitu (toţi CS Afumaţi), Ursoi, Ştrengar, D. Bogdan, Dihel, Farcaş, I. Ianc, Taïder (toţi Şoimii Pâncota), Jakab, Tofan, Greu (toţi Sepsi OSK), L. Manole (Sepsi / FC Braşov), P. Iacob, Răchişan, Pamfile, Fl. Răsdan, Tripşa, Cristil, C. Popescu (toţi FC Braşov), Boboc, Rădescu, Ed. Florescu, Iamandi (toţi CS Mioveni), Cocian, Erdei, Krausz, Kanalos, Bura, D. Lukacs, Tudoran, Văsălie, Szolosi, Chitaş (toţi Olimpia), Ghimiş, Buzdugan, Pitulice, Şendroiu, Tassin, Cl. Ştefan (toţi Metalul), P. Radu, Licu, Preoteasa, Dat, Danciu, Modra (toţi Dunărea), D. Oprea, G. Niţă, Roşoagă, Calu, M. Iordache, Moglan, Puia (toţi Dacia Unirea), V. Mihai, I. Anghel, G. Mihai, Şt. Niculae, R. Nae (toţi Tărlungeni), Dănilă, Cerlincă, Strugariu, C. Buziuc, C. Coroamă (toţi Foresta), Man, Jorza, I. Tănase, Stahl, M. Vlad, D. Covaci, Vîlceanu (toţi UTA BD), Ad. Cîrstea, S. Drăghici, R. Georgescu, Ov. Mihai, Piscanu, I. Marian, N. Mocanu, Târş (toţi CSM Rm. Vâlcea), Sorescu, Teuţ, Giuricici, Dănăricu, Ţugui (toţi ASU Poli), Parghel, Cr. Stoica, Rosciugă, A. Şerban (toţi Chindia), Val. Niculae, P. Ioniţă, Păduraru, Bakalli, Ad. Muşat (toţi Baloteşti), Cr. Matei (Academica / ACS Berceni), M. Ion, Matincă, Carp, Pădure, R. Lică, B. Iancu, R. Petre, Fl. Matei, M. Anton (toţi ACS Berceni), Pecilă, L. Olea, Cocîrlă, Cruceru (toţi Academica), Ţegle, Bedea, I. Cuc, D. Costea, A. Predescu, Miholca, Chiş-Toie (toţi Luceafărul), Al. Roşca, Sbârcea (ambii Juventus), Gojnea (CS Baloteşti / Academica)

Atacanți: Şt. Vasile (CS Afumaţi), D. Lung, Andrei Pătraşcu (ambii Şoimii Pâncota), Veress (Sepsi OSK), E. Nica, Rontea (ambii Baloteşti / Juventus), Fl. Cazan, Dr. Florea (ambii Juventus), I. Dinu, I. Iorga, Bg. Oancea, Borţoneanu, F. Paraschiv, Al. Ionescu (toţi Metalul), Mareş (Juventus / Dunărea), Dobra (Baloteşti / Dunărea), Al. Dincă, G. Toma (ambii Dunărea), Muscă (Juventus / Dacia Unirea), Ciucureanu, P. Ioan, Mucuţă (ambii Dacia Unirea), Ad. Petre (UTA BD), Brice Nanou, Luduşan (ambii Olimpia Satu Mare), Neguţ, Nisipeanu (ambii Chindia), D. Stancu, Bădulescu, Măcriş (toţi Berceni), P. Niţă, D. Mărgărit, D. Neamţu (toţi ASU Poli), M. Ion, M. Coman, Cioablă, D. Benzar, Onţel (toţi Academica), Stăvărache (Şoimii / Berceni), Zs. Lukacs (Luceafărul), S. Ivan (CS Mioveni), Angelescu, R. Moldoveanu (ambii FC Braşov)

SHARE: