Etapa din Vinerea Mare nu a fost una prea plăcută pentru liderii celor cinci serii ale eşalonului al treilea, doar două echipe terminând meciurile pe plus. Prin proporţiile scorului, capul de afiş a fost derby-ul de la Timişoara, acolo unde ASU Poli a revenit pe primul loc în seria a patra, după un neaşteptat 5-1 cu liderul Performanţa Ighiu.

Omul meciului a fost golgeterul Cătălin Bădăuţă (foto principal), care a marcat de patru ori consecutiv în poarta echipei antrenate de Adorian Himcinschi. Timişorenii au acum două puncte avans faţă de Performanţa, dar şi un meci mai puţin disputat, în timp ce pe ultima treaptă a podiumului se află Metalurgistul Cugir, la patru puncte de lider şi tot cu 23 de meciuri jucate, ca şi ASU Poli.

SCM Piteşti şi CS Afumaţi au pierdut în deplasare

Aflate la egalitate de puncte în fruntea seriei a treia, grupările din Piteşti şi Afumaţi s-au întors cu tolba goală din deplasările de vineri. Afumaţiul a condus la pauză pe Atletic Bradu, dar a primit două goluri în repriza secundă şi a trebuit să se recunoască învinsă. Din fericire pentru ilfoveni, antepenultima clasată, FC Aninoasa, a produs o surpriză şi mai mare, învingând liderul cu 1-0.

FC Voluntari II şi Dinicu Golescu nu au refuzat cadoul primit de Paşte şi, prin victoriile de ieri, s-au apropiat la un punct, respectiv două de SCM şi Afumaţi. Din păcate, satelitul grupării de Liga I ar putea ajunge în ingrata postură de a câştiga serie, dar fără drept de promovare, dacă echipa mamă va pica din primul eşalon.

Un pas strâmb a făcut şi Sepsi, care a remizat la Roman, scor 1-1, în timp ce Olimpia Râmnicu Sărat a făcut scor, 5-1 cu Aerostar. Gruparea din Sfântu Gheorghe mai are patru puncte avans, iar runda viitoare va primi vizita viceliderului, într-un meci care ar putea lămuri definitiv problema promovatei din seria I.

Juventus şi Luceafărul se află în grafic

Pe stadionul din Colentina, pe o ploaie mocănească, liderul seriei a doua a dispus de ocupanta ultimei trepte a podiumului, Metaloglobus. Sub privirile lui Tibor Selymes, antrenorul contracandidatei la promovare Delta Dobrogea, Juventus (foto, jos) a marcat de trei ori în prima repriză, stabilind încă de la pauză scorul final al întâlnirii. Cu cinci puncte avans, dar şi un meci în plus, bucureştenii vor avea meciul decisiv cu gruparea din Tulcea în ultima etapă a sezonului.

În seria a V-a, Luceafărul s-a impus cu 1-0 la Recea şi s-a distanţat la şapte puncte de Avântul Reghin, care a pierdut acasă cu Csikszereda, scor 1-2, golul victoriei formaţiei din Miercurea Ciuc fiind înscris pe final de meci.

Iată programul etapei de vineri, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

29 aprilie, ora 17:00
Sporting Lieşti - Ştiinţa Miroslava 1-0 (1-0)
Petrotub Roman - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-1 (0-0)

Olimpia Râmnicu Sărat - Aerostar Bacău 5-1 (1-0)
CS Panciu - Atletico Vaslui 4-1 (2-0)
CSM Paşcani - Metalosport Galaţi 5-2 (3-1)

Cetatea Târgu Neamţ - Bucovina Rădăuţi
Nu se dispută deoarece ambele echipe s-au retras din competiţie

FC Zagon - Inter Dorohoi    0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1. Sepsi OSK 22 18 2 2 47 - 8 56
2. Olimpia Rm. Sărat 22 16 4 2 52 - 17 52
3. Ştiinţa Miroslava 22 14 2 6 41 - 18 44
4. Petrotub Roman 22 12 7 3 46 - 17 43
5. Metalosport Galaţi 22 10 5 7 41 - 24 35
6. Sporting Lieşti 22 10 3 9 36 - 34 33
7. Aerostar Bacău 22 9 5 8 29 - 28 32
8. CSM Paşcani 22 9 4 9 39 - 44 31
9. FC Panciu 22 7 8 7 26 - 25 29
10. Bucovina Rădăuţi* 20 4 4 12 15 - 36 16
11. Inter Dorohoi 22 2 8 12 21 - 39 14
12. FC Zagon* 20 3 4 13 13 - 48 13
13. Atletico Vaslui 22 3 3 16 18 - 57 12
14. Cetatea Târgu Neamţ** 20 4 1 15 15 - 44 3
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică echipă sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016


SERIA A II-A

29 aprilie, ora 17:00
Gloria Popeşti Leordeni - Dinamo II Bucureşti 2-3 (2-2)
Juventus Bucureşti - Metaloglobus Bucureşti 3-0 (2-0)
CS Tunari - Înainte Modelu 2-0 (0-0)
FC Viitorul II - Viitorul Domneşti 0-2 (0-1)
Petrolistul Boldeşti - CSM Olteniţa 4-1 (3-0)
Unirea Slobozia - Voinţa Snagov 4-1 (2-0)

Delta Dobrogea stă

1. Juventus Bucuresti 21 17 4 0 44 - 9 55
2. Delta Dobrogea 20 15 5 0 45 - 12 50
3. Metaloglobus 20 13 2 5 34 - 20 41
4. Unirea Slobozia 20 10 3 7 37 - 27 33
5. Viitorul Domneşti 20 9 4 7 40 - 32 31
6. Înainte Modelu 20 9 1 10 38 - 41 28
7. Petrolistul 20 7 4 9 29 - 27 25
8. FC Viitorul II 21 6 5 10 31 - 40 23
9. Dinamo II 20 6 3 11 29 - 41 21
10. Gl. Popeşti Leordeni 21 5 5 11 29 - 48 20
11. Voinţa Snagov 20 5 2 13 25 - 40 17
12. CSM Olteniţa 21 4 3 13 31 - 52 15
13. CS Tunari 21 3 5 13 23 - 46 14


SERIA A III-A

29 aprilie, ora 17:00
Atletic Bradu - CS Afumaţi 2-1 (0-1)
Sporting Roşiori - Urban Titu 4-0 (2-0)
CS Ştefăneşti - Concordia Chiajna II 1-1 (1-0)
FC Aninoasa - SCM Piteşti 1-0 (0-0)
CS Podari - FC Voluntari II 2-3 (1-0)
CN Dinicu Golescu Câmpulung - AFC Hărman
2-1 (1-1)

Inter Olt Slatina - Sporting Turnu Măgurele 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1. SCM Piteşti 22 14 2 6 41 - 22 44
2. CS Afumaţi 22 14 2 6 33 - 14 44
3. FC Voluntari II 22 13 4 5 48 - 32 43
4. CN Dinicu Golescu 22 12 6 4 29 - 12 42
5. Sporting Turnu 22 12 3 7 29 - 23 39
6. Atletic Bradu 22 10 4 8 41 - 31 34
7. Sporting Roşiori 22 9 5 8 32 - 19 32
8. Inter Olt Slatina* 22 9 2 11 23 - 37 29
9. CS Ştefăneşti 22 7 6 9 26 - 27 27
10. Concordia Chiajna II 22 7 5 10 47 - 36 26
11. CS Podari 22 8 1 13 36 - 38 25
12. FC Aninoasa 22 5 7 9 18 - 30 22
13. AFC Hărman 22 4 4 14 21 - 51 16
14. Urban Titu 22 4 1 17 18 - 70 13
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

29 aprilie, ora 17:00
CSM Lugoj - Pandurii II Târgu Jiu 1-1 (0-0)
Metalurgistul Cugir - FC Hunedoara 4-0 (1-0)
Millenium Giarmata - Naţional Sebiş 1-3 (0-1)
ASU Poli Timişoara - Performanţa Ighiu 5-1 (3-0)
Măgura Cisnădie - CS Ineu 0-0
Nuova Mama Mia Becicherecu Mic - CNS Cetate Deva 0-0
Minerul Motru - CS U Craiova II 0-7 (0-4)

ACSO Filiaşi stă

1. ASU Poli 23 17 1 5 44 - 20 52
2. Performanța Ighiu 24 15 5 4 46 - 18 50
3. Metalurgistul Cugir 23 15 3 5 49 - 25 48
4. Naţional Sebiş 24 13 4 7 33 - 24 43
5. FC Hunedoara 24 10 5 9 38 - 39 35
6. Cetate Deva 23 9 7 7 30 - 25 34
7. CSM Lugoj 23 10 3 10 27 - 25 33
8. Becicherecu Mic 23 9 5 9 33 - 29 32
9. Pandurii II 24 9 5 10 30 - 29 32
10. Măgura Cisnădie 23 8 6 9 23 - 30 30
11. CS Ineu 23 8 4 11 22 - 28 28
12. CS U Craiova II 23 7 3 13 31 - 34 24
13. ACSO Filiaşi 23 5 4 14 18 - 36 19
14. Minerul Motru 24 4 6 14 11 - 51 18
15. Millenium Giarmata 23 4 3 16 22 - 48 15


SERIA A V-A

29 aprilie, ora 15:00
CS Oşorhei - CSM Sighetu Marmaţiei 3-0
Oaspeţii nu s-au prezentat

29 aprilie, ora 17:00
Industria Galda - CS Iernut 0-1 (0-0)
FC Zalău - Sănătatea Cluj 2-2 (1-1)
Avântul Reghin - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-2 (1-1)
ASF Comuna Recea - Luceafărul Oradea 0-1 (0-1)
Unirea Jucu - Unirea Dej 1-0 (1-0)


AFC Odorheiu Secuiesc - Luceafărul Bălan 3-0

Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1. Luceafărul Oradea 22 16 5 1 53 - 14 53
2. Avântul Reghin 22 14 4 4 42 - 18 46
3. Unirea Jucu 22 12 7 3 39 - 17 43
4. CSM Sighet 22 13 2 7 38 - 19 41
5. Industria Galda 22 13 2 7 42 - 31 41
6. AFK Csikszereda 22 11 2 9 27 - 24 35
7. CS Oşorhei 22 9 4 9 29 - 30 31
8. CS Iernut 22 8 6 8 28 - 31 30
9. Comuna Recea 22 9 2 11 34 - 36 29
10. Sănătatea Cluj 22 8 5 9 35 - 39 29
11. Unirea Dej 22 6 4 12 24 - 32 22
12. AFC Od. Secuiesc 22 5 3 14 20 - 46 18
13. FC Zalău 22 4 5 13 17 - 39 17
14. Luceafărul Bălan* 22 0 1 21 14 - 64 1
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SHARE: