Vineri şi sâmbătă s-au disputat meciurile etapei inaugurale a ediţiei 2016-2017 a Ligii 3, competiţie care a pornit la drum cu 73 de echipe, împărţite în cinci serii: două de 14 şi trei de 15 echipe. În cadrul acestei runde nu s-au disputat două partide, CS Podari - SCM Piteşti şi CSM Şcolar Reşiţa - Panduri II, reprogramate pentru 20 septembrie, de la ora 17:00.

În primul caz, argeşenii au solicitat amânarea deoarece au avut trei jucători convocaţi la loturile naţionale de juniori ale României - Grecu şi Udeanu la U19 şi Truşescu la U18. În celălalt caz, schimbarea programului competiţional ca urmare a retragerii Mureşului Vinţu a dus la împerecherea celor două echipe în prima etapă, însă timpul scurt rămas la dispoziţie pentru disputarea acestuia, în condiţiile în care reşiţenii ar fi trebuit să stea, iar gorjenii ar fi jucat la Vinţu de Jos, nu a permis acest lucru.

După prima rundă, la golaveraj, liderii celor cinci serii sunt (în ordinea seriilor): SC Bacău, Unirea Slobozia, Sporting Roşiori şi Şirineasa (egalitate perfectă între cele două), Naţional Sebiş şi ASA Tg. Mureş II. Scorul etapei a fost consemnat la Valea Mărului, acolo unde nou-promovata Avântul a fost învinsă de SC Bacău cu 5-1. În schimb, cele mai multe goluri s-au marcat la Iernut, acolo unde satelitul mureşenilor s-a impus cu 4-3.

Iată rezultatele primei etape a noului sezon de campionat:

SERIA I

► Vineri, 2 Septembrie
CSM Paşcani - Olimpia Râmnicu Sărat 0-2
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Atletico Vaslui 1-0
► Sâmbătă, 3 Septembrie
AFC Hărman - Ştiinţa Miroslava 1-0
AFC Odorheiu Secuiesc - CSM Roman 0-2
Avântul Valea Mărului - SC Bacău 1-5
Sportul Chiscani - Aerostar Bacău 1-0
Olimpic Cetate Râşnov - Sporting Lieşti 0-1
Metalosport Galaţi a stat

SERIA A II-A

► Vineri, 2 Septembrie

Înainte Modelu - Metaloglobus Bucureşti 2-3
► Sâmbătă, 3 Septembrie
SC Popeşti Leordeni - Delta Dobrogea Tulcea 2-1
Axiopolis Sport Cernavodă - Dinamo Bucureşti II 0-0
CSM Olteniţa - Viitorul Domneşti 2-1
Unirea Slobozia - Petrolistul Boldeşti 3-0
Arsenal Malu - CS Tunari 0-1
Viitorul Constanţa II - AFC Astra II 3-2

SERIA A III-A

► Vineri, 2 Septembrie

ACS Şirineasa - CS U Craiova II 2-1 (foto, gazdele în roşu)
ACSO Filiaşi - Concordia Chiajna II 0-0
► Sâmbătă, 3 Septembrie
FC Voluntari II - CS Mioveni II 2-2
Flacăra Moreni - Atletic Bradu 1-1
Sporting Roşiori - Urban Titu 2-1
FCM Alexandria - FC Aninoasa 0-0
► Marţi, 20 Septembrie, ora 17:00
CS Podari - SCM Piteşti
FC Steaua Bucureşti II a stat

SERIA A IV-A
      
► Vineri, 2 Septembrie
Unirea 1924 Alba Iulia - Millenium Giarmata 2-2
CNS Cetate Deva - Industria Galda 1-3
CSM Lugoj - Performanţa Ighiu 2-2
► Sâmbătă, 3 Septembrie
UTA Bătrâna Doamnă II - ACS Poli Timişoara II 0-2
Gloria Lunca Teuz Cernei - Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 2-1
Ripensia Timişoara - Naţional Sebiş 0-3
► Marţi, 20 Septembrie, ora 17:00
CSM Şcolar Reşiţa - Pandurii Târgu Jiu II

SERIA A V-A
  
► Vineri, 2 Septembrie
FC Bistriţa - Unirea Jucu 2-1
Gaz Metan Mediaş II - Sănătatea Cluj 1-1
► Sâmbătă, 3 Septembrie
CS Iernut - ASA Târgu Mureş II 3-4
Avântul Reghin - Metalurgistul Cugir 1-0
Viitorul Ulmeni - CS Oşorhei 0-0
Recolta Dorolţ - ACS Comuna Recea 1-2
AFC Hermannstadt - FC Zalău 1-0
Unirea Dej a stat

SHARE: