Doar două etape au mai rămas de disputat din actuala ediţie de campionat a eşalonului al treilea, iar în trei dintre serii deja se cunosc echipele care au obţinut promovarea în Liga 2. Etapa precedentă a confirmat accederea în eşalonul secund a celor de la ASU Poli (foto), care au profitat de eşecurile din deplasare ale principalelor contracandidate, Performanţa Ighiu şi Metalurgistul Cugir. Timişorenii s-au alăturat altor două echipe deja promovate, Sepsi OSK (seria I) şi Luceafărul Oradea (seria a V-a)

Juventus şi Delta se vor duela în ultima etapă

În seria a doua, echipa pregătită de Tibor Selymes, Delta Dobrogea, a mai bifat un succes şi, profitând de runda liberă a Juventusului, a ajuns la două puncte în spatele liderului. Dacă cele două echipe nu vor face paşi greşiţi în meciurile din cadrul penultimei etape, atunci soarta promovării se va decide în derby-ul direct, programat pe arena din Colentina, vineri seara, de la ora 18:00.

Duel în trei pentru promovare: Afumaţi, SCM Piteşti şi Voluntari II

Ultima necunoscută provine din seria a treia, acolo unde avem două echipe cu acelaşi număr de puncte, CS Afumaţi şi SCM Piteşti şi una la un punct în spatele lor, Voluntari II. Satelitul ilfovenilor depinde de rezultatele echipei mari, o retrogradare a acesteia în eşalonul secund, anulând dreptul de promovare al echipei a doua.

De partea cealaltă, CS Afumaţi are avantajul meciurilor directe cu SCM Piteşti, după ce în tur au învins cu 2-1 la Piteşti, în timp ce argeşenii au învins cu 1-0 pe terenul echipei pregătite de Vasile Neagu.

Dinamo II a folosit încă un portar născut în 2001

În urmă cu două etape, dinamoviştii au avut cea mai mică medie de vârstă dintre toate echipele care au evoluat în acest sezon în primele trei eşaloane şi au utilizat cel mai tânăr portar din primele trei eşaloane, Albert Gherasim, debutant la 14 ani, 11 luni şi 5 zile.

Runda precedentă a venit rândul unui alt portar născut în 2001 să primească botezul în această ediţie de campionat, Dinamo II devenind singura echipă din primele trei eşaloane care a folosit doi portari născuţi în anul anterior amintit. Ştefan-Brian Fara, născut pe 23 aprilie 2001 şi transferat de la FC Hunedoara în pauza de iarnă, a intrat pe teren în minutul 80 al meciului cu CS Tunari, în locul titularului Burci.

Gherasim şi Fara sunt cei doi portari cu care Dinamo Bucureşti a cucerit, în urmă cu câteva zile, titlul de campioană a Bucureştiului la juniori C (foto, jos).

Pentru cei interesaţi de statistică, FRF.ro vă oferă mai jos, în format electronic, lista meciurilor disputate până acum în ediţia de campionat 2015-2016 a Ligii 3, cu scoruri şi marcatori.

Iată programul etapei, precum şi clasamentele la zi:

SERIA I

24 mai, ora 18:00
Aerostar Bacău - CSM Paşcani

25 mai, ora 18:00
Sporting Lieşti - Petrotub Roman
Ştiinţa Miroslava - CS Panciu
Atletico Vaslui - Metalosport Galaţi

Cetatea Târgu Neamţ - Olimpia Râmnicu Sărat 0-3

Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Zagon 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

Bucovina Rădăuţi - Inter Dorohoi 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1. Sepsi OSK 25 21 2 2 53 - 8 65
2. Olimpia Rm. Sărat 25 18 4 3 56 - 19 58
3. Ştiinţa Miroslava 24 15 2 7 42 - 19 47
4. Petrotub Roman 24 13 7 4 49 - 18 46
5. Metalosport Galaţi 24 11 6 7 44 - 24 39
6. Sporting Lieşti 24 12 3 9 42 - 34 39
7. Aerostar Bacău 24 11 5 8 34 - 28 38
8. CSM Paşcani 24 9 6 9 40 - 45 33
9. FC Panciu 24 7 8 9 26 - 28 29
10. Inter Dorohoi 25 3 10 12 24 - 39 19
11. Bucovina Rădăuţi* 23 4 4 15 15 - 45 16
12. Atletico Vaslui 24 4 4 16 22 - 58 16
13. FC Zagon* 23 3 4 16 13 - 57 13
14. Cetatea Târgu Neamţ** 23 4 1 18 15 - 53 3
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Clubului Sportiv Fotbal Club Zagon se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă penalizată cu 10 puncte în urma Hotărârilor Comisiei de Disciplină şi Etică şi sancţionată cu excluderea din toate competițiile organizate sub egida Federației Române de Fotbal, ca urmare a neachitării obligațiilor financiare în termenul regulamentar față de creditorul Munteanu Mădălin Daniel (dosar 116/CD/2015) în conformitate cu decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din 24.02.2016


SERIA A II-A

24 mai, ora 17:00
Viitorul Domneşti - Voinţa Snagov

24 mai, ora 18:00
Gloria Popeşti Leordeni - Juventus Bucureşti
Înainte Modelu - Unirea Slobozia
Delta Dobrogea Tulcea - CSM Olteniţa

25 mai, ora 18:00
Dinamo II Bucureşti - FC Viitorul II
Metaloglobus Bucureşti - Petrolistul Boldeşti

CS Tunari stă

1. Juventus Bucuresti 22 18 4 0 53 - 10 58
2. Delta Dobrogea 22 17 5 0 55 - 12 56
3. Metaloglobus 22 15 2 5 38 - 22 47
4. Unirea Slobozia 22 11 3 8 45 - 31 36
5. Viitorul Domneşti 22 10 4 8 42 - 38 34
6. Petrolistul 22 8 4 10 35 - 33 28
7. Înainte Modelu 21 9 1 11 42 - 46 28
8. FC Viitorul II 22 6 5 11 32 - 42 23
9. CSM Olteniţa 22 6 3 13 36 - 55 21
10. Dinamo II 22 6 3 13 30 - 53 21
11. Gl. Popeşti Leordeni 22 5 5 12 29 - 53 20
12. CS Tunari 23 4 5 14 27 - 48 17
13. Voinţa Snagov 22 5 2 15 25 - 46 17


SERIA A III-A

24 mai, ora 18:00
FC Voluntari II - AFC Hărman

25 mai, ora 18:00
Sporting Roşiori - CS Ştefăneşti
Atletic Bradu - FC Aninoasa
Urban Titu - CS Podari
SCM Piteşti - CN Dinicu Golescu Câmpulung
CS Afumaţi - Sporting Turnu Măgurele

Concordia Chiajna II - Inter Olt Slatina 3-0
Oaspeţii s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1. CS Afumaţi 24 16 2 6 38 - 14 50
2. SCM Piteşti 24 16 2 6 46 - 23 50
3. FC Voluntari II 24 15 4 5 54 - 32 49
4. Sporting Turnu 24 14 3 7 33 - 25 45
5. CN Dinicu Golescu 24 12 6 6 30 - 17 42
6. Sporting Roşiori 24 10 5 9 34 - 21 35
7. Atletic Bradu 24 10 5 9 41 - 33 35
8. Concordia Chiajna II 25 9 5 11 53 - 38 32
9. CS Ştefăneşti 24 8 7 9 28 - 27 31
10. Inter Olt Slatina* 25 9 2 14 23 - 46 29
11. CS Podari 24 9 1 14 39 - 41 28
12. FC Aninoasa 24 6 7 11 24 - 34 25
13. AFC Hărman 24 4 4 16 22 - 56 16
14. Urban Titu 24 4 1 19 20 - 78 13
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a AS Clubul Sportiv Inter Olt Slatina se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SERIA A IV-A

24 mai, ora 18:00
Pandurii II Târgu Jiu - FC Hunedoara
CSM Lugoj - CS Ineu
Metalurgistul Cugir - CNS Cetate Deva
Millenium Giarmata - CS U Craiova II
Minerul Motru - Măgura Cisnădie

24 mai, ora 19:00
ASU Poli Timişoara - Nuova Mama Mia Becicherecu Mic

25 mai, ora 18:00
ACSO Filiaşi - Performanţa Ighiu

Naţional Sebiş stă

1. ASU Poli 26 19 1 6 54 - 25 58
2. Performanța Ighiu 27 16 6 5 49 - 21 54
3. Metalurgistul Cugir 26 16 3 7 52 - 28 51
4. Naţional Sebiş 27 13 6 8 34 - 27 45
5. Cetate Deva 26 11 8 7 37 - 29 41
6. FC Hunedoara 26 12 5 9 41 - 40 41
7. Pandurii II 26 11 5 10 40 - 31 38
8. CSM Lugoj 26 11 4 11 29 - 27 37
9. Măgura Cisnădie 26 10 6 10 27 - 33 36
10. Becicherecu Mic 26 10 5 11 38 - 36 35
11. CS Ineu 26 9 4 13 23 - 30 31
12. CS U Craiova II 26 8 3 15 37 - 40 27
13. ACSO Filiaşi 26 5 5 16 19 - 43 20
14. Millenium Giarmata 26 5 5 16 26 - 51 20
15. Minerul Motru 26 4 6 16 14 - 59 18


SERIA A V-A

24 mai, ora 15:00
CS Oşorhei - Avântul Reghin 0-1

24 mai, ora 18:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Unirea Jucu

25 mai, ora 18:00
Industria Galda - FC Zalău
CS Iernut - AFC Odorheiu Secuiesc
Sănătatea Cluj - ASF Comuna Recea

Luceafărul Bălan - Unirea Dej 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

CSM Sighetu Marmaţiei - Luceafărul Oradea 0-3
Gazdele s-au retras din competiţie şi pierd la masa verde meciurile din retur

1. Luceafărul Oradea 25 19 5 1 60 - 15 62
2. Avântul Reghin 25 17 4 4 53 - 22 55
3. Unirea Jucu 24 14 7 3 45 - 18 49
4. Industria Galda 24 15 2 7 47 - 32 47
5. AFK Csikszereda 24 13 2 9 34 - 25 41
6. Comuna Recea 24 11 2 11 40 - 35 35
7. Sănătatea Cluj 24 10 5 9 45 - 44 35
8. CS Iernut 24 9 6 9 33 - 34 33
9. CS Oşorhei 25 9 4 12 32 - 36 31
10. Unirea Dej 25 8 4 13 31 - 36 28
11. CSM Sighet** 24 8 2 14 27 - 46 26
12. AFC Od. Secuiesc 24 6 3 15 25 - 51 21
13. FC Zalău 24 5 5 14 20 - 42 20
14. Luceafărul Bălan* 24 0 1 23 14 - 70 1
*echipă retrasă din competiţie după turul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal a Luceafărului Bălan se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză
**echipă retrasă din competiţie în returul campionatului. În conformitate cu art.79/8 coroborat cu art.79/14.1 din RD echipa de fotbal CSM Sighetu Marmaţiei se sancționează cu retrogradarea în ultima categorie competițională organizată de AJF pe teritoriul căreia are sediul clubul în cauză

SHARE: