Sezonul 2016-2017 al eşalonului al treilea s-a încheiat vineri 26 mai, atunci când s-au disputat meciurile din ultima etapă a competiţiei. În urma rezultatelor partidelor din această rundă, au fost stabilite şi ultimele două echipe care au obţinut promovarea în Liga 2, Ştiinţa Miroslava (seria I) şi Ripensia Timişoara (seria a IV-a).

Ştiinţa Miroslava a dat lovitura la Miercurea Ciuc, pe terenul liderului, acolo unde a învins cu 1-0 prin autogolul lui Lorincz, ieşenii reuşind promovarea în defavoarea celor de la AFC Hărman, după ce braşovenii au fost egalaţi la ultima fază de către CSM Paşcani. Cum din acest sezon, Federația Română de Fotbal premiază echipele care încheie campionatul pe locul întâi în Liga 2 și în seriile Ligii 3, la finalul meciului de la Miercurea Ciuc, ieşenii au primit medaliile și trofeul de campioni ai seriei.

Într-o festivitate asemănătoare, tot vinerea trecută, Ripensia a fost premiată pe teren propriu pentru câştigarea seriei a patra, la capătul unui retur spectaculos, cu multe răsturnări de situaţie în clasament. Timişorenii au avut nevoie de o victorie în ultima etapă pentru a-şi păstra poziţia de lider în faţa celor de la CSM Şcolar Reşiţa, pe care au obţinut-o cu scorul de 4-0, prin golurile reuşite de Zaluschi (penalty), Dumiter şi Mediop, ultimul cu o "dublă".

Din celelalte trei serii ale Ligii 3 au promovat următoarele echipe: Metaloglobus Bucureşti (seria a doua), SCM Piteşti (seria a treia) şi AFC Hermannstadt (seria a cincea).

Rezultatele etapei finale a ediţiei 2016-2017 a Ligii 3 sunt disponibile mai jos:

SERIA I, ETAPA XXX

Sporting Lieşti - Olimpia Râmnicu Sărat 0-0
Olimpic Cetate Râşnov - Aerostar Bacău 2-1 (1-1)

Nicolae Mariean (13), Ionuţ Robu (62) / Alex Sahru (16 - pen.)
Avântul Valea Mărului - CSM Roman 3-1 (0-1)
Cosmin Gîrleanu (51), Octavian Vîrlan (73), Ionuţ Cristian (90+3) / Cosmin Ţapu (28)
AFC Odorheiu Secuiesc - Atletico Vaslui 3-0
Oaspeţii nu au putut prezenta cel puţin şapte carnete de legitimare, conform ROAF, astfel că jocul nu s-a disputat
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Ştiinţa Miroslava 0-1 (0-0)
József Lőrincz (65 – aut.)
AFC Hărman - CSM Paşcani 1-1 (0-0)
Marius Ioniţă (57) / Jan Turiţă (90+3)
Metalosport Galaţi - SC Bacău 0-3
Gazdele au anunţat Departamentul Competiţii că nu pot organiza meciul
Sportul Chiscani a stat

SERIA A II-A, ETAPA XXVI

AFC Astra II - Metaloglobus Bucureşti 1-0 (1-0)
Marius Şumudică (5)
Viitorul Constanţa II - CS Tunari 0-0
Unirea Slobozia - Viitorul Domneşti 2-3 (1-0)

Marc Khalil (33), Adrian Răducă (68) / Ionuţ Fărîmă (52), Bogdan Barbu (55), Alexandru Văduva (86)
CSM Olteniţa - Dinamo Bucureşti II 2-1 (2-1)
Daniel Groza (42 - autogol), Cosmin Ionică (45 - pen.) / Petre Giuga (22)
Axiopolis Sport Cernavodă - Delta Dobrogea Tulcea 2-5 (0-2)
Denis Husein (59), Radu Dragne (64 - aut) / Cosmin Stoian (29, 41), Silviu Moise (51, 87, 88)
SC Popeşti Leordeni - Înainte Modelu 0-4 (0-2)
Vasile Bucă (6, 61), Ionuţ Alexa (23), Daniel Gheorghe (88)
Arsenal Malu - Petrolistul Boldeşti 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după finalul turului şi au pierdut la "masa verde" toate meciurile din retur

SERIA A III-A, ETAPA XXX

FC FCSB II - FC Aninoasa 3-0
Oaspeţii au folosit un jucător aflat în stare de suspendare pentru cumul de cartonaşe galbene
FCM Alexandria - SCM Piteşti 0-0
Sporting Roşiori - Atletic Bradu 1-3 (1-2)

Cosmin Călin (45+1) / Marius Ion (26), Marian Marcu (36), Radu Păvăluţă (71)
Flacăra Moreni - CS Mioveni II 1-1 (0-1)
Bogdan Tocan (75) / Sebastian Ivan (19 - pen.)
FC Voluntari II - ACS Şirineasa 2-0 (1-0)
Giovanni Ureche (19), Daniel Ene (90+2)
ACSO Filiaşi - Urban Titu 3-0
Urban Titu a anunţat Departamentul Competiţii că nu se poate prezenta la meci.
CS Podari - Concordia Chiajna II 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după finalul turului şi au pierdut la "masa verde" toate meciurile din retur
CS U Craiova II a stat

SERIA A IV-A, ETAPA XXVI

Performanţa Ighiu - Millenium Giarmata 2-0 (1-0)
Răzvan Fetiţa (30 - pen.), Cătălin Tineiu (51)
CSM Lugoj - Naţional Sebiş 2-0 (1-0)
Sergiu Precupanu (27), Bogdan Bozian (67)
Ripensia Timişoara - Pandurii Târgu Jiu II 4-0 (2-0)
Adrian Zaluschi (33 - pen.), Andrei Dumiter (43), Mediop Ndiaye (87, 89)
CSM Şcolar Reşiţa - ACS Poli Timişoara II 5-1 (1-0)
Souleymane Keita (2), Cosmin Negoescu (48), Roberto Muselin (69), Laurentiu Breşneni (84), Daniel Filip (90+1 – aut.) / Lucian Oprea (63)
UTA Bătrâna Doamnă II - Industria Galda 2-4 (0-2)
Vlad Michel (69 - pen., 75 - pen.) / Răzvan Frenţiu (6), Andrei Cernea (41), Silviu Mureşan (82), Daniel Lupşan (79)
CNS Cetate Deva - Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 2-0 (0-0)
Marian Stoenac (51), Szabolcs Szekely (72 - pen.)
Gloria Lunca Teuz Cermei - Unirea 1924 Alba Iulia 4-2 (2-1)
Abdoulaye Diarra (20), Adrian Suslak (41 - pen.), Flavius V. Brînduşe (78), Alexandru Nistor (85 - pen.) / Ciprian Selagea (9, 63 - pen.)

SERIA A V-A, ETAPA XXX

FC Zalău - ASA Târgu Mureş II 6-0 (3-0)
Grigore Turda (22), Sebastian Duma (28, 39), Raul Stanciu (48, 81), Radu Ungurianu (86)
AFC Hermannstadt - Sănătatea Cluj 1-1 (1-0)
Răzvan Dâlbea (24) / Alexandru Gaşpar (90+1)
Gaz Metan Mediaş II - ACS Comuna Recea 2-4 (0-3)
Bogdan Paşca (61 – aut.), Giuliano Ţili (88) / Valer Giurgiu (4), Vlad Asăujan (12, 36), Dacian Dunca (73)
Recolta Dorolţ - Unirea Jucu 3-8 (0-2)
Daniel Pop (52), Flaviu Ionescu (57 – pen.), David Vincze (66) / Alexandru Pop (8), Paul Cubleşan (41, 60, 67, 77), Ovidiu Covaciu (54), Ştefan Băghiceanu (62), Olimpiu Bucur (75)
Unirea Dej - CS Oşorhei 2-3 (0-0)
Paul Bogdan (69), Cătălin Vaida (81 - pen.) / Mădălin Bercea (50), Sergiu Ban (64 - pen.), Valentin Petricău (86)
Viitorul Ulmeni - Metalurgistul Cugir 1-1 (0-1)
Marius Feraru (90 - pen.) / Ovidiu Stoianof (38)
Avântul Reghin - CS Iernut 5-0 (1-0)
Bogdan Stavilă (33), Norbert Feketics (65), Sebastian Rus (68, 77), Traian Truţă (79)

SHARE: