Etapa din weekend a adus o serie de modificări importante în lupta pentru promovarea în eşalonul secund. Cea mai importantă s-a consemnat în seria I, acolo unde derby-ul dintre Csikszereda şi Aerostar a fost adjudecat de gruparea din Miercurea Ciuc cu 3-0, în condiţiile în care gazdele au jucat ultimele şapte minute cu un om în minus.

Cum SC Oţelul s-a impus cu 2-1 în deplasarea de la Târgu Secuiesc, situaţia pe podiumul seriei s-a complicat. Aerostar mai are doar trei puncte avans în faţa celor de la SC Oţelul şi AFK Csikszereda, cele două urmăritoare fiind departajate de golaveraj, în această ordine.

Petrolul 52 s-a distanţat la şapte puncte

În seria a doua, situaţia în clasament a rămas neschimbată, după ce SSC Farul şi Progresul 1944 Spartac şi-au câştigat partidele din weekend. Constănţenii au trecut cu 6-0 de Delta Dobrogea, cu noua achiziţie Momodou Jallow printre marcatori, în timp ce bucureştenii au trecut cu 3-1 de CSM Râmnicu Sărat.

În schimb, în seria a treia, liderul ACS Petrolul 52 s-a distanţat la şapte puncte de AFCM Alexandria, după ce a câştigat derby-ul direct de vineri, scor 4-1. Eşecul grupării teleormănene a dus şi la pierderea poziţiei secunde în clasament, în favoarea celor de la Voinţa Turnu Măgurele, care i-au depăşit pe vecinii de judeţ la golaveraj.

PROGRAMUL RUNDEI INTERMEDIARE

În ultimele două serii, liderii ACS Şirineasa şi AS FC U Cluj şi-au adăugat un nou succes în cont. Şirineasa are 12 puncte avans în faţa celor de la CSM Şcolar şi CSM Lugoj, dar şi un meci în plus disputat, în timp ce clujenii au nouă puncte în faţa celor de la Ighiu, care au urcat pe locul secund, după ce Metalurgistul Cugir a pierdut derby-ul judeţean cu Industria Galda.

Marţi şi miercuri se vor disputa o etapă intermediară, care va programa meciuri doar în seriile I, IV şi V.

Iată rezultatele etapei precedente:

SERIA I, ETAPA 23

20 aprilie, ora 17:00
CSM Roman - AFC Hărman 1-2 (0-0)
Iosif Netbai (82 - pen.) / Mugurel Buga (49), Daniel Paraschiv (74)

CSM Paşcani - CSM Focşani 2007 0-4 (0-3)
Ştefan Lupu (6), Cosmin Pasăre (9), Claudiu Mihai (38), Alexandru Duca (90+2)

21 aprilie, ora 17:00
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - Aerostar Bacău 3-0 (2-0)
Soufiane Jebari (15), Szilárd Magyari (43, 79)

KSE Târgu Secuiesc - Suporter Club Oţelul Galaţi 1-2 (1-0)
Marius Ştefănescu (43) / Radu Necşulescu (58), George Cîrjan (71)

Sănătatea Darabani - Bucovina Rădăuţi 2-1 (1-1)
Andrei Apetroae (10), Mugurel Florescu (82 - aut.) / Radu Ungurianu (40)

Sporting Lieşti - Metalosport Galaţi 3-0
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Avântul Valea Mărului - AFC Odorheiu Secuiesc 0-3
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Olimpic Cetate Râşnov a stat

SERIA A II-A, ETAPA 21

20 aprilie, ora 17:00
Sportul Chiscani - Axiopolis Sport Cernavodă 0-0

FCSB 2 - FC Voluntari 2 1-0 (0-0)
Theodor Botă (85)

Delta Dobrogea Tulcea - ASSCS Farul Constanţa 0-6 (0-1)
Raphael Stănescu (13), Claudiu Dragu (54, 56, 82), Momodou Jallow (74), Alin Cârstocea (90+3)

21 aprilie, ora 17:00
ACSM Olteniţa - Unirea Slobozia 0-2 (0-1)
Vasile Bucă (21), Roland Stănescu (47)

Înainte Modelu - Agricola Borcea 6-2 (2-0)
Daniel Gheorghe (4, 48), Constantin Clătinici (20), Ionuţ Alexa (52, 60), Paul Radu (71) / Andrei Truţă (81), Alexandru Văduva (89)

Metalul Buzău - Victoria Traian 7-1 (4-1)
Mihai Ion (11 - pen., 34), Ionuţ Radu (12, 36, 85), Alin Iacob (60), Valentin Lungoci (64) / Adrian Moroşanu (23)

Progresul Spartac - CSM Râmnicu Sărat 3-1 (3-1)
George Apostol (5), Ciprian Stanciu (9), Florin Sava (16 - aut.) / Florin Sava (8)

SERIA A III-A, ETAPA 21

20 aprilie, ora 17:00
AFC Astra 2 - FC Aninoasa 2-0 (2-0)
Bogdan Chipirliu (1, 34)

CS Mioveni 2 - CS Tunari 2-4 (1-2)
Eduard Neacşu (31 - pen.), Valentin Balint (65) / Alexandru Neculai (2), Alin Ilin (8), Claudiu Zamfir (71), George Ivan (87)

Atletic Bradu - Flacăra Moreni 2-5 (2-2)
Alexandru Traşcă (16), Alexandru Preda (37) / Alexandru Roman (18), Alberto Tocan (27), Mihai Plăcintă (60 - pen.), Ştefan Oaie (64), Alexandru Neacşu (74)

AFCM Alexandria - ACS Petrolul 52 1-4 (0-4)
Alexandru Ichim (69 - autogol) / Sergiu Arnăutu (18, 23, 40), Şaim Tudor (34)

21 aprilie, ora 17:00
SC Popeşti-Leordeni - Sporting Roşiori 2-0 (2-0)
Alexandru Lalciu (39), Leonard Dobre (44)

Voinţa Turnu Măgurele - Concordia Chiajna 2 1-0 (1-0)
Alexandru Fotescu (43)

Viitorul Domneşti
a stat, deoarece Urban Titu s-a retras în tur

SERIA A IV-A, ETAPA 23

20 aprilie, ora 17:00
Centrul Naţional de Pregătire Timişoara - Gloria Lunca Teuz Cermei 3-1 (3-0)
Răzvan Piţigoi (23), Patrick Peter (28), Ştefan Kovari (40) / Dumitru Copil (79)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic - AFC Hermannstadt 2 1-1 (1-1)
Bienvenu Ndongo (32) / Andrei Pop (14)

Şoimii Lipova - Millenium Giarmata 3-2 (1-1)
Marius Duţă (39), Kevin Trabalka (76 - pen.), Vlad Filimon (90) / George Beloescu (12 - pen.), Marius Călin (77)

21 aprilie, ora 17:00
CSM Lugoj - ACSO Filiaşi 4-1 (3-0)
Cristian Pădurariu (8), Bogdan Bozian (20 - pen., 68), Gelu Velici (38) / Ionel Dinu (90+1)

CSM Şcolar Reşita - Internaţional Băleşti 6-0 (4-0)
Daniel Vădrariu (24), Marius Staicu (33, 37), Cristian Costin (34), Daniel Ene (74), Rafael Hrudei (80 - pen.)

ACS Ghiroda - CNS Cetate Deva 1-1 (1-0)
Alexandru Baranyi (16) / Adrian Bedea (57)

CS U Craiova 2 - ACS Şirineasa 1-2 (1-0)
Raoul Baicu (22) / Marius Ioniţă (88), Mansour Gueye (90+3)

Naţional Sebiş a stat

SERIA A V-A, ETAPA 22

20 aprilie, ora 17:00
Metalurgistul Cugir - Industria Galda 2-3 (1-2)
Andrei Făgărăşanu (10), Marian Codrea (60) / Daniel Lupşan (16 - pen., 39), Alexandru Costea (90)

Gaz Metan Mediaş 2 - Unirea Dej 1-0 (1-0)
Edinho Júnior (43)

21 aprilie, ora 17:00
Avântul Reghin - Performanţa Ighiu 0-3 (0-0)
Florin Hidişan (53), Cătălin Tineiu (62), Alexandru Circov (84)

ACS Fotbal Comuna Recea - CFR Cluj 2 2-1 (1-0)
Daniel Mih (13), Romario Rus (49) / Adrian Şter (85)

CS Iernut - Unirea Tăşnad 0-1 (0-0)
Pavel Nemeş (62)

FC Avrig - AS FC Universitatea Cluj 0-1 (0-0)
Dorin Goga (56)

Sănătatea Cluj - Viitorul Ghimbav 3-0
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Unirea 1924 Alba Iulia a stat

SHARE: