Două dintre seriile eşalonului al treilea au rezolvat problema echipei care va evolua în sezonul viitor al Ligii 2, după ce Metaloglobus şi SCM Piteşti au promovat matematic. Pe rol a mai rămas de lămurit situaţia echipelor care vor retrograda din Liga 3. Cum Arsenal Malu s-a retras din iarnă, iar CS Podari în retur, două locuri s-au ocupat deja, astfel că au mai rămas de stabilit doar echipele care vor termina sezonul pe poziţia 13 în seria a doua, respectiv poziţiile 13 şi 14 din seria a treia.

În seria a doua, Petrolistul Boldeşti are cu şase puncte mai puţin faţă de Înainte Modelu şi are o misiune grea în a se salva de la retrogradare. Asta deoarece gruparea călărăşeană are avantajul meciurilor directe, aşa că prahovenii vor trebui să obţină în ultimele patru etape rămase de disputat cu şapte puncte mai mult decât echipa din Modelu.

CLASAMENTUL SERIEI A II-A DUPĂ 22 DE ETAPE

În seria a treia, lucrurile sunt mult mai clare, în condiţiile în care distanţa între ocupanta locului 12 şi cea a locului 13 este de 10 puncte, iar faţă de locul 14 de 13 puncte. Atât Şirineasa, cât şi Urban Titu (foto) mai au doar şanse teoretice de a recupera diferenţele care le despart de echipa a doua a clubului CS U Craiova, cu doar cinci meciuri rămase de disputat din actuala ediţie de campionat.

CLASAMENTUL SERIEI A II-A DUPĂ 25 DE ETAPE

Iată programul meciurilor din acest week-end care se va disputa de la ora 18:00 şi rezultatele etapei precedente din ambele serii:

SERIA A II-A, ETAPA A 23-A

Vineri, 5 Mai
Dinamo Bucureşti II - Viitorul Constanţa II
Înainte Modelu - Unirea Slobozia
SC Popeşti Leordeni - CSM Olteniţa
Metaloglobus Bucureşti - Axiopolis Sport Cernavodă
Sâmbătă, 6 Mai
Petrolistul Boldeşti - CS Tunari
Viitorul Domneşti - AFC Astra II
Delta Dobrogea Tulcea - Arsenal Malu    3-0
Gazdele s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

SERIA A II-A, ETAPA A 22-A

AFC Astra II - Dinamo Bucureşti II 0-2 (0-1)
Alin Dudea (16), Alexandru Dulca (51)
Petrolistul Boldeşti - Metaloglobus Bucureşti 2-1 (2-0)
Ionuţ Zamfir (18), Cristian Mihăiţă (25) / Valentin Ghenovici (55 - pen.)
Viitorul Constanţa II - Delta Dobrogea Tulcea 3-0 (2-0)
Cristian Ene (21, 41, 59)
CS Tunari - Viitorul Domneşti 2-3 (0-1)
Ionuţ Drăgan (58), Andrei Luca (78) / Vlad Bărbulescu (18, 48), Alexandru Văduva (81)
Unirea Slobozia - SC Popeşti Leordeni 0-2 (0-2)
Nicuşor Romanescu (4 - pen.), Mădălin Mustaţă (19)
CSM Olteniţa - Axiopolis Sport Cernavodă 3-2 (2-1)
Cosmin Ionică (13, 90+4), Răzvan Udrea (31) / George Rusu (20), Leonard Gheorghe (90)
Arsenal Malu - Înainte Modelu 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

SERIA A III-A, ETAPA A 26-A

Vineri, 5 Mai
ACSO Filiaşi - FC Voluntari II
Sâmbătă, 6 Mai
SCM Piteşti - CS U Craiova II
FC Aninoasa - Concordia Chiajna II
FC FCSB II - Atletic Bradu
FCM Alexandria - CS Mioveni II
Sporting Roşiori - Flacăra Moreni
CS Podari - ACS Şirineasa 0-3
Gazdele s-au retras din campionat după finalul turului şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur

SERIA A III-A, ETAPA A 25-A

CS Mioveni II - FC FCSB II 2-2 (1-0)
Eduard Neacşu (16 - pen.), Alexandru Cioc (52) / Dennis Man (65), Mario Mihai (86)
ACS Şirineasa - FCM Alexandria 2-1 (0-1)
Bogdan Lăzărescu (62), Octavian Marinescu (90+2) / Leonard Brînceanu (2)
CS U Craiova II - Sporting Rosiori 3-0 (2-0)
Ionuţ Frăsineanu (4), Nicolae Gunie (35), Sebastian Tătulea (56)
Concordia Chiajna II - SCM Piteşti 2-4 (0-2)
Ovidiu Marin (51), Cristian Flisc (87) / Ionuţ Năstăsie (5, 56), Adrian Stoica (41, 75)
Urban Titu - FC Aninoasa 0-1 (0-0)
Alin Neguţ (74)
Flacăra Moreni - ACSO Filiaşi 3-2 (1-1)
Lucian Acasandrei (28, 90+3), Bogdan Tocan (67) / Fabian Cruşoveanu (42), Nicuşor Neacşu (84)
FC Voluntari II - CS Podari 3-0
Oaspeţii s-au retras din campionat în timpul returului şi vor pierde la masa verde toate meciurile din retur
Atletic Bradu a stat

SHARE: