Aflată la cinci puncte în spatele liderului, CNS Cetate Deva, singura echipă hunedoreană din fotbalul naţional de seniori, şi-a prezentat într-un mod inedit lotul înaintea startului returului. Gruparea alb-albastră s-a prezentat publicului pe Cetatea Devei, pe lângă echipă dezvăluindu-se în premieră noul echipament, dar şi imnul clubului.

Echipament şi imn de Liga I

Chiar dacă Ousmane N’Doye nu şi-a rezolvat problemele cu viza, iar echipa se află doar pe locul 6, gruparea din Deva crede că la vară va sărbători promovarea în eşalonul secund. Cu două zile înainte de revenirea în competiţiile oficiale, gruparea hunedoreană şi-a prezentat atât lotul de jucători cu care va aborda returul, cât şi noul echipament marca Joma. Acesta este în două variante, cel de pe teren propriu în culorile alb-albastre, la fel ca al celor de la CSU Craiova, iar cel de deplasare, de culoarea vişinie. La nivel de lot au apărut multe nume noi, ultimul pe listă fiind Salif Nogo, sosit de la Luceafărul Oradea, după ce la începutul iernii s-a pregătit cu FC Zalău.

Antrenorul Viorel Tănase este mulţumit de lotul pe care îl are la dispoziţie şi crede că CNS Cetate se poate lupta pentru promovare. „Plecăm la drum cu încredere şi speranţă că putem recupera deficitul de puncte. Ne-am pregătit foarte bine în această iarnă, chiar dacă ultimele rezultate din amicale nu au fost cele dorite. Sunt convins că împreună cu acest lot de jucători putem aduce speranţa de a lupta pentru promovare”, a declarat Tănase.

PROGRAMUL ETAPEI ŞI CLASAMENTUL LA ZI AL SERIEI A IV-A

Speranţa devenilor se leagă de faptul că liderul are doar cinci puncte în plus, însă între cele două cluburi mai sunt alte patru grupări cu gânduri de promovare. Primele două clasate, Naţional Sebiş şi CSM Şcolar au făcut cele mai importante transferuri, arădenii transferându-l printre alţii şi pe Velici de la Cetate Deva, în timp ce reşiţenii au luat trei jucători de bază de la Ighiu.
Pentru că am amintit de Performanţa, gruparea din Ighiu a ieşit în evidenţă prin schimbările radicale petrecute în această iarnă, cu un total de 18 achiziţii, după ce a pierdut toţi titularii. 

TRANSFERURILE IERNII ÎN SERIA A IV-A*

Naţional Sebiş
Sosiri: Bîrsănel (ACS Berceni), Pirtea (Pandurii II), Velici (Cetate Deva), M. Drame (Noisy-le-Sec Olympique Banlieue 93, Franţa), Tulcan (Avîntul Periam), Kilin (Asociaţia "Club Sportiv de Fotbal "Alb-Negru" al Studenţilor Clujeni"), Al. Moise (FC Piteşti via LPS Viitorul Piteşti), D. Munteanu (Sporting Roşiori, împrumut)
Plecări: M. Ion, Cîrstoiu (ambii Atletic Bradu), A. Roman (SV Kieninger-Bau Bad Goisern, Austria)

CSM Şcolar Reşiţa
Sosiri: Opriş (Juventus Bucureşti, împrumut), Negoescu (Viitorul Caransebeş), Himcinschi, Poiană, S. Keita (toţi Performanţa Ighiu), M. Călin (Giarmata)
Plecări: -

Ripensia Timişoara
Sosiri: Vlădia (Performanţa Ighiu), Dumiter (Avicola Buziaş via Becicherecu Mic, împrumut), Al. Olar (Progresul Gătaia, împrumut), Matiş (Becicherecu Mic, împrumut)
Plecări: Ad. Ungureanu (ASU Poli, împrumut), Francescu (Victoria Zăbrani)

Industria Galda
Sosiri: Weiner (Şurianu Sebeş), Rodean (Unirea 1924 Alba Iulia), R. David (Performanţa Ighiu), D. Savin (Comunal Ilia)
Plecări: Fulea (Şurianu Sebeş, împrumut terminat)

CSM Lugoj
Sosiri: Zurbagiu, Z. Radu (ambii Becicherecu Mic, împrumut)
Plecări: Bodochi (ACS Poli II)

CNS Cetate Deva
Sosiri: S. Agache (liber), Stoenac (Juventus, împrumut), M. Blănaru (Metalosport, împrumut), Boldea, Făgărăşanu, Sz. Szekely, Ed. Cornea (toţi Performanţa Ighiu), Sz. Kelemen, Huzum (ambii Şoimul Băiţa, împrumut terminat), Leucian (Aurul Brad, împrumut), Nogo (Luceafărul Oradea)
Plecări: C. Apostol (FC Champagne Sports, Elveţia), Velici (Naţional Sebiş), Kereki (Unirea Dej), Sahru (Aerostar), Şaucă (Metalurgistul Cugir), A. Demian (Şoimul Băiţa, împrumut)

ACS Poli Timişoara II
Sosiri: Cr. Murariu (VfR Dickenschied-Womrath, Germania), Cherecheş (Performanţa Ighiu, împrumut terminat), D. Iordache (FC Voluntari III), Bodochi (CSM Lugoj), Sturz (Becicherecu Mic, împrumut terminat)
Plecări: Vraciu (Foresta Suceava), Lokaj (FC Chiasso)

Performanţa Ighiu
Sosiri: D. Mărginean (Inter Ciugud), Dr. Pop, Marius Cristea, Iclănzan, Oniche, Trifa, Coltor, I. Grozav, Oara (toţi Şurianu Sebeş), Ciorchină (CSM Codlea), Cr. Păcurar (Unirea 1924 Alba Iulia), A. Mărginean, Seiwerth, Tineiu, Zăvoi (toţi AFC Hermannstadt, împrumut), N. Opriţa (Transalpina Şugag), Gînscă (Metalul Aiud), Miroiu (Pandurii II)
Plecări: Vlădia (Ripensia), Boldea, Făgărăşanu, Sz. Szekely, Ed. Cornea (toţi Cetate Deva), Gîţ (Unirea Jucu), R. David (Industria Galda), Cherecheş (ACS Poli II, împrumut terminat), G. Toma (Unirea 1924 Alba Iulia), Bold (Metalurgistul Cugir), Himcinschi, Poiană, S. Keita (toţi CSM Şcolar Reşiţa), Mintaş (CS Oşorhei), Mikloş (Giarmata, împrumut)

Gloria Lunca Teuz Cermei
Sosiri: Ed. Varga (UTA BD II, împrumut), Sulea (Unirea 1924 Alba Iulia), Hojda (Victoria Zăbrani), Şiclovan (liber), B. Costea (Vulturii Socodor)
Plecări: Calvin (Şoimii Lipova)

Pandurii Târgu Jiu II
Sosiri: Cocină, Negrescu (ambii Metalurgistul Cugir, împrumut terminat), Dănăricu, D. Mărgărit (ASU Poli, împrumut terminat), D. Popescu (Metalurgistul Cugir), L. Popescu (CS U Craiova II, împrumut)
Plecări: Tereche (ACSO Filiaşi), Pirtea (Naţional Sebiş), Al. Opriţa (Sporting Roşiori), Miroiu (Performanţa Ighiu), Pârvulescu (Ştiinţa Turceni), L. Tudor (Metalurgistul Cugir)

Millenium Giarmata
Sosiri: Pricop (LPS Banatul via Becicherecu Mic, împrumut), Anagor (Cocoşul Orţişoara, împrumut terminat), Todorov (ACS Poli via ASU Poli, împrumut), Mikloş (Performanţa Ighiu, împrumut), Simionov, Marinca, Mandachi, Cohuţ (toţi liberi), Nicoară (SG Bunstruth/Haina, Germania)
Plecări: M. Călin (CSM Şcolar Reşiţa), Corlăţeanu (Victoria Zăbrani)

Unirea 1924 Alba Iulia
Sosiri: G. Toma (Performanţa Ighiu), Al. Giurgiu (Slavia Sofia)
Plecări: Al. Creciunesc (CS Hunedoara), Rodean (Industria Galda), Cr. Păcurar (Performanţa Ighiu), Sulea (Cermei)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic
Sosiri: Băban, P. Niţă (ambii Marcel Băban Jimbolia via ASU Poli, împrumut), Braşoveanu, Chiper, Chivăran, Cioată, Al. Ciobanu, Miculete, Petrovics, D. Radu, Ghiorghioiu, Catrici, S. Micu (toţi Marcel Băban Jimbolia, împrumut), Timiş, Fl. Macovei (ambii Marcel Băban Jimbolia via Atletico Vaslui, împrumut), Telecican (Avântul Periam, împrumut), Brice Nanou (Olimpia Satu Mare), Baradji (Puteaux CS Municipal, Franţa), Longville-Daley (Spalding United FC, Anglia), Folarin (Kings Langley FC, Anglia), Hillion (Bretigny Foot CS)
Plecări: Dumiter (Ripensia via Avicola Buziaş), Zurbagiu, Z. Radu (ambii CSM Lugoj, împrumut), Matiş (Ripensia, împrumut), M. Stancu (Juventus Slatina), Pricop (Giarmata via LPS Banatul), Rebenciuc, Toma, Culda (toţi ACS Dumbrăviţa), Ciui, Al. Albert, D. Ciobanu (toţi ACS Ghiroda), Ştrango, Ov. Filip, Dragu (toţi Victoria Zăbrani), Croitoru (Fortuna Becicherecu Mic), Sturz (ACS Poli II, împrumut terminat)

UTA Bătrâna Doamnă II
Sosiri: D. Nedelcu (Ceahlăul), Prună (liber), Zdrenţan (CS Ineu), Laza (Dinamo II), Al. Stan (FC Steaua Bucureşti via Sport Team, împrumut), Dinculescu (SCM Piteşti), Vasiu (liber), D. Dan (Şoimii Pâncota)
Plecări: T. Ignea (Aerostar), Trabalka (Şoimii Lipova), Celea, Ungurianu (ambii FC Zalău)

*Notă: pe această listă figurează doar jucătorii care apar ca transferuri certe în evidenţele Departamentului Competiţii al FRF. Nu sunt prezenţi jucătorii care au plecat liberi de contract fără destinaţie şi jucătorii transferaţi prin intermediul AJF, la nivelul echipelor satelit, dar ale căror mutări nu au fost înregistrate la Departamentul Competiţii al FRF

SHARE: