Speranţele cugirenilor de a încheia etapa pe primul loc au fost spulberate de jucătorii nou-promovatei AFC Hermannstadt, care s-au impus cu 3-1 în meciul cu o altă echipă aflată la prima prezenţă în Liga 3, Recolta Dorolţ. Gazdele au fost conduse la pauză cu 2-0, după reuşitele lui Neacşa şi Pîrvulescu, dar au redus din handicap prin Micaş, însă golul lui Cîrstean, reuşit cu 12 minute înainte de final, a lămurit problema câştigătoarei.

În schimb, cealaltă echipă de pe podium, ACS Fotbal Comuna Recea, nu a reuşit decât un egal în derby-ul judeţean cu Viitorul Ulmeni, scor 1-1, golul egalării fiind reuşit de Paul Achim în al doilea minut de prelungire. Comuna Recea a ratat şansa de a trece pe locul doi în clasament, peste Metalurgistul, cugirenii având acelaşi număr de puncte, dar golaveraj superior.

AFC Hermannstadt şi Comuna Recea se pot distanţa de Metalurgistul în runda viitoare, atunci când gruparea din judeţul Alba va sta, însă cele două echipe vor avea un meci mai mult jucat, după runda a 20-a

Iată rezultatele etapei şi clasamentul seriei:

24 martie, ora 15:00

Metalurgistul Cugir - CS Oşorhei 3-1 (0-0)
Ovidiu Stoianof (49, 67), Tudor Şaucă (86) / Mădălin Bercea (48)
FC Bistriţa - FC Zalău 1-3 (0-0)
Daniel Şoimuşan (57) / Marius Hosu (60, 64), Florin Istrate (89)
Gaz Metan Mediaş II - ASA Târgu Mureş II  5-2 (4-2)
Valentin Coşereanu (20), Răzvan Trif (21, 26), Darius Olaru (33, 65) / Răzvan Stoica (42), Alexandru Vlăescu (45+1)

25 martie, ora 15:00

Avântul Reghin - Unirea Jucu 0-0
Viitorul Ulmeni - ACS Comuna Recea 1-1 (0-0)

Marius Feraru (70) / Paul Achim (90+2)
Unirea Dej - Sănătatea Cluj 1-1 (0-0)
Stephane Ferhaoui (58) / Daniel Bria (80)
Recolta Dorolţ - AFC Hermannstadt 1-3 (0-2)
Adrian Micaş (63) / Alexandru Neacşa (8), Cătălin Pîrvulescu (29), Adrian Cîrstean (78)
CS Iernut a stat

CLASAMENT

1. AFC Hermannstadt 18 13 2 3 38-19 41
2. Metalurgistul Cugir 18 12 2 4 43-17 38
3. ACS Comuna Recea 18 11 5 2 37-16 38
4. FC Zalău 18 11 3 4 28-14 36
5. Sănătatea Cluj 18 10 5 3 27-14 35
6. Gaz Metan II Mediaş 18 9 4 5 37-29 31
7. Unirea Jucu 18 9 3 6 32-20 30
8. Unirea Dej 17 5 8 4 24-19 23
9. Avântul Reghin 17 7 2 8 21-21 23
10. Viitorul Ulmeni 17 6 4 7 29-35 22
11. ASA 2013 Tg. Mureș II 18 6 1 11 24-39 19
12. CS Oşorhei 18 4 2 12 21-34 14
13. CS Iernut 17 4 1 12 29-43 13
14. ACS FC Bistriţa 18 2 2 14 14-55 8
15. Recolta Dorolț 18 1 2 15 13-42 5
SHARE: