În şedinţa Comitetului Executiv din 4 iunie 2018 a fost anunţat programul sezonului viitor al Ligii 3, data de start fiind stabilită pentru 25 august 2018. Până atunci, vom avea parte de barajul pentru promovarea în Liga 3 la care vor participa cele 42 de campioane judeţene, în urma căruia se vor stabili echipele cu drept de participare în sezonul viitor.

Vraciu şi Arnăutu, de două ori mai multe goluri decât următorul clasat

În ceea ce priveşte sezonul de abia încheiat, dintre cele cinci echipe care au promovat sportiv în Liga 2, doar două au reuşit să câştige şi titlul de golgheter al seriei în care au evoluat, Aerostar şi ACS Petrolul 52, băcăuanii oferind şi golgheterul întregii competiţii. Acesta a fost Ciprian Vraciu (foto, numărul 11), cu 29 de goluri marcate, cinci dintre reuşite fiind de la punctul cu var. Perfomanţa sa a fost una impresionantă, el reuşind să marcheze de două ori mai multe goluri decât ocupantul locului secund din clasamentul golgheterilor din seria I, Alin Babei de la KSE Târgu Secuiesc, care a reuşit 14 goluri, toate din acţiune! Tot 14 goluri au avut Hodgyai şi Bajkó de la AFK Csikszereda.

CLASAMENTELE FINALE ALE CELOR CINCI SERII

Petrolul 52 a fost cealaltă promovată care a cucerit laurii în clasamentul golgheterilor din seria ei, prin Sergiu Arnăutu, cu 20 de goluri, dintre care 5 din penalty. Şi acesta, ca şi Vraciu, a avut o distanţă confortabilă, în urma sa aflându-se cinci jucători cu câte 11 goluri, Alexandru Fotescu, Silviu Moise (ambii Voinţa Turnu Măgurele), Andrei Luca (Popeşti-Leordeni) şi Cosmin Căpăţînă (AFCM Alexandria)

Opt jucători au marcat de minim 20 de ori

Ceilalţi lideri de serie au fost Ciprian Stanciu, în seria a doua, Bogdan Bozian, în a patra şi Andrei Făgărăşanu, în a cincea. Stanciu a marcat de 23 de ori, căpitanul Progresului Spartac având cinci goluri din penalty. Mult mai prolific de la punctul cu var a fost golgheterul seriei a patra, Bozian marcând pentru CSM Lugoj de 10 ori din lovitură de pedeapsă, din totalul de 21 de reuşite din acest sezon. În schimb, atacantului Metalurgistului Cugir, Făgărăşanu, a câştigat titlul de golgheter al seriei a cincea cu 22 de goluri, patru fiind din penalty.

Pe lângă cei cinci lideri de serie, alţi trei jucători au reuşit să mai înscrie de câte 20 de ori: Constantin Clătinici (Înainte Modelu), Raphael Stănescu (SSC Farul) şi Gelu Velici (CSM Lugoj).

Iată rezultatele omologate ale ultimei etape a sezonului:

SERIA I, ETAPA 30

25 mai, ora 18:00

CSM Paşcani - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-8 (0-5)
Mihai Macovei (55) / Szilárd Magyari (3, 74), Arthur Györgyi (20, 33 - pen.), Barna Bajkó (31), Eder González (35), Barna Antal (85, 87)

26
mai, ora 18:00

Sănătatea Darabani - Olimpic Cetate Râşnov 1-1 (1-0)
Robert Grumezescu (9) / Alin Dobre (52)

Bucovina Rădăuţi - Sporting Lieşti 1-1 (0-1)
Iulian Ionesi (55) / Marian Iancu (45)

AFC Odorheiu Secuiesc - Aerostar Bacău 1-1 (0-0)
István Csifó (79) / Cătălin Vraciu (61)

Suporter Club Oţelul Galaţi - AFC Hărman 1-1 (1-0)
George Cîrjan (14) / Mugurel Buga (65)

Metalosport Galaţi - KSE Târgu Secuiesc 0-3
Metalosport a fost exclusă din campionat în timpul returului şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Avântul Valea Mărului - CSM Roman 0-3
Avântul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

CSM Focşani 2007 a stat

SERIA A II-A, ETAPA 26

25 mai, ora 18:00

Axiopolis Sport Cernavodă - Metalul Buzău 0-0

Delta Dobrogea Tulcea - Înainte Modelu 1-4 (0-3)
Paul Gheţu (47) / Mihai  Rădan (6), Paul Radu (20), Constantin Clătinici (35), Adrian Diaconu (66)

CSM Râmnicu Sărat - ACSM Olteniţa 2-2 (1-1)
Iulian Burghelea (43), Ionuţ Roman (89) / Gabriel Dumitrescu (27), Adrian Dorobanţu (76)

26 mai, ora 18:00

Progresul 1944 Spartac - FCSB 2 2-2 (2-0)
George Apostol (13 - pen.), Victor Militaru (22) / Tudor Săndescu (78 - aut.), Eduard Dobrai (90+3)

ASSCS Farul Constanţa - Sportul Chiscani 3-0 (1-0)
Raphael Stănescu (25, 65), Momodou Jallow (78)

Victoria Traian - Unirea 04 Slobozia 2-12 (1-3)
Adrian Ghinea (44 - aut.), Mădălin Enache (48) / Andrei Comşa (11), Constantin Toma (20), Adrian Răduca (29, 47, 68, 77), Nelu Bucă (56, 58, 68), Mihăiţă Lemnaru (60), Adrian Gherasim (85, 89)

Agricola Borcea - FC Voluntari 2 1-1 (0-0)
Andrei Truţă (90+1) / Cezar Trandafirescu (56)

SERIA A III-A, ETAPA 26

25 mai, ora 18:00

AFCM Alexandria - AFC Astra 2 2-0 (1-0)
Florin Radu (45+1), Cătălin Desculţu (90+2)

26 mai, ora 18:00

Voinţa Turnu Măgurele - CS Mioveni 2 1-0 (0-0)
Silviu Moise (54)

Concordia Chiajna 2 - Viitorul Domneşti 5-0 (3-0)
Florin Cioablă (16, 39, 58), Marius Matei (20), Codruţ Anghel (80)

Flacăra Moreni - Sporting Roşiori 6-0 (5-0)
Iulian Drăgan (2, 18), Mihai Plăcintă (7, 82), Alin Neguţ (10), Alberto Tocan (30)

CS Tunari - FC Aninoasa 3-2 (2-0)
Alin Ilin (3, 69), Florin Iordache (19) / Alin Leotescu (90+1), Alexandru Codroiu (90+3)

26 mai, ora 19:30

ACS Petrolul 52 - SC Popeşti-Leordeni 0-2 (0-1)
Angelo Anghilini (22), Andrei Luca (73)

Atletic Bradu a stat, deoarece Urban Titu s-a retras în tur

SERIA A IV-A, ETAPA 30

22 mai, ora 18:00

CS U Craiova 2 - Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 3-0 (1-0)
Vasile Constantin (11), Alexandru Dinu-Ivănescu (90), Alexandru Vulpe (90+2)

25 mai, ora 18:00

Şoimii Lipova - Centrul Naţional de Pregătire Timişoara 1-4 (1-2)
Kevin Trabalka (37 - pen.) / Patrick Peter (3, 82), Marius Şimăndan (14), Vlad Chera (58)

Millenium Giarmata - CSM Lugoj 1-2 (0-2)
Claudiu Ghighilicea (90+2) / Bogdan Bozian (37)1/, Eduard Olariu (45)

CNS Cetate Deva - AFC Hermannstadt 2 3-1 (1-1)
Mario Boldea (41), Robert Cristian (47), Romică David (50) / Carlos Scarlat (8)

26 mai, ora 18:00

ACSO Filiaşi - CSM Şcolar Reşita 0-2 (0-2)
Alin Liuba (36 - pen.), Daniel Ene (40)

ACS Şirineasa - Gloria Lunca Teuz Cermei 6-0 (2-0)
Narcis Cîrlig (39), Mansour Gueye (44), Daniel Lung (69), Dudu Drugă (82), Albert Voinea (85 - pen.), Bogdan Miron (90 - pen.)

Internaţional Băleşti - Naţional Sebiş 0-2 (0-0)
Daniel Mărgărit (80, Nicolae Ruţă (90+3- pen.)

ACS Ghiroda a stat

SERIA A V-A, ETAPA 30

25 mai, ora 18:00

FC Avrig - ACS Fotbal Comuna Recea 0-0

Sănătatea Cluj - Metalurgistul Cugir 2-0 (2-0)
Andrei Ceaca (33), Adrian Pintea (44)

26 mai, ora 18:00

Performanţa Ighiu - AFC Unirea 1924 Alba Iulia 0-2 (0-2)
- meci întrerupt în minutul 29 din cauza ploii şi reluat a doua zi
Darius Petruşe (19 - aut.), Claudiu Davidaş (33)

CS Iernut - Gaz Metan Mediaş 2 3-2 (3-1)
Arnold Szilagyi (8), Darius Ghirca (14), Istvan Fekete (32) / Sebastian Iorga (45), Sebastian Bîrsan (62)

Unirea Tăşnad - CFR Cluj 2 2-0 (0-0)
Denis Cubaş (50), Gabriel Cadar (55)

26 mai, ora 19:30

AS FC Universitatea Cluj - Industria Galda 4-1 (2-1)
Andrei Cordoş (35), Octavian Ursu (37), Cristian Ene (59), Denis Hordouan (89) / Silviu Mureşan (5)

Viitorul Ghimbav - Avântul Reghin 0-3
Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la “masa verde”

Unirea Dej a stat

SHARE: