Reprezentantele României în turul al treilea preliminar al UEFA Europa League, Dinamo, CSU Craiova și Astra, au încheiat prima manșă cu două rezultate de egalitate, respectiv un eșec.

Dinamo a întâlnit-o pe Arena Națională pe Athletic Bilbao, ocupanta locului 7 în sezonul trecut din La Liga, scor 1-1 (0-1). Au marcat Rivaldinho (54), respectiv Laporte (21).

Dinamo: 26. Penedo - 29. Romera, 5. Nedelcearu, 3. Katsikas, 7. Filip (cpt.) - 4. Hanca, 6. Busuladic (9. Rivaldinho, 46), 20. Diogo Salomão - 18. Mahlangu, 17. Nemec (10. Albín, 67), 24. Filipe Nascimiento (15. Anton, 84)

Bilbao: 13. Iago Herrerín - 18. De Marcos, 16. Etxeita, 4. Laporte, 24. Balenziaga - 21. Vesga, 7. Beñat Etxebarria (17. Rico, 81) - 14. Susaeta (cpt.) (15. Iñigo Lekue, 67), 22. Raúl García (19. Merino, 90), 10. Muniain - 20. Aritz Aduriz

Cartonașe galbene: Filipe Nascimiento (34), Romera (49), Rivaldinho (55), Hanca (61), Nedelcearu (90+3) / Muniain (30)

La Turnu Severin, CSU Craiova a pierdut partida cu AC Milan, scor 0-1 (0-1). Unicul gol a fost marcat de Rodriguez (44).

CSU Craiova: 1. Calancea - 30. Dimitrov (9. Roman, 81), 44. Spahija, 6. Kelić, 3. Briceag - 23. Zlatinski - 7. Vagenin, 28. Mitriță (77. Bărbuț, 67), 21. Rossi (8. Mateiu, 74), 11. Bancu - 10. Băluță (cpt.)

AC Milan: 99. Donnarumma - 20. Abate (12. Conti, 73), 17. Zapata, 22. Musacchio, 68. Rodriguez - 79. Kessié, 18. Montolivo (cpt.), 5. Bonaventura - 11. Borini (9. André Silva, 66), 63. Cutrone (31. L. Antonelli, 81), 94. Niang

Cartonașe galbene: Briceag (90+2) / Kessié (77)

La Giurgiu, Astra a remizat în jocul cu Olexandriya, din Ucraina, scor 0-0.

Astra: 23. Iliev - 7. Belu-Iordache, 6. Bejan, 25. Polczak, 77. Stan (cpt.) - 17. Nicoară, 24. Mrzljak, 30. Dandea - 11. Gheorghe (4. Marquinhos Carioca, 52), 92. Chipirliu (9. Le Tallec, 55), 10. Ioniță (96. Balaure, 77)

Olexandriya: 79. Pankiv - 2. Chebotayev, 87. Basov, 17. Gitchenko, 29. Batsula - 44. Banada, 15. Zaporozhan (cpt.), 22. Hrytsuk (9. Ponomar, 66) - 27. Starenkyi (5. Bondarenko, 80), 18. Sitalo, 14. Poliarus (11. Tsurikov, 71)

Cartonașe galbene: Chipirliu (50), Dandea (57), Polczak (79) / Batsula (49), Basov (39, 78 - eliminat)

Partidele retur sunt programate joi, 3 august: Olexandriya - Astra (ora 20:30), Bilbao - Dinamo (ora 21:45), AC Milan - CSU Craiova (ora 21:45).

Alte rezultate din turul al treilea preliminar al Europa League: Mlada Boleslav - Skenderbeu 2-1, Olimpik Donetsk - PAOK 1-1, Trakai - Shkendija 2-1, Maccabi Tel-Aviv - Panionios 1-0, Suduva - Sion 3-0, AIK - Braga 1-1, AEK Larnaca - Dinamo Minsk 2-0, Utrecht - Lech 0-0, Ostersund - Fola 1-0, Sturm - Fenerbahce 1-2, Krasnodar - Lyngby 2-1, PSV - Osijek 0-1, Bnei Yehuda - Zenit 0-2, Botev Plovdiv - Maritimo 0-0, Brondby - Hajduk Split 0-0, Arka - Midtjylland 3-2, Steaua Roșie - Sparta Praga 2-0, Gent - Altach 1-1, Bordeaux - Videoton 2-1, Panathinaikos - Gabala 1-0, Marseille - Oostende 4-2, Aberdeen - Apollon 2-1, Dinamo Zagreb - Odd 2-1, Freiburg - Domzale 1-0, Everton - Ruzomberok 1-0, Austria Viena - AEL 0-0.

SHARE: