La sfârşitul săptămânii trecute, Asociaţia Judeţeană de Fotbal Prahova a organizat faza grupelor din “Cupa Moş Crăciun” – tradiţionala competiţie juvenilă ajunsă la cea de-a 25-a ediţie!

Desfăşurată pe parcursul a două zile, în sălile de sport din Blejoi, Băicoi şi Valea Călugărească, competiţia nu a fost lipsită de moment frumoase, ca de fiecare dată, emoţiile copiilor fiind mai presus de orice, bucuria calificării în faza semifinală fiind trăită de 9 dintre cele 35 de echipe participante.

35 pentru că, a 36-a, chiar gazdă a unui turneu – formaţia din Băicoi, nu s-a mai prezentat la competiţie, după apariţia unor “probleme interne”! Pentru a avea totuşi meciuri, conform programului, în grupa a II-a a fost aceptată “în afara concursului” o echipă a celor din Valea Călugărească, formată însă din jucători mai mari de vârstă, astfel că respectivele rezultate nu au contat pentru calificare.

De menţionat că, la unele meciuri, încheiate la egalitate, s-a trecut şi la executarea unor lovituri de departajare, care au contat doar în cazul în care respectivele echipe au încheiat întrecerea la egalitate, regula producând efecte în grupa a treia, unde Petrosport 2 a depăşit Petrolul 1 tocmai la acest criteriu..

Competiţia – plecată la drum undeva “după Revoluţie”, la iniţiativa profesorului Viorel Băltăţeanu, care poate fi considerat “părintele” acestui turneu juvenil, a devenit una dintre cele mai longevive întreceri pe plan judeţean, încheind, an de an, activitatea fotbalistică – o adevărată sărbătoare pentru cei implicaţi în acest fenomen. Şi, an de an, turneele au propus multe nume interesante, fotbalişti precum Budescu, Claudiu Tudor, Vali Lazăr, Vali Gheorghe, dar şi mai tinerii Iulian Ilie, Antonio Manolache – internaţionali de junior şi mulţi alţii făcându-şi, la un moment dat, “ucenicia” la aceste turnee de sală.

Întrecerea se mută acum în sala “Olimpia”, pe 22 şi 23 decembrie, când vor avea loc meciurile din cele trei grupe semifinale, în urma cărora vom cunoaşte finalistele.

De menţionat că, la ediţia din acest an, Asociaţia Judeţeană de Fotbal a primit şi “sprijin logistic” din partea Federaţiei Române de Fotbal, care a trimis 50 de mingii şi cele 4 trofee, care vor fi acordate câştigătoarelor.


Cupa Moş Crăciun – faza grupelor, rezultate şi clasament

Grupa I

Progresul Bucov - HM Junior Câmpina 1 0-3
CS Câmpina - Akademika Ploieşti 0-2
Akademika Ploieşti - Progresul Bucov 0-0 (0-1 la lovituri de departajare)
HM Junior Câmpina 1 - CS Câmpina 1-0
Akademika Ploieşti - HM Junior Câmpina 1 0-2
CS Câmpina - Progresul Bucov 0-0

Clasament
1. HM Junior Câmpina 9 pct
2. Akademika 4
3. Progresul Bucov 2
4. CS Câmpina 1

Grupa a II-a

CS Cornu - ACS Băicoi 3-0 *neprezentare
Petrolul Ploieşti 2 - Luceafărul Drajna 3-1
Luceafărul Drajna - CS Cornu 7-1
ACS Băicoi - Petrolul 2 Ploieşti 0-3 *
Luceafărul Drajna - ACS Băicoi 3-0 *
Petrolul Ploieşti 2 - CS Cornu 11-0

Clasament
1. Petrolul 2 9 pct
2. Luceafărul Drajna 6
3. CS Cornu 3
4. Petrolul Băicoi 0

Grupa a III-a

Fortuna Breaza 2 - Petrolul Ploieşti 1 0-9
Petrosport Ploieşti 2 - Viitorul Proviţa 9-0
Viitorul Proviţa - Fortuna Breaza 2 3-0
Petrolul Ploieşti 1 - Petrosport Ploieşti 2 0-0 (1-2)
Viitorul Proviţa - Petrolul Ploieşti 1 0-2
Petrosport Ploieşti 2 - Fortuna 2 Breaza 5-0

Clasament
1. Petrosport 2 7 pct (* departajare la la penaltiuri)
2. Petrolul 1 7
3. Viitorul Proviţa 3
4. Fortuna 2 0

Grupa a IV-a

Petrosport 3 - Petrolul 95 Ploieşti 1 0-1
Petrolul 95 Ploieşti 2 - Petrosport 4 5-0
Petrosport 4 - Petrosport 3 1-5
Petrolul 95 Ploieşti 1 - Petrolul 95 Ploieşti 2 2-1
Petrosport 4 - Petrolul 95 Ploieşti 1 1-2
Petrolul 95 Ploieşti 2 - Petrosport 3 1-3

Clasament
1. Petrolul 95 1 9 pct
2. Petrosport 3 6
3. Petrolul 95 2 3
4. Petrosport 4 0

Grupa a V-a

CS Ceptura - Petrosport Ploieşti 1 0-0 (1-2)
CSM Ploieşti - AS Gorgota 3-0
AS Gorgota - CS Ceptura 1-1 (2-1 )
Petrosport 1 - CSM Ploieşti 1-0
AS Gorgota - Petrosport Ploieşti 1 0-2
CSM Ploieşti - CS Ceptura 2-1

Clasament
1. Petrosport 1 7 pct
2. CSM Ploieşti 6
3. CS Ceptura 2
4. AS Gorgota 1

Grupa a VI-a

Petrolul 95 Ploieşti 3 - CS Blejoi 1-0
Rapid Mizil - HM Junior 2 Câmpina 1-0
HM Junior 2 - Petrolul 95 Ploieşti 3 0-5
CS Blejoi - Rapid Mizil 3-3 (6-7)
HM Junior 2 Câmpina - CS Blejoi 1-1 (2-3)
Rapid Mizil - Petrolul 95 Ploieşti 3 0-3

Clasament
1. Petrolul 95 3 9 pct
2. Rapid Mizil 4
3. CS Blejoi 2
4. HM Câmpina 2 1

Grupa a VII-a

Unirea Urlaţi - Rapid Sălciile 0-2
CSŞ Oraş Sinaia - Teleajenul Valeni 5-1
Teleajenul Valeni - Unirea Urlaţi 0-4
Rapid Sălciile - CSŞ Oraş Sinaia 3-0
Teleajenul Valeni - Rapid Sălciile 0-6
CSŞ Oraş Sinaia - Unirea Urlaţi 1-2

Clasament
1. Rapid Sălciile 9 pct
2. Unirea Urlaţi 6
3. CSŞ Sinaia 3
4. Teleajen Văleni 0

Grupa a VIII-a

CS Păuleşti - AFC Astra 0-3
Tinereţea Izvoarele - Iany Sport 1-1 (1-0)
Iany Sport - CS Păuleşti 1-4
AFC Astra - Tinereţea Izvoarele 5-0
Iany Sport - AFC Astra 0-3
Tinereţea Izvoarele - CS Păuleşti 0-0

Clasament:

1. Astra 9 pct
2. CS Păuleşti 4
3. Tinereţea Izvoarele 2
4. Yani Sport 1

Grupa a IX-a

Petrolul Ploieşti 3 - Fortuna Breaza 0-4
Viitorul Comarnic - CS Ceptura 2 0-0 (1-2)
CS Ceptura 2 - Petrolul Ploieşti 3 0-5
Fortuna Breaza - Viitorul Comarnic 0-1
CS Ceptura 2 – Fortuna 3-3
Viitorul Comarnic - Petrolul Ploieşti 3 0-4

Clasament:

1. Petrolul Ploieşti 3 6 pct
2. Viitorul Comarnic 4
3. Fortuna Breaza 4
4. CS Ceptura 2 2


Casetă 2

Sferturi de finală, Ploieşti contra Provincie 7-2

Câştigătoarele celor 9 grupe vor continua competiţia în Sala Sporturilor „Olimpia”, vineri, 22 decembrie, când este programată faza a doua a grupelor. Jocurile din sferturile de finală se desfăşoară în intervalul orar 9,00 – 15,00, în total 9 partide.

Semifinalele sunt programate tot în Sala „Olimpia”, sâmbătă, 23 decembrie, de la orele 9,00 şi 10,00, finala mică se va disputa la ora 11,20, iar finala mare la orele 12,00, fiind urmată de festivitatea de premiere a echipelor.

În turneele semifinale apar câte două echipe ale cluburilor Petrosport, Petrolul 95 şi Petrolul, „provincia” fiind reprezentată doar de HM Câmpina şi Rapid Sălciile.

Iată componenţa grupelor semifinale:
A                                B
1. Petrosport 2 1.       HM Junior Câmpina 1
2. Petrosport 1 2.       Petrolul Ploieşti 2 2
3. Rapid Sălciile 3.     Petrolul 95 3


 C
1. Petrolul 95 1
2. Astra
3. Petrolul Ploieşti 3
 

SHARE: