Reprezentativa feminină a României a învins cu 2-1 selecționata similară a Iordaniei, marți, 6 martie, în ultima partidă din cadrul turneului amical Gold City Cup.

Tricolorele au deschis scorul încă din minutul 9, în urma reușitei Cristinei Carp și au mărit avantajul prin golul Andreei Voicu. În cea de-a doua repriză, Jbarah a micșorat din diferența de pe tabelă, în urma golului marcat în minutul 53.

Astfel, România încheie turneul găzduit de Turcia cu o victorie, încheind pozitiv bilanțul celor patru partide disputate la Gold City Cup, în care a mai înregistrat două remize (0-0 cu Ucraina și 1-1 cu Irlanda de Nord) și o înfrângere, 3-0 cu Franța B.

Iordania - România 0-2 (Jbarah 53 / Carp 9, Voicu 16)

Echipa României pentru partida cu Iordania:

Părăluță - Bănuță (Corduneanu, 46'), Nagy, Goder (Meluță 46'), Giurgiu - Bortan (C), Herczeg (Ciolacu 58'), Vătafu - Bâtea (Rus, 46'), Carp (Barabasi, 64'), Voicu (Negrea, 80')

Rezerve: Boandă, Neacșu, Bistrian

Selecționerul Mirel Albon a convocat 20 de jucătoare pentru acest turneu:

Portari: Andreea Părăluță (Atletico Madrid/Spania), Lavinia Boandă (Olimpia Cluj)

Fundași: Andreea Corduneanu (Heniu Prundu Bârgăului), Claudia Bistrian (CFR Timișoara), Adina Giurgiu (Sassuolo/Italia), Anne-Marie Bănuță (Rodez Aveyron/Franța), Teodora Meluță (Olimpia Cluj), Brigitta Goder (ETO Gyori FC/Ungaria), Melinda Nagy (Olimpia Cluj)

Mijlocași: Ioana Bortan (Olimpia Cluj), Ștefania Vătafu (UDG Tenerife/Spania), Andreea Voicu, Mihaela Ciolacu (ambele Olimpia Cluj), Maria Neacșu (CFR Timișoara), Andrea Herczeg (Mallbackens IF/Suedia), Kinga Barabasi (Ladies Târgu-Mureș),

Atacanți: Cristina Carp (Olimpia Cluj), Laura Rus (Sassuolo /Italia), Oana Negrea (Olimpia Cluj), Mara Bâtea (Olimpia Cluj)