Reprezentativa feminină U17 a României, formată din jucătoare născute începând cu 1 ianuarie 2001, va participa în perioada 23-29 martie la Turul de Elită, ultima fază dinaintea Campionatului European WU17, găzduit de Lituania în perioada 9-21 mai.

Tricolorele, coordonate de selecționerul Alina Moraru, s-au pregătit la Complexul Olimpic Sportiv Român “Sydney 2000” din Izvorani începând cu data de 18 martie, când au intrat în cantonament. Pe 21 martie, reprezentativa feminină U17 a decolat spre Olanda, țara gazdă a grupei 1 la Turul de Elită.

Înainte de plecarea spre Olanda, tricolorele au sărbătorit-o pe Florentina Ionescu, toată lumea având aceeași dorință: calificarea la EURO. 

Partidele din cadrul turneului se vor desfășura conform următorului program:

23 martie
Portugalia – Belgia | ora 16:30, Sportpark De Hanen Weide, Veen
Olanda – România | ora 20:00, Sportpark De Watertoren, Zaltbommel

26 martie,
Belgia – România | ora 16:30, Sportpark De Watertoren, Zaltbommel
Olanda – Portugalia | ora 20:00, Sportpark De Hanen Weide, Veen

29 martie, ora 20:00
România – Portugalia | Sportpark De Hanen Weide, Veen
Belgia – Olanda | Sportpark De Watertoren, Zaltbommel

Turul de Elită este ultima fază dinaintea Campionatului European de fotbal feminin Under 17, ce va fi găzduit de Lituania în perioada 9-21 mai. Tragerea la sorți a grupelor din cadrul turneului final va avea loc pe 6 aprilie la Kaunas State Musical Theatre din Lituania

LOTUL ROMÂNIEI U17 LA TURUL DE ELITĂ:

Portari: Katia Ghioc (Associazione Sportiva Grifone Gialloverde/Italia), Barbara Sandor (Vasas Femina)

Fundași: Georgiana Gologan (Universitatea Alexandria), Anita Kis (Vasas Femina, Alexandra Tunoaia (Brescia/Italia), Adela Iosif (Olimpia Cluj), Krisztina Beno (Vasas Femina), Florentina Ionescu (CSS Târgoviște), Edvina Ciontoș (Olimpia Cluj), Adelina Rusu (Olimpia Cluj)

Mijlocași: Cristina Tudorache (Universitatea Alexandria), Mădălina Tătar (Quatro Cubo Olhao Faro/Portugalia), Ana Maria Vlădulescu, Mădălina Marinescu (ambele Vasas Femina), Roxana Mirea (Olimpia Cluj), Genoveva Roșie (Real Craiova), Ioana Bălăceanu (Olimpia Cluj)

Atacanți: Larisa Grigore (CFR Timișoara), Flaviana Negrea (Olimpia Cluj), Rita Mitri (Vasas Femina)

 

SHARE: