Reprezentativa Under 19 a României a câștigat astăzi, 11 septembrie, cea de-a doua partidă din cadrul calificărilor la Campionatul European WU19, care se va desfășura anul viitor în Elveția.

Tricolorele s-au impus cu 4-1 în urma unui hattrick înscris de Mădălina Boroș (12', 20', 68') și a golului lui Nicole Piperea, care a închis tabela în minutul 70. Pentru țara gazdă a înscris Vaitukaityte, în finalul primei reprize, în urma unei lovituri de la 11m. Naționala României a bifat prima victorie în această grupă, după ce în prima etapă a fost învinsă de Slovacia, scor 3-2. 

Selecționata României a încheiat partida în 10 în urma eliminării lui Peter din minutul 79, care a primit un cartonaș roșu după comiterea unui fault neglijent asupra unei jucătoare a țării gazdă. 

În celălalt meci al grupei din etapa a doua, Danemarca a învins Slovacia, scor 5-1.

Echipa României: 12.Salamon – 13. Mateș, 14. Gered, 11. Bartalis (C), 3. Krall – 8.Piperea (Borodi 71'), 9.Sfiea – 15. Neacșu, 10.Boroș, 7. Negrea - 16. Predoi (Cociuba 46' - Peter 77'). Antrenor: Florin Bugar

Rezerve: 2. Daiana Mureșan, 5. Kata Peter, 6.Melinda Nagy, 17. Raluca Borodi, 18. Maria Stamate, 20. Alice Cociuba, 23. Georgiana Dârle. 

Ultima etapă din cadrul calificărilor se va disputa joi, 14 septembrie, conform următorului program: 

Ora 18:00, Marijampole
România – Danemarca

Ora 18:00, Alytus
Lituania – Slovacia

*Echipele care se clasează pe locurile 1 și 2 în cele 12 grupe din prima fază se califică în ultima fază (turul de elită). Reprezentativele care se clasează pe locul 1 și cea mai bună dintre formațiile care se clasează pe locul 2 în cele șase grupe din turul de elită se califică în turneul final.

LOTUL ROMÂNIEI

Portari: Szidonia Salamon (Olimpia Cluj), Georgiana Dârle (Olimpia Cluj)

Fundași: Melinda Nagy (Olimpia Cluj), Daniela Mateș (Olimpia Cluj), Erika Gered (Vasas Femina), Mureșan Daiana (Olimpia Cluj), Barbara Bartalis (Tocksfors IF), Kata Peter (Vasas Femina), Timea Krall (Vasas Femina)

Mijlocași: Nicole Piperea (New York Soccer Club), Maria Neacșu (CSS Târgoviște), Raluca Borodi (Olimpia Cluj), Oana Negrea (Olimpia Cluj), Alexandra Sfiea (CSS Târgoviște), Maria Stamate (Universitatea Galați)

Atacanți: Alice Cociuba (CS Ineu), Denisa Predoi (Independența Baia Mare), Mădălina Boros (ASA Tg. Mureș)

SHARE: