Reprezentativa Under 17 a Românieia fost învinsă vineri, 23 martie, cu 2-0 de țara gazdă, Olanda, în prima partidă din cadrul Turului de Elită.

Cele două goluri au fost înscrise de Tromp în minutele 2 și 45 ale partidei care s-a disputat pe unul din terenurile complexului sportiv Sportpark De Watertoren. În celălalt meci al Grupei 1, Portugalia a învins tot cu 2-0 Belgia. 

Echipa României în partida de astăzi:

1.Ghioc (C) – 18. Ionescu, 5. Tunoaia, 3. Kis, 2. Gologan (14.Bălăceanu 73') – 4. Beno – 15. Tatar (8.Roșie 75'), 10. Vlădulescu, 20. Mirea, 7. Marinescu - 11. Mitri (19.Tudorachie 47')

Rezerve neutilizate: 12. Sandor, 6. Iosif, 9. Negrea, 13. Ciontoș, 16. Grigore, 17. Rusu

Echipa Olandei: 16. Dinkla – 2. Carleer, 3. Hendriks, 4. Van Loon, 5. Jansen – 6. Van de Velde, 10. Van de Westeringh (C), 8. Hilhorst – 7. Grant, 9. Tromp, 11. Leuchter

Programul partidelor din Grupa 1 a Turului de Elită

23 martie

Portugalia – Belgia  2-0
Olanda – România  2-0

26 martie

Belgia – România | ora 16:30, Sportpark De Watertoren, Zaltbommel
Olanda – Portugalia | ora 20:00, Sportpark De Hanen Weide, Veen

29 martie, ora 20:00

România – Portugalia | Sportpark De Hanen Weide, Veen
Belgia – Olanda | Sportpark De Watertoren, Zaltbommel

Turul de Elită este ultima fază dinaintea Campionatului European de fotbal feminin Under 17, ce va fi găzduit de Lituania în perioada 9-21 mai. Tragerea la sorți a grupelor din cadrul turneului final va avea loc pe 6 aprilie la Kaunas State Musical Theatre din Lituania.

LOTUL ROMÂNIEI U17 LA TURUL DE ELITĂ:

Portari: Katia Ghioc (Associazione Sportiva Grifone Gialloverde/Italia), Barbara Sandor (Vasas Femina)

Fundași: Georgiana Gologan (Universitatea Alexandria), Anita Kis (Vasas Femina, Alexandra Tunoaia (Brescia/Italia), Adela Iosif (Olimpia Cluj), Krisztina Beno (Vasas Femina), Florentina Ionescu (CSS Târgoviște), Edvina Ciontoș (Olimpia Cluj), Adelina Rusu (Olimpia Cluj)

Mijlocași: Cristina Tudorache (Universitatea Alexandria), Mădălina Tătar (Quatro Cubo Olhao Faro/Portugalia), Ana Maria Vlădulescu, Mădălina Marinescu (ambele Vasas Femina), Roxana Mirea (Olimpia Cluj), Genoveva Roșie (Real Craiova), Ioana Bălăceanu (Olimpia Cluj)

Atacanți: Larisa Grigore (CFR Timișoara), Flaviana Negrea (Olimpia Cluj), Rita Mitri (Vasas Femina)

SHARE: