România începe luni campania de calificare în Campionatul European pentru junioare Under 17 – Cehia 2017. De la ora 16:00 (ora României), în runda inaugurală a Grupei 9 din prima fază a preliminariilor, tricolorele se duelează cu Serbia (gazda seriei), la Stara Pazova, în Centrul Sportiv al Federației Sârbe de Fotbal. Celelalte adversare ale elevelor lui Adrian Ambrosie sunt Belgia și Ucraina.

Programul Grupei 9

Etapa 1 (luni, 26 septembrie 2016; ora 16:00, ora României)
România – Serbia, Centrul Sportiv al Federației Sârbe de Fotbal (Stara Pazova)
Belgia – Ucraina, stadionul ”Suvaca” (Pecinci)
-
Etapa a 2-a (miercuri, 28 septembrie 2016; ora 16:00, ora României)
Belgia – România, Centrul Sportiv al Federației Sârbe de Fotbal (Stara Pazova)
Serbia – Ucraina, stadionul ”Suvaca” (Pecinci)
-
Etapa a 3-a (sâmbătă, 1 octombrie 2016; ora 16:00, ora României)
Ucraina – România, stadionul ”Suvaca” (Pecinci)
Serbia – Belgia, Centrul Sportiv al Federației Sârbe de Fotbal (Stara Pazova)

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cea mai bună dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 11 grupe din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită). Clasamentul reprezentativelor de pe poziția a treia va fi întocmit pe baza rezultatelor pe care aceste echipe le vor obține cu formațiile de pe locurile 1 și 2.

În turul de elită, vor fi șase grupe din câte patru reprezentative. Echipele care se vor clasa pe locul 1 și cea mai bună dintre formațiile care se vor clasa pe locul 2 se vor califica în turneul final.

În turneul din Serbia, selecționerul Adrian Ambrosie se bazează pe următorul lot:

Andreea SIGHIARTĂU – 06.11.2001 – Navobi Iași
Szidonia SALAMON – 03.04.2000 – Olimpia Cluj
Iulia ZAMFIR – 10.02.2000 – Navobi Iași
Alexandra TUNOAIA – 12.04.2001 – Brescia Calcio Femminile (Italia)
Ștefania BURCEA – 22.01.2000 – CSȘ Târgoviște
Melinda NAGY – 04.02.2000 – Olimpia Cluj
Bianca BIRIȘ – 21.05.2001 – CFR Timișoara
Daniela MATEȘ – 07.01.2000 – Olimpia Cluj
Mădălina BOROȘ – 26.03.2000 – ASA Târgu Mureș
Raluca BORODI – 02.03.2000 – Olimpia Cluj
Genoveva ROȘIE – 12.09.2001 – Real Craiova
Florentina IONESCU – 20.03.2001 – CSȘ Târgoviște
Ana Maria VLĂDULESCU – 04.03.2001 – Real Craiova
Vanessa VIZITIU – 30.03.2001 – TSG 1899 Hoffenheim (Germania)
Alexandra SFIEA – 14.03.2000 – CSȘ Târgoviște
Oana NEGREA – 28.09.2000 – Olimpia Cluj
Flaviana NEGREA – 02.05.2001 – Olimpia Cluj
Diana PETRESCU – 07.06.2001 – Navobi Iași

SHARE: