Reprezentativa U19 de fotbal feminin a României a disputat vineri prima partidă din cadrul calificărilor la Campionatul European WU19, care se va desfășura anul viitor în Elveția.

Prima adversară a tricolorelor a fost Slovacia, partida dintre cele două formații disputându-se vineri, la Marijampole. România face parte din Grupa 3, având adversare selecționare precum Danemarca, Slovacia și Lituania. În acest joc, tricolorele au fost învinse cu 3-2, după ce în minutul 22 scorul tabela arăta scorul de 3-0.

Šurnovská (5) a deschis scorul, majorat apoi prin autogolul Georgianei Dârle (13) și prin reușita lui Bogorová (22). Jucătoarele pregătite de Florin Bugar au luptat să revină în joc și au izbutit să marcheze de două ori până la final prin Predoi (35) și Boroș (66).

Echipa României: 23. Dârle – 7. Negrea, 6. Nagy (C), 14. Gered, 3. Krall – 17. Borodi (9. Sfiea, 46'), 8. Piperea – 18. Stamate (20. Cociuba, 58'), 10. Boroș, 15. Neacșu – 16. Predoi (13. Mateș, 77'). Antrenor: Florin Bugar

Rezerve: 12. Salamon, 2. Mureșan, 5. Peter, 11. Bartalis

În celălalt meci al zilei, Danemarca va întâlni țara gazdă a grupei, Lituania, începând cu ora 18:00. 

Programul Grupei 3:

Etapa a 2-a (Luni, 11 septembrie 2017)
Ora 15:00, Marijampole
Danemarca – Slovacia
Ora 18:00, Alytus
România – Lituania

Etapa a 3-a (Joi, 14 septembrie 2017)

Ora 18:00, Marijampole
România – Danemarca
Ora 18:00, Alytus
Lituania – Slovacia

*Echipele care se clasează pe locurile 1 și 2 în cele 12 grupe din prima fază se califică în ultima fază (turul de elită). Reprezentativele care se clasează pe locul 1 și cea mai bună dintre formațiile care se clasează pe locul 2 în cele șase grupe din turul de elită se califică în turneul final.

LOTUL ROMÂNIEI

Portari: Szidonia Salamon (Olimpia Cluj), Georgiana Dârle (Olimpia Cluj)

Fundași: Melinda Nagy (Olimpia Cluj), Daniela Mateș (Olimpia Cluj), Erika Gered (Vasas Femina), Mureșan Daiana (Olimpia Cluj), Barbara Bartalis (Tocksfors IF), Kata Peter (Vasas Femina), Timea Krall (Vasas Femina)

Mijlocași: Nicole Piperea (New York Soccer Club), Maria Neacșu (CSS Târgoviște), Raluca Borodi (Olimpia Cluj), Oana Negrea (Olimpia Cluj), Alexandra Sfiea (CSS Târgoviște), Maria Stamate (Universitatea Galați)

Atacanți: Alice Cociuba (CS Ineu), Denisa Predoi (Independența Baia Mare), Mădălina Boros (ASA Tg. Mureș)

SHARE: