Superliga Națională feminină de fotbal programează în acest week-end patru din cele cinci partide ale etapei a 13-a.

Runda e dominată de „eternul” derby dintre Olimpia Cluj, campioana ultimelor șase ediții, și ASA Târgu Mureș, deținătoarea Cupei României și ultima campioană a țării înainte de a începe „dominația” grupării din Cluj!

Înaintea acestei etape, Olimpia e prima în Superligă, formația din Cluj având o linie de clasament impecabilă: 10 victorii din 10 meciuri și golaveraj 100 la 4!

ASA Târgu Mureș e formația care i-a „furat” Olimpiei un trofeu în ultimele șase sezoane, Cupa României anul trecut, și cea care i-a dat cele mai mari bătăi de cap multiplei campioane în ultimii ani. ASA e pe locul trei în Superligă, la 14 puncte în spatele Olimpiei. În tur, la Târgu Mureș, Olimpia s-a impus cu 5-1.

Partida se va disputa la Someșeni și va avea o brigada locală formată din Sorin Vădana, la centru, Csaba Antal și Claudiu Giorgiu.

Într-o altă partidă interesantă și care se anunță echilibrată, la Ișalnița, lângă Craiova, Real Craiova va primi vizita formției CSȘ Târgoviște, echipe care au în componență jucătoare tinere și talentate.

Progarmul etapei a 13-a:
9 aprilie, ora 11:00
Navobi Iași – Asociația „Fotbal Club Fair-Play”
CFR 1933 Timișoara – Independența Baia Mare
Olimpia Cluj – ASA 2013 Târgu Mureș
Clubul Sportiv Real Craiova – CSȘ Târgovişte
Heniu Prundu Bârgăului – Vasas Femina Odorhei

Clasament: 1. Olimpia 36p; 2. CFR 1933 Timișoara 25p; 3. ASA Târgu Mureș 22p; 4. Navobi 20p; 5. Real Craiova 18p; 6. CSȘ Târgovişte 14p; 7. Vasas 10p; 8. Heniu 9p; 9. Fair-Play 9p; 10. Independența 7p

Liga I
Iată programul partidelor din Liga I, eșalonul secund al fotbalului feminin românesc:
SERIA I
Etapa a 10-a
8 aprilie
ora 10:00
Măgura 2012 Bacău - Real 2 Craiova
ora 11:00
FCM Viitorul Reghin - Universitatea Alexandria

30 arilie, ora 11:00
Universitatea Galați - Selena ȘN Constanța

Partida CSM Pașcani - Armonia Dolhești, scor 0-1, s-a jucat pe 4 martie

SERIA a II-a
9 aprilie
ora 11:00
CS Ineu - Juniorul Satu Mare
Olimpic Star Cluj - Sporting Lugaș
Fortuna Becicherecu Mic - Ladies Târgu Mureș

ora 13:00
Olimpia 2 Cluj - Vasas 2 Femina Odorhei

SHARE: