Pe 13 și 14 octombrie s-a desfășurat la Tărlungeni (județul Brașov) turneul Fotbal și feminitate ce a adus la start 11 echipe la categoria U14, respectiv 5 echipe la U12.

Dacă echipele aflate la început de drum, precum Dream Team București, Academic Craiova sau Colțea Brașov, au avut de învățat din acest turneu, echipele experimentate și-au arătat valoarea câștigând meciurile cu diferențe majore.

La categoria U12 s-a jucat în sistemul fiecare cu fiecare, echipele disputând câte patru meciuri. Olimpia Cluj a dominat categoria și a câștigat locul I, fiind urmată de Vasas și Dalina Carei. La final au fost acordate și premii individuale:

Cea mai promițătoare jucătoare: Horváth Anita (Vasas)
Cea mai bună jucătoare: Papuc Renata (Olimpia Cluj)
Cel mai bun portar: Câmpan Cristina (Dalina Carei)

Echipele de la categoria U14 au fost împărțite în patru grupe, echipele de pe locul 3 părăsind competiția. Devenit deja derby de tradiție la nivel de junioare, Vasas s-a întâlnit cu Olimpia Cluj în semifinale, jucătoarele din Odorhei câștigând la loviturile de departajare cu 2-0. Echipa Nicu Gane Fălticeni a obișnuit deja să producă surprize, și-a câștigat meciurile la limită, dar a ajuns să joace finala mică a competiției, pierdută în fața Olimpiei cu 5-0. Turneul a fost câștigat de Vasas Femina după ce a învins-o pe Independența Baia Mare cu scorul de 3-1.

Premii individuale
Cel mai bun portar: Bucșa Cristina (Independența Baia Mare)
Cea mai bună jucătoare: Mitri Rita (Vasas Femina)

Toate rezultatele meciurilor și clasamente finale

U12
Vasas – Dalina 9-0
Femina – Real 5-0
Olimpia – Vasas 5-2
Femina – Dalina 2-4
Real Craiova – Vasas 0-9
Olimpia – Femina 12-0
Real Craiova – Dalina 0-3
Olimpia – Real Craiova 12-0
Vasas – Femina 6-1
Dalina – Olimpia 0-5

Clasament
1. Olimpia 12p +34
2. Vasas 6p +26
3. Dalina 6p -1
4. Femina 3p -14
5. Real Craiova 0p -29

U14
Grupa I

Independența Baia Mare – Academic Craiova 23-0
Universitatea Alexandria – Academic 9-0
Indepenența Baia Mare – Universitatea Alexandria 1-0

1. Independența 6p
2. Universitatea Alexandria 3p
3. Academic Craiova 0p

Grupa II

Real Craiova – Colțea Brașov 4-1
Nicu Gane Fălticeni – Colțea Brașov 1-0
Real Craiova – Nicu Gane Fălticeni 0-1

1. Nicu Gane Fălticeni 5p
2. Real Craiova 3p
3. Colțea Brașov 0p

Grupa III

Vasas Femina – Băița 6-0
Fair-Play București – Băița 0-0
Vasas Femina – Fair Play București 2-0

1. Vasas Femina 6p
2. Fair-Play București 1p
3. Băița 1p

Grupa IV

Olimpia Cluj – Dream Team București 11-0
Dream Team București – Olimpia Cluj 0-10

1. Olimpia Cluj 6p
2. Dream Team București 0p


Universitatea Alexandria – Real Craiova 1-2
Fair-Play București – Dream Team București 8-0
Independența Baia Mare – Nicu Gane Fălticeni 1-0
Olimpia Cluj – Vasas Femina 0-0 (0-2 la penalty)

Locurile 7-8
Dream Team București – Universitatea Alexandria 0-8

Locurile 5-6
Fair-Play București – Real Craiova 5-1

Finala mică
Olimpia Cluj – Nicu Gane Fălticeni 5-0

Finala mare
Vasas Femina – Independența Baia Mare 3-1

Clasament
1. Vasas Femina
2. Independența Baia Mare
3. Olimpia Cluj
4. Nicu Gane Fălticeni
5. Fair-Play București
6. Real Craiova
7. Universitatea Alexandria
8. Dream Team București
9. Băița
10. Academic Craiova
11. Colțea Brașov

SHARE: