A doua etapă a Ligii 3 va debuta vineri, 1 septembrie şi se va termina sâmbătă, 2 septembrie, consemnând prima schimbare de oră a sezonului. După ce runda inaugurală a avut ca oră oficială ora 18:00, din luna septembrie partidele vor începe cu 60 de minute mai devreme, excepţie făcând întâlnirile care se vor disputa în nocturnă, la cererea cluburilor.

Două nou-promovate, primii lideri ai sezonului

Prima etapă a adus mai multe rezultate inedite, consemnându-se şi câteva victorii la scor. Campioana judeţeană a Galaţiului, Suporter Club Oţelul (foto), a fost una dintre performerele etapei, învingând cu 8-0 pe colega de oraş de la Metalosport, devenind primul lider al seriei I. O altă nouă promovată, ACS Ghiroda, s-a instalat pe prima poziţie a seriei a patra, după 4-0 cu Nuova Mama Mia Becicherecu Mic.

PROGRAMUL CELEI DE-A DOUA RUNDE A LIGII 3

Cele mai multe goluri s-au marcat la Tulcea, acolo unde satelitul celor de la FC FCSB a învins cu 10-2 pe Delta Dobrogea, gruparea bucureşteană fiind liderul seriei a doua. Pe primul loc în celelalte două serii ale eşalonului al treilea sunt Atletic Bradu (seria a treia) şi Industria Galda (seria a cincea).

Rezultatele şi marcatorii primei runde:

SERIA I

25 august, ora 18:00
CSM Paşcani - Olimpic Cetate Râşnov 1-4 (0-2)
Irinel Patraşcu (51) / Vlăduţ Boţia (43), Diego Alupoaie (45), Nicolae Mariean (47), Emanuel Popa (56)

26 august, ora 18:00
AFC Odorheiu Secuiesc - AFC Hărman 1-5 (0-1)
Lehel Modra (52) / Ştefan Răchişan (12), Ionuţ Mîndru (62), Vlad Prejmerean (65), Florin Stîngă (66, 76)
CSM Focşani 2007 - Aerostar Bacău 0-0
Sănătatea Darabani - Sporting Lieşti 1-2 (1-1)
Bogdan Melinte (36) / Daniel Munchiu (38), Cătălin Constantinescu (88)
Avântul Valea Mărului - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-2 (2-1)
Andrei Frunză (5, 25) / Arthúr Györgyi (19), Eder Gonzáles (74)
KSE Târgu Secuiesc - CSM Roman 2-2 (1-1)
Marius Ştefănescu (34), Attila Gáll (51) / Vasile Popa (28), Cosmin Ţapu (56)

26 august, ora 20:30
Suporter Club Oţelul Galaţi - Metalosport Galaţi 8-0 (2-0)
Alexandru Muscă (3, 29, 88, 89), Daniel Gîţă (74), Cristian Bahnaşu (76), Cosmin Stoian (78, 83)
Bucovina Rădăuţi a stat.

SERIA A II-A

25 august, ora 18:00
CSM Râmnicu Sărat - Sportul Chiscani 4-0 (3-0)
Alexandru Tudoran (12), Ionuţ Roman (17), Bogdan Bălan (31), Ştefan Creţu (55)
Delta Dobrogea Tulcea - FC FCSB 2 2-10 (1-5)
Silviu Moise (12, 82) / Daniel Benzar (9, 34, 44, 60, 80), Andrei Apetrei (38 - aut.), Theodor Botă (45), Paul Szecui (75), Marian Obreja (85), Robert Grecu (86)

26 august, ora 18:00
Agricola Borcea - Axiopolis Sport Cernavodă 1-2 (0-0)
Constantin Bumbac (72) / Cezar Beşleagă (49), Marius Fotescu (79)
Victoria Traian - FC Voluntari 2 0-7 (0-2)
Constantin Costache (10, 65), Vlad Gîsă (26), Giovani Ureche (48), Adrian Bălan (50, 79), Adrian Voicu (63)
Progresul Spartac - ACSM Olteniţa 6-4 (2-3)
Daniel Stoian (8), Ciprian Stanciu (31, 86 - pen.), Alexandru Nechita (51, 77), Eugen Lixandru (60) / Alexandru Frangu (14 - aut.), Andrei Truţă (18), Iulian Luca (42), Andrei Nemţescu (82 - aut.)
Metalul Buzău - Înainte Modelu 1-0 (1-0)
Andrei Grăjdan (21)

6 septembrie, ora 17:00
ASSCS Farul Constanţa - Unirea Slobozia

SERIA A III-A

25 august, ora 18:00
Flacăra Moreni - FC Aninoasa 3-2 (0-2)
Alexandru Oprea (70), Nicolae Ţânţaru (75), Mihai Plăcintă (89) / Ionuţ Radu (13), George Grigorescu (45)
AFCM Alexandria - SC Popeşti Leordeni 3-1 (2-1)
Liviu Floricel (30 - pen.), Florin Radu (34, 86) / Robert Vasilache (17)
Atletic Bradu - CS Mioveni 2 3-0 (1-0)
Gabriel Jenaru (11, 83 - pen.), Alexandru Preda (58)

26 august, ora 18:00
Concordia Chiajna 2 - Sporting Roşiori 1-3 (1-0)
Daniel Rogoveanu (11) / Dănuţ Ivănică (53), Leonard Brînceanu (67, 70)
Voinţa Turnu Măgurele - AFC Astra 2 1-0 (0-0)
Bogdan Oprea (77)

26 august, ora 20:00
Petrolul Ploieşti - Viitorul Domneşti 3-1 (0-1)
Sergiu Arnăutu (51), Alexandru Ciocâlteu (75), Cosmin Lambru (79) / Luca Andronache (23)

29 august, ora 18:00
CS Tunari - Urban Titu 3-1 (3-1)
Claudiu Zamfir (9, 29), George Ivan (23) / Roberto Alecsandru (45)

SERIA A IV-A

25 august, ora 18:00
CNS Cetate Deva - Naţional Sebiş 4-4 (2-1)
Robert Cristian (41 - pen., 44), Romică David (51), Andrei Firan (53) / Ionuţ Petculescu (16 - pen.), Adelin Voinescu (55, 74, 84)
Millenium Giarmata - Gloria Lunca Teuz Cermei 2-2 (1-0)
Joseph Anagor (18), Claudiu Ghighilicea (86) / Ionuţ Ianc (70), Andrei Sulea (73)

26 august, ora 18:00
Internaţional Băleşti - ACSO Filiaşi 0-1 (0-0)
Ionel Dinu (48)
ACS Şirineasa - AFC Hermannstadt 2 3-0 (1-0)
Florian Pîrvu (16 - pen., 54), Leonard Manole (72)
Şoimii Lipova - CSM Lugoj 2-2 (1-1)
Sergiu Popa (12), Daniel Filip (67 - aut.) / Bogdan Bozian (11 - pen.), Eduard Olariu (79)
CS U Craiova 2 - Centrul Naţional de Pregătire Timişoara 2-0 (0-0)
Angelo Iuga (47), Lucian Buzan (84)
ACS Ghiroda - Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 4-0 (1-0)
Alexandru Baranyi (20, 69, 84), David Pop (90+4)
CSM Şcolar Reşita a stat.

SERIA A V-A

25 august, ora 18:00
Sănătatea Cluj - Avântul Reghin 3-0 (1-0)
Emanuel Negru (33), Adrian Lupu (53 - pen.), Raul Ciupe (67)
Unirea Alba Iulia - Gaz Metan Mediaş 2 1-1 (1-1)
Ciprian Selagea (5 - pen.) / Raul Hăjmăşan (33)

26 august, ora 18:00
Unirea Tăşnad - Unirea Dej 2-0 (0-0)
Gabriel Cădar (72), Balazs Bakai (89)
Viitorul Ghimbav - Industria Galda 1-4 (0-2)
Raul Drugă (82 - pen.) / Andrei Cernea (3, 79), Florin Schiau (16), George Goronea (90+2)
FC Avrig - Metalurgistul Cugir 0-1 (0-1)
Petre Pavel (43 - aut.)
CS Iernut - ACS Fotbal Comuna Recea 1-2 (0-1)
Istvan Fekete (53) / Ioan Opriş (22), Valer Giurgiu (70)

26 august, ora 20:00
Universitatea Cluj - CFR Cluj 2 1-1 (0-0)
Dorin Goga (58) / Alexandru Petruş (89)
Performanţa Ighiu a stat.

SHARE: