Echipa națională a României va întâlni joi, 31 mai, reprezentativa statului Chile, într-un meci amical care se va disputa în Austria, la Graz, pe stadionul Sportzentrum Graz-Weinzödl.

Partida va începe la ora 16:00, ora locală, 17:00 în România, iar partida va fi transmisă în direct de Pro TV.

Miercuri, 30 mai, pe terenul pe care se va juca amicalul cu Chile, tricolorii au susținut antrenamentul oficial. Ședința de pregătire a durat aproximativ 80 de minute și s-a desfășurat pe o ploaie torențială. La antrenament au asistat și aproximativ 50 de suporteri români stabiliți în zona Graz.

La ședința de pregătire au participat toți cei 27 de jucători pe care selecționerul Cosmin Contra i-a convocat pentru partidele amicale cu Chile și Finlanda.

În dimineața de dinaintea antrenamentului oficial, tricolorii au avut parte de o oră de relaxare, aceștia ieșind la o plimbare în centrul orașului Graz.

Pentru cele două partide amicale, cu Chile și Finlanda, staff-ul echipei naționale condus de Cosmin Contra a convocat următorii 27 de jucători:

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 49/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Bogdan Lobonț (AS Roma, 85/0)

Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj, 2/0), Romario Benzar (FCSB, 11/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 25/0), Ionuț Nedelcearu (UFA, 1/0), Mihai Bălașa (FCSB, 2/0), Alin Toșca (Benevento, 11/0), Nicușor Bancu (CS U Craiova, 2/0)

Mijlocași: Alexandru Cicâldău (FC Viitorul, 1/0), Tudor Băluță (0/0), Paul Anton (Anji Mahacikala, 2/0), Dragoș Nedelcu (FCSB, 1/0), Constantin Budescu (FCSB, 9/4), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 21/7), Dorin Rotariu (Royal Mouscron-Péruwelz, 5/1), Dennis Man (FCSB, 1/0), Alexandru Chipciu (Anderlecht, 34/4), Alexandru Mitriță (CS U Craiova, 2/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 14/1), Adrian Stoian (Crotone, 1/0), Gheorghe Grozav (Bursaspor, 25/5)

Atacanți: George Țucudean (CFR Cluj, 4/1), George Pușcaș (Novara, 0/0), Alexandru Băluță (CS U Craiova, 4/1)

Reprezentativa României va debuta în toamnă în Liga Națiunilor, noua competiție UEFA. Programul meciurilor este următorul:

7 septembrie: România - Muntenegru, Lituania - Serbia (ora 21:45)

10 septembrie: Serbia - România, Muntenegru - Lituania (ora 21:45)

11 octombrie: Lituania - România, Muntenegru - Serbia (ora 21:45)

14 octombrie: România - Serbia (ora 16:00), Lituania - Muntenegru (ora 21:45)

17 noiembrie: Serbia - Muntenegru (ora 16:00), România - Lituania (ora 21:45)

20 noiembrie: Serbia - Lituania, Muntenegru - România (ora 21:45)  

SHARE: