Selecționerul Christoph Daum a hotărât să-l convoace la partida cu Danemarca, programată pe 26 martie, pe Cluj Arena, și pe fotbalistul lui Terek Groznîi, Gheorghe Grozav, jucător aflat inițial pe lista adițională. 

Decizia a fost luată din cauza problemelor medicale pe care le are Bogdan Stancu. Fotbalistul de la Bursaspor va veni și el reunirea lotului de la Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia, unde după un consult medical amănunțit, se va hotărî dacă este apt din punct de vedere medical pentru meciul de la Cluj.

Pe 26 martie, la Cluj-Napoca, reprezentativa României întâlnește Danemarca în cea de-a cincea partidă a preliminariilor Campionatului Mondial 2018 din Rusia.

Pentru acest joc, selecționerul Christoph Daum a convocat 25 de jucători:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Watford), Silviu Lung (Astra)

Fundași: Cristian Săpunaru (Astra), Romario Benzar (FC Viitorul), Vlad Chiricheș (Napoli), Alin Toșca (Betis), Dragoș Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moți (Ludogorets), Iasmin Latovlevici (Karabukspor)

Mijlocași: Răzvan Marin (Standard Liege), Andrei Prepeliță (FC Rostov), Mihai Pintilii (FC Steaua București), Eric Bicfalvi (FC Ural), Nicolae Stanciu (Anderlecht), Sergiu Hanca (Dinamo), Dorin Rotariu (Club Brugge), Constantin Budescu (Astra)

Atacanți: Bogdan Stancu (Bursaspor), Andrei Ivan (CSU Craiova), Adrian Popa (Reading), Denis Alibec (FC Steaua București), Alexandru Chipciu (Anderlecht), Claudiu Keșeru (Ludogorets), Gheorghe Grozav (Terek Groznyi).

De asemenea, pe lista adițională a selecționerului au rămas 6 jucători la care va apela în cazul în care unul dintre tricolorii din lot va deveni indisponibil.

Lista adițională: Florin Niță (FC Steaua București) - Steliano Filip (Dinamo), Gabriel Tamaș (FC Steaua București), Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb), Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Sheva), Adrian Stoian (Crotone). 

Florin Andone (Deportivo) este suspendat pentru meciul cu Danemarca din cauza cumulului de cartonașe.

Meciul România - Danemarca se joacă duminică, 26 martie, pe Cluj Arena, de la ora 21:45. 

Grupa E: România, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan

► 4 septembrie 2016: Danemarca - Armenia 1-0 (Eriksen 17), Kazahstan - Polonia 2-2 (Khizhnichenko 51, 58 / Kapustka 9, Lewandowski 35-pen.), România - Muntenegru 1-1 (Popa 85 / Jovetić 87)
► 8 octombrie 2016: Armenia - România 0-5 (Stancu 4-pen., Popa 10, Marin 12, Stanciu 29, Chipciu 60), Muntenegru - Kazahstan 5-0 (Tomašević 24, N. Vukčević 59, Jovetić 64, Bećiraj 73, Savić 78), Polonia - Danemarca 3-2 (Lewandowski 20, 36-pen., 48 / Glik 49-autogol, Y. Poulsen 69)

► 11 octombrie 2016: Kazahstan - România 0-0Danemarca - Muntenegru 0-1 (Bećiraj 32), Polonia - Armenia 2-1 (Mkoyan 48-autogol, Lewandowski 90+5 / Pizzelli 50)
► 11 noiembrie 2016: Armenia - Muntenegru 3-2 (A. Grigoryan 50, Haroyan 74, Ghazaryan 90+3 / Kojašević 36, Jovetić 38), Danemarca - Kazahstan 4-1 (Cornelius 15, Eriksen 36, 90+2, Ankersen 78/ Suyumbayev 17), România - Polonia 0-3 (Grosicki 11, Lewandowski 83, 90+1-pen.)
► 26 martie 2017: Armenia - Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru - Polonia, România - Danemarca (ora 21:45)
► 10 iunie 2017: Kazahstan - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - Armenia, Polonia - România (ora 21:45)
► 1 septembrie 2017: Kazahstan - Muntenegru (ora 19:00), Danemarca - Polonia, România - Armenia (ora 21:45)
► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca (ora 19:00), Muntenegru - România, Polonia - Kazahstan (ora 21:45)
► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

Polonia 4 3 1 0 10-5 10
Muntenegru 4 2 1 1 9-4 7
Danemarca 4 2 0 2 7-5 6
ROMÂNIA 4 1 2 1 6-4 5
Armenia 4 1 0 3 4-10 3
Kazahstan 4 0 2 2 3-11 2

SHARE: