În perioada 3-5 septembrie 2017, se desfășoară jocurile din runda a opta a preliminariilor europene pentru calificarea la Campionatul Mondial - Rusia 2018. Belgia este prima echipă de pe continent care și-a asigurat prezența la turneul de anul viitor!

Grupa A: Olanda, Franța, Suedia, Bulgaria, Belarus, Luxemburg

► 3 septembrie 2017: Belarus - Suedia 0-4 (Forsberg 18, Nyman 24, Berg 37, Granqvist 84-pen.), Olanda - Bulgaria 3-1 (Pröpper 7, 80, Robben 67 / Kostadinov 69), Franța - Luxemburg 0-0
► 7 octombrie 2017: Suedia - Luxemburg (ora 19:00), Belarus - Olanda, Bulgaria - Franța (ora 21:45)
► 10 octombrie 2017: Franța - Belarus, Luxemburg - Bulgaria, Olanda - Suedia (ora 21:45)

Franța 8 5 2 1 15-5 17
Suedia 8 5 1 2 18-7 16
Olanda 8 4 1 3 16-11 13
Bulgaria 8 4 0 4 13-17 12
Luxemburg 8 1 2 5 7-17 5
Belarus 8 1 2 5 4-17 5


Grupa B: Portugalia, Elveția, Ungaria, Feroe, Letonia, Andorra

► 3 septembrie 2017: Feroe - Andorra 1-0 (Sørensen 31), Ungaria - Portugalia 0-1 (André Silva 48), Letonia - Elveția 0-3 (Seferović 9, Džemaili 55, Rodríguez 58-pen.)
► 7 octombrie 2017: Feroe - Letonia (ora 19:00), Andorra - Portugalia, Elveția - Ungaria (ora 21:45)
► 10 octombrie 2017: Ungaria - Feroe, Letonia - Andorra, Portugalia - Elveția (ora 21:45)

Elveția 8 8 0 0 18-3 24
Portugalia 8 7 0 1 28-4 21
Ungaria 8 3 1 4 11-9 10
Feroe 8 2 2 4 4-15 8
Andorra 8 1 1 6 2-17 4
Letonia 8 1 0 7 3-18 3


Grupa C: Germania, Cehia, Irlanda de Nord, Norvegia, Azerbaijan, San Marino

► 4 septembrie 2017: Azerbaijan - San Marino 5-1 (Ismayilov 20, 57, А. Abdullayev 25, Cevoli 71-autogol, R. F. Sadygov 81 / Palazzi 74), Germania - Norvegia 6-0 (Özil 10, Draxler 17, Werner 21, 40, Goretzka 50, Gomez 79), Irlanda de Nord - Cehia 2-0 (J. Evans 28, Brunt 41)
► 5 octombrie 2017: Azerbaijan - Cehia (ora 19:00), Irlanda de Nord - Germania, San Marino - Norvegia (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Cehia - San Marino, Germania - Azerbaijan, Norvegia - Irlanda de Nord (ora 21:45)

Germania 8 8 0 0 35-2 24
Irlanda de Nord 8 6 1 1 16-2 19
Azerbaijan 8 3 1 4 8-12 10
Cehia 8 2 3 3 10-9 9
Norvegia 8 2 1 5 8-16 7
San Marino 8 0 0 8 2-38 0


Grupa D: Țara Galilor, Austria, Serbia, Irlanda, Moldova, Georgia

► 5 septembrie 2017: Austria - Georgia 1-1 (Schaub 43 / Gvilia 8), Moldova - Țara Galilor 0-2 (Robson-Kanu 80, Ramsey 90+3), Irlanda - Serbia 0-1 (Kolarov 55)
► 6 octombrie 2017: Georgia - Țara Galilor (ora 19:00), Austria - Serbia, Irlanda - Moldova (ora 21:45)
► 9 octombrie 2017: Moldova - Austria, Serbia - Georgia, Țara Galilor - Irlanda (ora 21:45)

Serbia 8 5 3 0 17-7 18
Irlanda 8 3 4 1 9-6 13
Țara Galilor 8 3 5 0 12-5 14
Austria 8 2 3 3 10-10 9
Georgia 8 0 5 3 8-12 5
Moldova 8 0 2 6 4-20 2


Grupa E: România, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan

► 4 septembrie 2017: Armenia - Danemarca 1-4 (Koryan 6 / Delaney 17, 82, 90+3, Eriksen 29), Muntenegru - România 1-0 (Jovetić 75), Polonia - Kazahstan 3-0 (Milik 11, Glik 74, Lewandowski 86-pen.)
► 5 octombrie 2017: Armenia - Polonia (ora 19:00), Muntenegru - Danemarca, România - Kazahstan (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Danemarca - România, Kazahstan - Armenia, Polonia - Muntenegru (ora 19:00)

Polonia 8 6 1 1 18-11 19
Danemarca 8 5 1 2 18-7 16
Muntenegru 8 5 1 2 18-7 16
ROMÂNIA 8 2 3 3 8-8 9
Armenia 8 2 0 6 8-19 6
Kazahstan 8 0 2 6 4-22 2


Grupa F: Anglia, Slovacia, Scoția, Slovenia, Lituania, Malta

► 4 septembrie 2017: Anglia - Slovacia 2-1 (Dier 37, Rashford 59 / Lobotka 3), Scoția - Malta 2-0 (Berra 9, Griffiths 49), Slovenia - Lituania 4-0 (Iličić 25-pen., 61-pen., Verbič 82, Birsa 90)
► 5 octombrie 2017: Anglia - Slovenia, Malta - Lituania, Scoția - Slovacia (ora 21:45)
► 8 octombrie 2017: Lituania - Anglia, Slovacia - Malta, Slovenia - Scoția (ora 19:00)

Anglia 8 6 2 0 16-3 20
Slovacia 8 5 0 3 14-6 15
Slovenia 8 4 2 2 10-4 14
Scoția 8 4 2 2 14-10 14
Lituania 8 1 2 5 6-18 5
Malta 8 0 0 8 2-21 0


Grupa G: Spania, Italia, Albania, Israel, Macedonia, Liechtenstein

► 5 septembrie 2017: Macedonia - Albania 1-1 (Trajkovski 78-pen. / Roshi 53), Italia - Israel 1-0 (Immobile 53), Liechtenstein - Spania 0-8 (Ramos 3, Morata 15, 54, Isco 16, Silva 39, Aspas 51, 63, Göppel 89-autogol)
► 6 octombrie 2017: Italia - Macedonia, Liechtenstein - Israel, Spania - Albania (ora 21:45)
► 9 octombrie 2017: Albania - Italia, Macedonia - Liechtenstein, Israel - Spania (ora 21:45)

Spania 8 7 1 0 32-3 22
Italia 8 6 1 1 19-7 19
Albania 8 4 1 3 10-9 13
Israel 8 3 0 5 9-14 9
Macedonia 8 2 1 5 10-14 7
Liechtenstein 8 0 0 8 1-34 0


Grupa H: Belgia, Bosnia-Herțegovina, Grecia, Estonia, Cipru, Gibraltar

► 3 septembrie 2017: Estonia - Cipru 1-0 (Käit 90+2), Grecia - Belgia 1-2 (Zeca 73 / Vertonghen 70, R. Lukaku 74), Gibraltar - Bosnia-Herțegovina 0-4 (Džeko 35, 85, Kodro 66, Lulić 84)
► 7 octombrie 2017: Gibraltar - Estonia, Bosnia-Herțegovina - Belgia (ora 19:00), Cipru - Grecia (ora 21:45)
► 10 octombrie 2017: Grecia - Gibraltar, Belgia - Cipru, Estonia - Bosnia-Herțegovina (ora 21:45)

Belgia 8 7 1 0 35-3 22
Grecia 8 3 4 1 11-5 13
Bosnia-Herțegovina 8 4 2 2 19-8 14
Cipru 8 3 1 4 8-12 10
Estonia 8 2 2 4 6-17 8
Gibraltar 8 0 0 8 3-37 0


Grupa I: Croația, Islanda, Ucraina, Turcia, Finlanda, Kosovo

► 5 septembrie 2017: Kosovo - Finlanda 0-1 (Pukki 83), Islanda - Ucraina 2-0 (G. Sigurdsson 47, 66), Turcia - Croația 1-0 (Cenk Tosun 75)
► 6 octombrie 2017: Croația - Finlanda, Turcia - Islanda, Kosovo - Ucraina (ora 21:45)
► 9 octombrie 2017: Islanda - Kosovo, Finlanda - Turcia, Ucraina - Croația (ora 21:45)

Croația 8 5 1 2 12-3 16
Islanda 8 5 1 2 11-7 16
Turcia 8 4 2 2 12-8 14
Ucraina 8 4 2 2 11-7 14
Finlanda 8 2 1 5 6-10 7
Kosovo 8 0 1 7 3-20 1
SHARE: