Echipa națională a României s-a reunit dumincă, 27 mai, la Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia, acolo unde selecționerul Cosmin Contra a programat o ședință de pregătire la care au participat 24 dintre cei 27 de jucători convocați.

Au lipsit motivat jucătorii celor de la Club Sportiv U Craiova, Nicușor Bancu, Alexandru Băluță și Alexandru Mitriță, care duminică au disputat finala Cupei României contra formației AFC Hermannstadt.

Tricolorii vor disputa două partide amicale, pe 31 mai, la Graz, contra reprezentativei statului Chile, meci care va începe la ora 16:00 în Austria, 17:00 în România. Al doilea joc este programat pe 5 iunie, la Ploiești, pe arena "Ilie Oană", contra Finlandei, partidă care va începe la ora 20:30. Ambele partide vor fi transmise de PRO TV.

Pentru aceste două partide, staff-ul echipei naționale condus de Cosmin Contra a anunțat un lot preliminar format din 27 de jucători:

Portari: Ciprian Tătărușanu (FC Nantes, 49/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0), Bogdan Lobonț (AS Roma, 85/0)

Fundași: Cristian Manea (CFR Cluj, 2/0), Romario Benzar (FCSB, 11/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 25/0), Ionuț Nedelcearu (UFA, 1/0), Mihai Bălașa (FCSB, 2/0), Alin Toșca (Benevento, 11/0), Nicușor Bancu (CS U Craiova, 2/0)

Mijlocași: Alexandru Cicâldău (FC Viitorul, 1/0), Tudor Băluță (0/0), Paul Anton (Anji Mahacikala, 2/0), Dragoș Nedelcu (FCSB, 1/0), Constantin Budescu (FCSB, 9/4), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 21/7), Dorin Rotariu (Royal Mouscron-Péruwelz, 5/1), Dennis Man (FCSB, 1/0), Alexandru Chipciu (Anderlecht, 34/4), Alexandru Mitriță (CS U Craiova, 2/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 14/1), Adrian Stoian (Crotone, 1/0), Gheorghe Grozav (Bursaspor, 25/5)

Atacanți: George Țucudean (CFR Cluj, 4/1), George Pușcaș (Novara, 0/0), Alexandru Băluță (CS U Craiova, 4/1)

► Biletele pentru partida cu Finlanda din 5 iunie, de la Ploiești, sunt disponibile online. Mai multe detalii, AICI.

Reprezentativa României va debuta în toamnă în Liga Națiunilor, noua competiție UEFA. Programul meciurilor este următorul:

7 septembrie: România - Muntenegru, Lituania - Serbia (ora 21:45)

10 septembrie: Serbia - România, Muntenegru - Lituania (ora 21:45)

11 octombrie: Lituania - România, Muntenegru - Serbia (ora 21:45)

14 octombrie: România - Serbia (ora 16:00), Lituania - Muntenegru (ora 21:45)

17 noiembrie: Serbia - Muntenegru (ora 16:00), România - Lituania (ora 21:45)

20 noiembrie: Serbia - Lituania, Muntenegru - România (ora 21:45)  

SHARE: