Reprezentativa sub 15 ani a României a disputat joi, 26 aprilie, al doilea joc de la Torneo della Nazioni, competiție care se desfășoară în mai multe localități din Italia, Slovenia și Austria.

Tricolorii au debutat la ediția cu numărul 15 a competiției miercuri, în fața Rusiei, scor 2-3. Și au remizat în cel de-al doilea joc, contra Mexicului, la Santa Croce, în Italia.

Selecționerul Adrian Văsâi a folosit următorii jucători:

Popa – Pîrvulescu, Nicolescu, Lazăr, Ardelean – Gheralia – Pandele (62 Floarea), Bodișteanu-cpt. (67 Ciontea) – Bătănași, Mihai (51 Jeler), Niță

În minutul 67, portarul Robert Popa a parat o lovitură de la 11 metri.

În cadrul turneului participă 16 echipe, împărțite în patru grupe :

GRUPA A – Italia, SUA, Croația, Libia

GRUPA B – Anglia, Japonia, Emiratele Arabe Unite, Cehia

GRUPA C – Rusia, Slovenia, Mexic, România

GRUPA D – Austria, Portugalia, Norvegia, Costa Rica

O repriză durează 35 de minute.

Câștigătoarele grupelor vor juca “Final Four” (două semifinale, urmate de finala mică și cea mare) pentru locurile 1-4. De asemenea, echipele care se vor clasa pe locul 2 vor disputa jocurile pentru locurile 5-8. Naționalele care vor termina meciurile din grupe pe pozitia a treia vor intra în competiție pentru locurile 9-12, iar ocupantele locurilor 4 se vor duela pentru pozițiile 13-16, astfel încât fiecare echipă să dispute 5 meciuri.

Următorul meci al României este pe 27 aprilie, de la ora 18:00, în fața Sloveniei, la Vipolze, în Slovenia. Pe data de 29 aprilie este programat un meci împotriva unei echipe din altă grupă, urmând ca ora și locul de desfășurare a partidei să fie stabilit ulterior. Meciul care va stabili locul în clasament va avea loc pe 1 mai.

Lotul convocat de selecționerul Adrian Văsâi pentru acest turneu:

Portari: Aleksander Mitrovic (Dinamo București), Robert Popa (SCM Râmnicu Vâlcea)

Fundași: Sergiu Pârvulescu (ACS Kids Tâmpa Brașov), Mario Nicolescu (Real Zaragoza), Luca Ciontea (Dinamo București), Raul Ardelean (Luceafărul Oradea), Adrian Nicolae (FC Petrolul Ploiești), Bogdan Lazăr (Academia Gheorghe Hagi)

Mijlocași: Andrei Gheralia (Vitesse Arnhem), Andrei Pandele, Cristian Batanași, Romeo Niță (toți FCSB), Georgică Floarea (Dinamo București), Sebastian Nechita (Juniorul Suceava), Nicolas Popescu, Ștefan Bodișteanu, Remus Mihai (toți Academia Gheorghe Hagi), Ionuț Gaspar (ASU Poli Timișoara)

Atacanți: Antonio Miuțescu (Dinamyk Craiova), Bogdan Jeler (Kiss Baia Mare)

SHARE: