Reprezentativa Under 15 a României a pierdut finala turneului internațional Gallini Cup, după ce a fost învinsă de Chievo Verona cu 1-0.

Cei mai tineri dintre tricolori s-au calificat de pe locul 2 din grupă în optimile de finală, unde au învins Hellas Verona, scor 2-0. În sferturi au trecut cu 3-1 de Steaua Roșie Belgrad, la loviturile de departajare, iar în semifinale s-au impus în fața formației italiene Empoli, scor 3-0, meci decis tot la loviturile de la 11m, în care portarul nostru, Mitrovic, a parat toate cele 3 încercări ale italienilor. 

Finala s-a disputat luni, 2 aprilie, începând cu ora 16:30, împotriva echipei Chievo Verona, câștigată cu 1-0 de formația italiană. 

Formația României în finală: 1. Mitrovic - 2. Ciontea-cpt., 3. Nicolae, 5. Ardelean - 4. Bogdan (17. Niță 46'),13. Sturzu - 6. Gaspar7. Badea (8. Pandele 37'), 10. Floarea, 11. Batanasi -  20. Cristodulo (9. Nicolae 44')

Rezerve: 12. Bumbac, 14. Vasilescu, 15. Banienschi, 16. Fratea, 18. Cristescu, 19. Costiniuc

Aleksander Mitrovic a fost desemnat cel mai bun portar din cadrul turneului internațional Gallini Cup. 

Reprezentativa U15 a disputat 7 jocuri în 4 zile, în care a primit doar două goluri. Durata unei partide la această categorie de vârstă este de 50 de minute. 

Rezultatele obținute de România U15 în cadrul turneului Gallini Cup:

30 martie

Porcia Calcio - România U15 -11 (faza grupelor)

31 martie

România U15 - Udinesse 0-1 (faza grupelor)

Imolese  - România U15 0-0 (faza grupelor)

1 aprilie

Hellas Verona - România U15 0-2 (optimi de finală)

România U15 - Steaua Roșie Belgrad 0-0 (3-1 după loviturile de departajare - sferturi de finală)

2  aprilie

Empoli - România U15 - 0-0 (0-3 după loviturile de departajare - semifinală)

Chievo Verona - România U15 1-0 (finală)

Lotul convocat de selecționerul Adrian Văsâi pentru turneul Gallini Cup:

Portari: Aleksander Mitrovic (Dinamo București), Andrei Bumbac (AC Parma/Italia)

Fundași: Luca Ciontea (Dinamo București), Mădălin Sturzu (LPS Banatul), Adrian Nicolae (Petrolul Ploiești), Raul Ardelean (CSM Oradea), Darius Vasilescu (Regal Sport), Vlad Bogdan (Viitorul Cluj), Cătălin Banienschi (Oltropoveghera/Italia)

Mijlocași: Andrei Pandele (FCSB), Alexandru Gaspar (ASU Poli Timișoara), Ionuț Florea (Dinamo București), Vladimir Fratea (Juniorul București), Claudiu Badea (Dinamo București), Alexandrul Costiniuc (CF Paterna/Spania), Ionuț Batanasi (FCSB), Enzo Cristescu (Olympique Ales/Franța), Andreas Niță (CF San Jose Valencia/Spania)

Atacanți: Demetris Cristodulo (ASU Poli Timișoara), Răzvan Nicolae (Voluntari)

SHARE: