Reprezentativa Under 15 a României va participa la ediția cu numărul 15 a ”Torneo delle Nazioni”, care se va disputa în perioada 25 aprilie – 1 mai, în mai multe localități din Italia, Slovenia și Austria.

În cadrul turneului vor participa 16 echipe, împărțite în patru grupe :

GRUPA A – Italia, SUA, Croația, Libia

GRUPA B – Anglia, Japonia, Emiratele Arabe Unite, Cehia

GRUPA C – Rusia, Slovenia, Mexic, România

GRUPA D – Austria, Portugalia, Norvegia, Costa Rica

La acest turneu, durata unei reprize va fi de 35 de minute.

Câștigătoarele grupelor vor juca “Final Four” (două semifinale, urmate de finala mică și cea mare) pentru locurile 1-4. De asemenea, echipele care se vor clasa pe locul 2 vor disputa jocurile pentru locurile 5-8. Naționalele care vor termina meciurile din grupe pe pozitia a treia vor intra în competiție pentru locurile 9-12, iar ocupantele locurilor 4 se vor duela pentru pozițiile 13-16, astfel încât fiecare echipă să dispute 5 meciuri.

Turneul va începe pe 25 aprilie, iar meciurile se vor disputa conform următorului program:

25 aprilie, ora 18:00: România U15 – Rusia U15 (Tolmini, Slovenia)

26 aprilie, ora 18:30: România U15 – Mexic U15 (Santa Croce, Italia)

27 aprilie, ora 18:00 : România U15 – Slovenia U15 (Vipolze, Slovenia)

Pe data de 29 aprilie este programat un meci împotriva unei echipe din altă grupă, urmând ca ora și locul de desfășurare a partidei să fie stabilit ulterior. Meciul care va stabili locul în clasament va avea loc pe 1 mai.


Lotul convocat de selecționerul Adrian Văsâi pentru acest turneu:

Portari: Aleksander Mitrovic (Dinamo București), Robert Popa (SCM Râmnicu Vâlcea)

Fundași: Sergiu Pârvulescu (ACS Kids Tâmpa Brașov), Mario Nicolescu (Real Zaragoza), Luca Ciontea (Dinamo București), Raul Ardelean (Luceafărul Oradea), Adrian Nicolae (FC Petrolul Ploiești), Bogdan Lazar (Academia Gheorghe Hagi)

Mijlocași: Andrei Gheralia (Vitesse Arnhem), Andrei Pandele, Cristian Batanași, Romeo Niță (toți FCSB), Georgică Floarea (Dinamo București), Sebastian Nechita (Juniorul Suceava), Nicolas Popescu, Ștefan Bodișteanu, Remus Mihai (toți Academia Gheorghe Hagi), Ionuț Gaspar (ASU Poli Timișoara)

Atacanți: Antonio Miuțescu (Dinamyk Craiova), Bogdan Jeler (Kiss Baia Mare)
 

SHARE: