Reprezentativa României formată din jucători născuți în anul 2001 a disputat în această seară primul meci de la Turneul celor 4 Națiuni, chiar împotriva țării gazdă. Olandezii au reușit să se impună printr-un gol marcat în ultimul minut al prelungirilor, după ce tricolorii au reușit, în două rânduri, să egaleze scorul pe tabelă.

Mai întâi, Goudmijn a deschis scorul în minutul 13, înainte ca Dumitru, jucător descoperit la trialul desfășurat recent în Spania, să egaleze cu un șut în vinclu, minutul 28. Înainte de pauză, gazdele s-au desprins prin reușita lui Van der Heide (36).

La reluare, după ce Albu a țintit transversala din lovitură liberă (50), Toma a izbutit să egaleze, în minutul 52. Rezultatul partidei a fost decis în al patrulea minut de prelungire, ultimul, atunci când Van Gelderen a înscris pentru batavi.

În cadrul competiției de la Nordwijk, juniorii antrenați de Sorin Colceag vor mai susține două partide de pregătire împotriva selecționatelor similare ale Belgiei și Norvegiei.

Pentru partida de astăzi, cu Olanda, echipa României este:

1. Șerban - 2. Georgescu, 3. Boloca, 6. Giafer, 4. Chiorean - 8. Albu-cpt., 5. Ardelean - 11. Stan, 10. Matiș, 7. June - 9. Dumitru

Rezerve: 12. Dobre - 13. Nedelcu, 14. Drăgușin, 15. Dumitrescu, 16. Toma, 17. Șteau, 18. Mitrea

Echipa Olandei:

1. Mees Bakker (AZ) - 2. Denzel Hall (Feyenoord), 3. Liam van Gelderen (Ajax), 4. Ramon Hendriks (FC Dordrecht), 5. Terrence Douglas (Ajax), 6. Lorenzo van Kleef (ADO Den Haag), 7. Vincente Besuijen (FC Volendam), 8. Wouter Burger-cpt. (Feyenoord), 9. Venitchio Sint (Ajax), 10. Kenzo Goudmijn (AZ), 21. Arjen van der Heide (Heerenveen). Antrenor: Peter van der Veen

Rezerve: 16. Daan Reiziger (Ajax) - 11. Marouan Azarkan (Feyenoord), 12. Quinten Dekkers (AZ), 13. Mees Kreekels (PSV), 14. Ezra Hoogenboom (Feyenoord), 15. Shurandy Sambo (PSV), 17. Nigel Thomas (PSV), 18. Damian Timan (PSV), 19. Enrico Hernandez (Ajax), 20. Manuel Pherai (AZ), 22. Mathijs Bel (AZ)

Următoarele jocuri: România - Belgia (10 martie, ora 17:00) și România - Norvegia (12 martie, ora 13:00).

Lotul convocat pentru Turneul celor 4 Națiuni:

Portari: Alexandru Șerban (Academia Gheorghe Hagi), Ștefan Dobre (Tricolor11 Timișoara / LPS Banatul)

Fundași: Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), Alex Georgescu (Academia Gheorghe Hagi), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Marius Nedelcu (Tricolor11 Buzău / Academia Sport Team), Radu Drăgușin (Atletico Regal Sport), Deniz Giafer (Benfica Lisabona), Gabriel Boloca (Juventus Torino)

Mijlocași: Răzvan Matiș (Academia Gheorghe Hagi), Aurel June (Sporting Juniorul Vaslui), Constantin Albu (Academia Gheorghe Popescu), Vlad Mitrea (Inter Milano), Claudiu Stan (SC Dinamo), Raul Șteau (Tricolor11 Deva / Viitorul Cluj), Laurențiu Ardelean (FC Steaua București)

Atacanți: Daniel Toma (Dunărea Călărași), Alexandru Dumitru (Atletico Madrileno) 

Toamna va aduce primele meciuri oficiale

Reprezentativa tricoloră alcătuită din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2001 se pregătește pentru primele meciuri oficiale, pe care le va disputa în turul inaugural din preliminariile Campionatului European pentru juniori Under 17 – Anglia 2018. În perioada 23-29 octombrie 2017, România va fi gazda unei grupe în care adversarele vor fi Lituania, Luxemburg și Austria. Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 serii din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită).

SHARE: