Selecţionerul Gabriel Manolache a anunţat lotul final de 18 jucători cu care va aborda turneul de calificare la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European Under 17 de anul viitor.

România va găzdui, în perioada 25-30 octombrie, meciurile grupei a şasea de calificare, din care mai fac parte Austria, Anglia şi Azerbaijan, toate meciurile României fiind programate pe terenul de iarbă al Centrului Naţional de Fotbal Buftea.

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune cinci dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 grupe din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită). Clasamentul reprezentativelor de pe poziția a treia va fi întocmit pe baza rezultatelor pe care aceste echipe le vor obține cu formațiile de pe locurile 1 și 2.

Iată programul integral al grupei a şasea:

Marți, 25 octombrie 2016
România – Austria, ora 15:00, Centrul Național de Fotbal Buftea
Anglia – Azerbaidjan, ora 19:00, Centrul Național de Fotbal Buftea

Joi, 27 octombrie 2016
Anglia – România, ora 15:00, Centrul Național de Fotbal Buftea
Austria – Azerbaidjan, ora 19:00, Centrul Național de Fotbal Buftea

Duminică, 30 octombrie 2016
Azerbaidjan – România, ora 15:00, Centrul Național de Fotbal Buftea
Austria – Anglia, ora 15:00, stadionul "Anghel Iordănescu", Voluntari

Lotul final de 18 jucători cuprinde patru jucători care evoluează peste hotare. Este vorba de Ricardo Farcaş (Ajax), Mihael Onişa (Virtus Entella), Alexandru Gologan (Getafe) şi Dennis Politic (Bolton), toţi patru fiind mijlocaşi.

Iată componenţa lotului final:

Andrei David Cristea - 09.01.2000 - Gaz Metan Mediaş
Teodor Axinte - 02.02.2000 - CSM Poli Iaşi

Alexandru Sabangeanu - 12.10.2000 - FC Viitorul
Antonio Manolache - 30.01.2000 - Tricolor11 Timişoara
Darius Constantin Țieranu - 16.05.2000 - Tricolor11 Timişoara
Călin Radu Jurj - 03.08.2000 - Tricolor11 Timişoara
Carlos Daniel Scarlat - 29.07.2000 - Tricolor11 Târgu Mureş

Ricardo Farcaş - 24.06.2000 - Ajax Amsterdam
Vladimir Screciu - 13.01.2000 - CS U Craiova
Denis Andrei Casian - 02.01.2000 - Tricolor11 Timişoara
Mihael Alexandru Onişa - 15.03.2000 - Virtus Entella
Radu Ioan Chiriac - 04.01.2000 - ACS FC Dănuţ Coman
Dennis Politic - 05.03.2000 - Bolton Wanderers
Alexandru Gologan - 20.04.2000 - Getafe

Antonio Sefer - 22.04.2000 - Tricolor11 Timişoara
Cosmin Constantin Tucaliuc - 13.05.2000 - FC Viitorul
Vlad Antonio Chera - 06.06.2000 - Tricolor11 Timişoara
Iulian Ilie - 21.02.2001 - Tricolor11 Timişoara

SHARE: