România găzduiește, în perioada 25-30 octombrie, meciurile grupei a şasea de calificare, din care mai fac parte Austria, Anglia şi Azerbaijan, toate meciurile României fiind programate pe terenul de iarbă al Centrului Naţional de Fotbal Buftea.

În primul meci al grupei, Austria a învins România cu 2-1, după ce tricolorii au condus cu 1-0 prin golul lui Iulian Ilie (20). Meciul a fost transmis live video pe site-ul FRF, la fel ca și celelalte două partide pe care elevii lui Gabriel Manolache le vor disputa în grupa a 6-a.

Cel de-al doilea meci al primei etape se va disputa tot pe terenul de iarbă al Centrului Naţional de Fotbal Buftea, între Anglia şi Azerbaijan, cu începere de la ora 19:00.

Final: Anglia a câştigat cu 2-0 şi este liderul grupei a 6-a, cu trei puncte, la golaveraj. Pe locul secund se află Austria, tot cu trei puncte. România ocupă locul al treilea, în timp ce Azerbaijan este pe locul 4, ambele fără puncte după prima etapă.

Min.80+2: ⇔ ultima schimbare a partidei, M. Mahmudov este schimbat cu Zeynalov

Min.78: ⇔ a doua schimbare în tabăra Azerbaijanului, Mustafayev i-a lăsat locul lui F. Mahmudov

Min.73: ⇔ englezii efectuează ultima schimbare permisă de regulament, Oakley-Boothe intrând în locul lui Foden

Min.65: ⇔ dublă schimbare la Anglia, cei doi marcatori, Gomes şi Sancho, fiind schimbaţi cu Smith-Rowe, respectiv Hudson-Odoi

Min.55: ⇔ Guliyev este schimbat cu Sadikhov

Meciul s-a reluat fără schimbări în cele două echipe

Pauză: Anglia conduce cu 2-0 pe Azerbaijan şi, la acest scor, se află pe primul loc în clasamentul grupei a 6-a

Min.23, 2-0: Sancho măreşte avantajul Angliei

Min.16, 1-0: Gomes deschide scorul pentru Anglia, cu un şut din interiorul careului, balonul fiind deviat de Akyuz

A început partida

Iată echipele de start:
Anglia: 13. McGill - 2. Eyoma, 5. Latibeaudiere, 6. Panzo, 14. Gibson - 4. Gibbs White - 11. Sancho, 8. McEachran, 10. Gomes (cpt.), 7. Foden - 18. Brewster
Rezerve: 1. C. Anderson - 3. Lyons-Foster, 9. Loader, 12. Hudson-Odoi, 15. Denny, 16. Smith-Rowe, 17. Oakley-Boothe
Antrenor: Steven Cooper

Azerbaijan: 1. Tuncer - 2. Takir, 4. Akyuz, 5. Nadirov (cpt.), 3. Nuruyev - 7. Seyidov, 8. Valizada, 6. Mustafayev, 11. Guliyev - 9. M. Mahmudov, 10. Dogan
Rezerve: 12. Mehbaliyev - 13. Ingilabli, 14. Mushtagov, 15. Zeynalov, 16. F. Mahmudov, 17. Sadikhov, 18. Abbasli
Antrenor: Vugar Mammadov

Programul integral al grupei a şasea:

Marți, 25 octombrie 2016
România – Austria 1-2 (1-1)
I. Ilie (20) / Krienzer (33), Manolache (42 - aut.)
Anglia – Azerbaidjan, ora 19:00, Centrul Național de Fotbal Buftea

Joi, 27 octombrie 2016
Anglia – România, ora 15:00, Centrul Național de Fotbal Buftea
Austria – Azerbaidjan, ora 19:00, Centrul Național de Fotbal Buftea

Duminică, 30 octombrie 2016
Azerbaidjan – România, ora 15:00, Centrul Național de Fotbal Buftea
Austria – Anglia, ora 15:00, stadionul "Anghel Iordănescu", Voluntari

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune cinci dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 grupe din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită). Clasamentul reprezentativelor de pe poziția a treia va fi întocmit pe baza rezultatelor pe care aceste echipe le vor obține cu formațiile de pe locurile 1 și 2.

Lotul final de 18 jucători cuprinde patru jucători care evoluează peste hotare. Este vorba de Ricardo Farcaş (Ajax), Mihael Onişa (Virtus Entella), Alexandru Gologan (Getafe) şi Dennis Politic (Bolton), toţi patru fiind mijlocaşi.

Iată componenţa lotului:

► Andrei David Cristea - 09.01.2000 - Gaz Metan Mediaş
► Teodor Axinte - 02.02.2000 - CSM Poli Iaşi

► Alexandru Sabangeanu - 12.10.2000 - FC Viitorul
► Antonio Manolache - 30.01.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Darius Constantin Țieranu - 16.05.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Călin Radu Jurj - 03.08.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Carlos Daniel Scarlat - 29.07.2000 - Tricolor11 Târgu Mureş

► Ricardo Farcaş - 24.06.2000 - Ajax Amsterdam
► Vladimir Screciu - 13.01.2000 - CS U Craiova
► Denis Andrei Casian - 02.01.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Mihael Alexandru Onişa - 15.03.2000 - Virtus Entella
► Radu Ioan Chiriac - 04.01.2000 - ACS FC Dănuţ Coman
► Dennis Politic - 05.03.2000 - Bolton Wanderers
► Alexandru Gologan - 20.04.2000 - Getafe

► Antonio Sefer - 22.04.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Cosmin Constantin Tucaliuc - 13.05.2000 - FC Viitorul
► Vlad Antonio Chera - 06.06.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Iulian Ilie - 21.02.2001 - Tricolor11 Timişoara

SHARE: