România găzduiește, în perioada 25-30 octombrie, meciurile grupei a şasea de calificare, din care mai fac parte Austria, Anglia şi Azerbaijan, toate meciurile României fiind programate pe terenul de iarbă al Centrului Naţional de Fotbal Buftea.

În primul meci al celei de-a doua etape a grupei, Anglia a învins România cu 3-0 şi este lider cu şase puncte. Meciul a fost transmis live video pe site-ul FRF, la fel ca și celelalte două partide pe care elevii lui Gabriel Manolache le au avut programate în grupa a 6-a. În prima etapă, Anglia a învins Azerbaijan cu 2-0, iar Austria a trecut de România cu 2-1.

Cel de-al doilea meci al etape a doua se va disputa tot pe terenul de iarbă al Centrului Naţional de Fotbal Buftea, între Austria şi Azerbaijan, cu începere de la ora 19:00.

FINAL. Austria şi Anglia sunt calificate la Turul de Elită

Min.80+1: ⇔ Ultima schimbare a partidei, Weyermayr intră în locul lui Krienzer

Min.77: ⇔ Austriecii operează o nouă schimbare, Aganovici cu Muhr

Min.75: ⇔ Ballo este schimbat cu Schuster

Min.74, 3-1: Wunsch măreşte avantajul Austriei

Min.71: ⇔ Zeynalov este introdus în locul lui Seyidov

Min.65: ⇔ M. Mahmudov îi lasă locul lui F. Mahmudov

Min.60, 2-1: Schmid reuşeşte să înscrie pentru Austria, după o cascadă de driblinguri în careu

Min.22, 1-1: Azerbaijan restabileşte egalitatea prin Sadikhov

Min.3, 1-0: Austria deschide scorul prin Aganovici

A început partida

Iată echipele de start:

Austria: 21. Jenciragic - 16. Sulzbacher, 15. Klarer, 4. Wallquist, 2. Leskosek - 10. Schmid, 6. Demaku - 11. Aganovici, 7. Ballo, 18. Wunsch - 9. Krienzer
Rezerve:  1. Antosch - 5. Gobara, 8. Buchta, 14. Schuster, 17. Muhr, 19. Weyermayr, 20. Markl
Antrenor: Herman Stadler

Azerbaijan: 1. Tuncer - 2. Takir, 4. Akyuz, 5. Nadirov (cpt.), 3. Nuruyev - 11. Guliyev, 6. Mustafayev, 8. Valizada, 7. Seyidov - 9. M. Mahmudov, 17. Sadikhov
Rezerve: 12. Mehbaliyev - 10. Dogan, 13. Ingilabli, 14. Mushtagov, 15. Zeynalov, 16. F. Mahmudov, 18. Abbasli
Antrenor: Vugar Mammadov

Programul integral al grupei a şasea:

Marți, 25 octombrie 2016
România – Austria 1-2 (1-1)
I. Ilie (20) / Krienzer (33), Manolache (42 - aut.)
Anglia – Azerbaidjan 2-0 (2-0)
Angel Gomes (16), Jadon Sancho (22)

Joi, 27 octombrie 2016
Anglia – România 3-0 (2-0)
Phil Foden (1, 13), Jadon Sancho (68 - pen.)
Austria – Azerbaidjan, ora 19:00, Centrul Național de Fotbal Buftea

Duminică, 30 octombrie 2016
Azerbaidjan – România, ora 15:00, Centrul Național de Fotbal Buftea
Austria – Anglia, ora 15:00, stadionul "Anghel Iordănescu", Voluntari

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune cinci dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 în cele 13 grupe din prima fază se vor califica în ultima fază (turul de elită). Clasamentul reprezentativelor de pe poziția a treia va fi întocmit pe baza rezultatelor pe care aceste echipe le vor obține cu formațiile de pe locurile 1 și 2.

Lotul final de 18 jucători cuprinde patru jucători care evoluează peste hotare. Este vorba de Ricardo Farcaş (Ajax), Mihael Onişa (Virtus Entella), Alexandru Gologan (Getafe) şi Dennis Politic (Bolton), toţi patru fiind mijlocaşi.

Iată componenţa lotului:

► Andrei David Cristea - 09.01.2000 - Gaz Metan Mediaş
► Teodor Axinte - 02.02.2000 - CSM Poli Iaşi

► Alexandru Sabangeanu - 12.10.2000 - FC Viitorul
► Antonio Manolache - 30.01.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Darius Constantin Țieranu - 16.05.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Călin Radu Jurj - 03.08.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Carlos Daniel Scarlat - 29.07.2000 - Tricolor11 Târgu Mureş

► Ricardo Farcaş - 24.06.2000 - Ajax Amsterdam
► Vladimir Screciu - 13.01.2000 - CS U Craiova
► Denis Andrei Casian - 02.01.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Mihael Alexandru Onişa - 15.03.2000 - Virtus Entella
► Radu Ioan Chiriac - 04.01.2000 - ACS FC Dănuţ Coman
► Dennis Politic - 05.03.2000 - Bolton Wanderers
► Alexandru Gologan - 20.04.2000 - Getafe

► Antonio Sefer - 22.04.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Cosmin Constantin Tucaliuc - 13.05.2000 - FC Viitorul
► Vlad Antonio Chera - 06.06.2000 - Tricolor11 Timişoara
► Iulian Ilie - 21.02.2001 - Tricolor11 Timişoara

SHARE: