Reprezentativa României formată din juniori născuți în 2001 a susținut vineri primul antrenament după eșecul în fața Israelului, 1-5, în prima rundă a Turului de Elită.

Ședința de pregătire a început cu un scurt discurs al căpitanului Dragoș Albu, care și-a încurajat colegii și a încercat să îi motiveze înaintea următorului joc, cel de duminică în fața Ungariei, gazda turneului de calificare.

Timp de o oră, jucătorii, împărțiți în două grupuri, în funcție de minutele jucate în partida de joi, au participat la exerciții specifice pregătite de staff-ul condus de Aurel Țicleanu.

„Trebuie să avem tărie de caracter, să ne ridicăm și să luptăm în meciul contra Ungariei”, spune selecționerul la finalul jocului cu Israel.

Tricolorii U17 se vor afla vineri seara în tribune la partida amicală Ungaria - Kazahstan.

Lotul României U17 pentru Turul de Elită este următorul:

Portari: Alexandru Șerban (Academia Gheorghe Hagi), Răzvan Ducan (FCSB)

Fundași: Alex Georgescu (Academia Gheorghe Hagi), Antonio Vlad (Academia Gheorghe Hagi), Alexandru Rus (AFC Ardealul Cluj), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), George Marin (Universitatea Cluj), Alexandru Catrici (CS Nuova Mama Mia Becicherecul Mic), Gabriel Boloca (Juventus Torino/Italia)

Mijlocași: Constantin Albu (FC Utrecht/Olanda), Alexandru Negrean (Academia Gheorghe Hagi), Iulius Mărginean (Sassuolo/Italia), Alexandru Enache (ACS Regal Sport), Mihai Cohan (Universitatea Cluj), Alexandru Dumitru (Atletico Madrid/Spania), Salvatore Marrone (Nurnberg/Germania), Mihai Nițescu (Petrosport Ploiești), Octavian Cracea (Sporting Juniorul Vaslui)

Atacanți: Jovan Markovic (CS U Craiova), Luis Nițu (CS U Craiova), Daniel Toma (Dunărea Călărași), Claudiu Stan (Dinamo)

Programul Turului de Elită

22 martie, ora 15:00 (ora locală 14:00)
Slovenia – Ungaria 1-1
Israel – România 5-1

25 martie, ora 15:00 (ora locală 14:00)
Ungaria – România | Stadion III. Kerületi TVE, Budapesta
Israel – Slovenia | Stadion Üllo Városi Sporttelep, Üllo

28 martie, ora 15:00 (ora locală 14:00)
România – Slovenia | Stadion Üllo Városi Sporttelep, Üllo
Ungaria – Israel | Stadion Hidegkúti Nándor, Budapesta 

SHARE: