Două dintre echipele naționale masculine ale României au fost implicate marți în tragerile la sorți care au avut loc la Nyon.

Under 19

România va evolua alături de Rusia, Grecia și Gibraltar în Grupa 10 din prima fază a preliminariilor Campionatului European pentru juniori Under 19 – Finlanda 2018. Meciurile din această serie se vor juca în Grecia, în perioada 8-14 noiembrie 2017.

Iată cum arată cele 13 grupe ale turului inaugural din preliminarii:

Grupa 1: Croația (gazdă), Danemarca, Letonia, San Marino;
Grupa 2: Germania, Polonia (gazdă), Irlanda de Nord, Belarus;
Grupa 3: Cehia, Scoția, Luxemburg (gazdă), Armenia;
Grupa 4: Olanda (gazdă), Slovenia, Ungaria, Malta;
Grupa 5: Belgia, Elveția, Macedonia (gazdă), Liechtenstein;
Grupa 6: Austria (gazdă), Israel, Lituania, Kosovo;
Grupa 7: Serbia, Irlanda (gazdă), Azerbaidjan, Cipru;
Grupa 8: Anglia, Bulgaria (gazdă), Islanda, Insulele Feroe;
Grupa 9: Italia, Suedia (gazdă), Estonia, Moldova;
Grupa 10: Rusia, Grecia (gazdă), România, Gibraltar;
Grupa 11: Franța, Georgia, Bosnia-Herțegovina (gazdă), Andorra;
Grupa 12: Ucraina, Muntenegru, Norvegia, Albania (gazdă);
Grupa 13: Turcia (gazdă), Slovacia, Țara Galilor, Kazahstan.

Meciurile se vor disputa în toamna anului 2017. Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 se vor califica în ultima fază din preliminarii (turul de elită).

În turul de elită (fază în care Spania și Portugalia sunt calificate direct), programat în primăvara anului 2018, vor fi șapte serii din câte patru formații. Reprezentativele care se vor clasa pe locul 1 se vor califica în Campionatul European pentru juniori Under 19 – Finlanda 2018. O parte dintre echipele care vor evolua în turneul final se vor califica în ediția din 2019 a Cupei Mondiale pentru tineret Under 20.

Formațiile care vor participa în preliminariile și în turneul final EURO 2018 vor fi alcătuite din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 1999.

Under 17

Austria, Lituania și Luxemburg vor fi adversarele României în Grupa 10 din primul tur al preliminariilor Campionatului European pentru juniori Under 17 – Anglia 2018. Meciurile din această serie se vor juca în România, în perioada 23-29 octombrie 2017.

Iată cum arată cele 13 grupe din faza inaugurală a preliminariilor:

Grupa 1: Belgia, Elveția, Irlanda de Nord, Malta (gazdă);
Grupa 2: Spania, Croația, Albania (gazdă), Liechtenstein;
Grupa 3: Cehia (gazdă), Turcia, Israel, Armenia;
Grupa 4: Rusia, Islanda, Finlanda (gazdă), Insulele Feroe;
Grupa 5: Serbia (gazdă), Grecia, Norvegia, Gibraltar;
Grupa 6: Franța, Slovenia, Belarus (gazdă), Kazahstan;
Grupa 7: Scoția, Danemarca, Estonia (gazdă), Andorra;
Grupa 8: Bosnia-Herțegovina, Slovacia, Moldova, Macedonia (gazdă);
Grupa 9: Olanda, Țara Galilor, Ungaria (gazdă), Kosovo;
Grupa 10: Austria, România (gazdă), Lituania, Luxemburg;
Grupa 11: Irlanda, Ucraina, Bulgaria (gazdă), Azerbaidjan;
Grupa 12: Polonia, Suedia, Cipru (gazdă), San Marino;
Grupa 13: Italia, Georgia (gazdă), Letonia, Muntenegru.

Meciurile se vor disputa în toamna anului 2017. Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 și cele mai bune patru dintre formațiile care se vor clasa pe locul 3 se vor califica în ultima fază din preliminarii (turul de elită).

În turul de elită (fază în care Germania și Portugalia sunt calificate direct), programat în primăvara anului 2018, vor fi opt serii din câte patru reprezentative. Echipele care se vor clasa pe locul 1 și cele mai bune șapte dintre formațiile care se vor clasa pe locul 2 se vor califica în Campionatul European pentru juniori Under 17 – Anglia 2018. Reprezentativele care vor participa în preliminariile și în turneul final EURO 2018 vor fi alcătuite din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2001. 

SHARE: