Selecționata Under 18 a României a debutat astăzi cu o victorie la turneul „Roma Caput Mundi”.

La pauză, scorul a fost 1-0, datorită reușitei lui Trușescu, din minutul 16. Raportul ocaziilor în prima parte a jocului a fost 7-1 în favoarea tricolorilor, cel mai periculos dintre ei fiind Robert Moldoveanu, care a ratat trei oportunități de a înscrie.

La reluare, Ion Gheorghe a majorat diferența pe tabelă (55). În minutul 60, Sîntean, Podină și Yasin au intrat în locul lui Popan, Chifu și Dima. Au urmat alte două ocazii mari: Moldoveanu, singur cu portarul (63), și Ion Gheorghe, șut bun de la 20 de metri (69).

În minutul 73, Cherteș îi ia locul lui Chindriș. George Ganea nu poate fi folosit în acest prim joc din cauza unei accidentări. Denis Iacob intră și el în minutul 84 în locul lui Trușescu. 

Pentru partida cu selecționata similară a Țării Galilor, antrenorul Adrian Boingiu a ales următorul unsprezece:

Costache - Haruț, Dima-cpt., Chindriș, Trușescu - Chifu, Lazăr - I. Gheorghe, L. Gheorghe, Popan - Moldoveanu

Rezerve: Aioani - Iacob, Podină, Cherteș, Yasin, Ganea, Sîntean

La turneu participă 8 echipe care sunt repartizate în două grupe de câte patru, iar cele două formații care se vor afla pe primul loc vor disputa finala competiției.

Grupa A: CR. Lazio, Țara Galilor, Grecia, ROMÂNIA

Grupa B: Albania, Anglia, Italia, Malta 

Programul turneului:

Luni, 27 Februarie 
Ora: 15:00 (ora locală)

GRUPA A
CR Lazio - Grecia - ‘Comunale’ Stadium - Artena
ROMÂNIA - Țara Galilor - ‘Le Rose’ Stadium - Genazzano

GROUP B
Italia - Anglia - ‘Gillaro’ Stadium - Monte Compatri
Malta - Albania - ‘Roberto Abbafati’ Stadium - Lariano (RM)


Marți,  28 Februarie 
Ora: 15:00

GRUPA A
Țara Galilor - CR Lazio - ‘Ludovico Galeotti’ Stadium - Carpineto Romano (RM)
Grecia – ROMÂNIA - ‘Chiappitto’ Stadium - Alatri (FR)

GRUPA B
Albania - Anglia - ‘Piergiorgio Tintisona’ Stadium - Paliano (FR)
Malta - Italia - ‘Andrea Caslini’ Stadium - Colleferro (RM)

Joi, 02 Martie
Ora: 15:00

GRUPA A
CR Lazio - ROMÂNIA - ‘Piergiorgio Tintisona’ Stadium - Paliano 
Țara Galilor - Grecia - ‘Maurizio Tozzi’ Stadium - Colonna

GRUPA B
Italia - Albania - ‘Comunale A’ Stadium - Ferentino 
Anglia - Malta - ‘Gianni Fraiegari’ Stadium - Piglio

Vineri, 3 martie
Ora: 10:30

Finala - "ANCO MARZIO" Stadium – Roma/Ostia Lido

Lotul convocat de selecționerul Adrian Boingiu

Portari: Silviu Costache (Concordia Chiajna), Marian Aioani (Chindia Târgoviște)

Fundași: Dan Berci (SS Juve Stabia), Andrei Chindriș (Academica Clinceni), Constantin Dima (Metalul Reșița), Liviu Gheorghe (SC Dinamo), Denis Haruț (ACS Poli Timișoara), Cristian Podină (ACS Poli Timișoara), Andrei Trusescu (SCM Pitești), Denis Iacob (Vigor Perconti)

Mijlocași: Rareș Lazăr (CS Mioveni), Narcis Popan (ACS Poli Timișoara), Carlos Chertes (ASA Tg. Mureș), Daniel Chifu (Hermannstadt), Ion Gheorghe (SC Dinamo), Hamed Yasin (Pandurii Tg. Jiu)

Atacanți: George Ganea (Virtus Entella Chiavari), Robert Moldoveanu (FC Brașov), Andrei Sîntean (ACS Poli Timișoara)

Selecționata pregătită de Adrian Boingiu va face în luna iulie pasul spre Under 19, iar în toamnă va evolua alături de Rusia, Grecia și Gibraltar în Grupa 10 din prima fază a preliminariilor Campionatului European pentru juniori Under 19 – Finlanda 2018. Meciurile din această serie se vor juca în Grecia, în perioada 8-14 noiembrie 2017.

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 se vor califica în ultima fază din preliminarii (turul de elită).

În turul de elită (fază în care Spania și Portugalia sunt calificate direct), programat în primăvara anului 2018, vor fi șapte serii din câte patru formații. Reprezentativele care se vor clasa pe locul 1 se vor califica în Campionatul European pentru juniori Under 19 – Finlanda 2018. O parte dintre echipele care vor evolua în turneul final se vor califica în ediția din 2019 a Cupei Mondiale pentru tineret Under 20.

Formațiile care vor participa în preliminariile și în turneul final EURO 2018 vor fi alcătuite din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 1999.

SHARE: