Selecționata Under 18 a României pregătită de Adrian Boingiu se va reuni pe 25 februarie, la ora 13:00, la Centrul Național de Fotbal Buftea, în vederea participării la turneul "Roma Caput Mundi". Plecarea în Italia e programată pe 26 februarie, iar revenirea în țară se va face pe 3 martie.

La turneu vor participa 8 echipe, ce vor fi repartizate în două grupe de câte patru, iar cele două formații care se vor afla pe primul loc vor disputa finala competiției.

Grupa A

CR. Lazio
Țara Galilor
Grecia
ROMÂNIA

Grupa B

Albania
Anglia
Italia
Malta

Programul turneului:

Luni, 27 Februarie
Ora: 15:00 (ora locală)

GRUPA A
CR Lazio - Grecia - ‘Comunale’ Stadium - Artena
ROMÂNIA - Țara Galilor - ‘Le Rose’ Stadium - Genazzano

GROUP B
Italia - Anglia - ‘Gillaro’ Stadium - Monte Compatri
Malta - Albania - ‘Roberto Abbafati’ Stadium - Lariano (RM)


Marți,  28 Februarie
Ora: 15:00

GRUPA A
Țara Galilor - CR Lazio - ‘Ludovico Galeotti’ Stadium - Carpineto Romano (RM)
Grecia – ROMÂNIA - ‘Chiappitto’ Stadium - Alatri (FR)

GRUPA B
Albania - Anglia - ‘Piergiorgio Tintisona’ Stadium - Paliano (FR)
Malta - Italia - ‘Andrea Caslini’ Stadium - Colleferro (RM)

Joi, 02 Martie
Ora: 15:00

GRUPA A
CR Lazio - ROMÂNIA - ‘Piergiorgio Tintisona’ Stadium - Paliano
Țara Galilor - Grecia - ‘Maurizio Tozzi’ Stadium - Colonna

GRUPA B
Italia - Albania - ‘Comunale A’ Stadium - Ferentino
Anglia - Malta - ‘Gianni Fraiegari’ Stadium - Piglio

Vineri, 3 martie
Ora: 10:30

Finala - "ANCO MARZIO" Stadium – Roma/Ostia Lido

Lotul convocat de selecționerul Adrian Boingiu

Portari:

Silviu Costache (Concordia Chiajna)
Marian Aioani (Chindia Târgoviște)

Fundași:

Dan Berci (SS Juve Stabia)
Andrei Chindriș (Academica Clinceni)
Constantin Dima (Metalul Reșița)
Liviu Gheorghe (SC Dinamo)
Denis Haruț (ACS Poli Timișoara)
Cristian Podină (ACS Poli Timișoara)
Andrei Trusescu (SCM Pitești)

Mijlocași:

Rareș Lazăr (CS Mioveni)
Narcis Popan (ACS Poli Timișoara)
Carlos Chertes (ASA Tg. Mureș)
Daniel Chifu (Hermannstadt)
Ion Gheorghe (SC Dinamo)
Hamed Yasin (Pandurii Tg. Jiu)

Atacanți:

George Ganea (Virtus Entella Chiavari)
Robert Moldoveanu (FC Brașov)
Andrei Sîntean (ACS Poli Timișoara)

Selecționata pregătită de Adrian Boingiu va face în luna iulie pasul spre Under 19, iar în toamnă va evolua alături de Rusia, Grecia și Gibraltar în Grupa 10 din prima fază a preliminariilor Campionatului European pentru juniori Under 19 – Finlanda 2018. Meciurile din această serie se vor juca în Grecia, în perioada 8-14 noiembrie 2017.

Echipele care se vor clasa pe locurile 1 și 2 se vor califica în ultima fază din preliminarii (turul de elită).

În turul de elită (fază în care Spania și Portugalia sunt calificate direct), programat în primăvara anului 2018, vor fi șapte serii din câte patru formații. Reprezentativele care se vor clasa pe locul 1 se vor califica în Campionatul European pentru juniori Under 19 – Finlanda 2018. O parte dintre echipele care vor evolua în turneul final se vor califica în ediția din 2019 a Cupei Mondiale pentru tineret Under 20.

Formațiile care vor participa în preliminariile și în turneul final EURO 2018 vor fi alcătuite din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 1999.

SHARE: